Praha – Jste zvyklí posílat dárcovské SMS zprávy na charitu? Brzy možná budete moci do telefonu místo DMS KURE napsat také kód DMS CSSD nebo DMS ODS a přispět tak drobnou částkou do pokladny politické strany. Novinku plánuje ministr vnitra Milan Chovanec.
Co musí neziskovka splnit, aby mohla využívat projekt DMS
- Mít zaregistrovanou platnou veřejnou sbírku.
- Doložit 2 roky kvalitního a transparentního fungování.
- Zveřejňovat přehledné výroční a finanční zprávy.
- Pravdivě a včas svoje dárce informovat o využití finančních prostředků.
Už z první podmínky, tzn. nutnosti zaregistrovat platnou veřejnou sbírku, vyplývá, že není možné využívat nástroje určené pro veřejné sbírky pro politické strany – zákonná definice neumožňuje veřejnou sbírku pro politické strany a hnutí. Veřejné sbírky jsou VŽDY apolitické.
"Řešíme financování politických stran a mimo jiné vedeme diskusi o tom, zda jim neumožnit přijímat malé dary v řádu desítek korun prostřednictvím dárcovské SMS. Jsme v 21. století a mobilem se řeší všechno. Partajím to umožní jednoduše získat peníze od svých příznivců," řekl deníku Aktuálně.cz ministr.
S nápadem přišel místopředseda sociální demokracie pro hospodaření Martin Starec. Slibuje si od něj zjednodušení pro dárce i pro strany. Příspěvky by byly omezené, aby nikdo nemohl prostřednictvím mobilu posílat významné dary.
"Šlo by vyloženě o drobné dary v desítkách, maximálně stovkách korun. A navíc by tam byl limit třeba do tisíce nebo dvou tisíc ročně na jedno číslo,“ vypočítává Starec.
Využití DMS by ulehčilo také stranickým sekretariátům – Starec je totiž přesvědčen, že platba provedená tímto způsobem by nevyžadovala uzavření darovací smlouvy. Ty musí strany s dárci podepisovat i v případě velmi nízkých darů.
"Nemusely by se zpracovávat administrativně složité smlouvy. Zvláště u těch malých darů to může dárce odradit a pro strany je to obtížné,“ dodal šéf hospodaření ČSSD.
Nebezpečí anonymních dárců
To ovšem vzbuzuje pochybnosti o tom, zda bude tento způsob financování dostatečně transparentní.
"Strany musí povinně zveřejňovat údaje o všech dárcích. Pokud by kvůli tomu byla nějaká výjimka v zákoně, to by nebylo dobré," komentovala záměr odbornice na financování politických stran z Rekonstrukce státu Magdalena Klimešová.
Konkrétní plán, jak evidovat jména případných dárců, ministr vnitra zatím nemá. "Je to nápad, který se používá v zahraničí, a my posoudíme, jestli je aplikovatelný pro Českou republiku. Řešíme, jak zaručit adresnost těch příspěvků, aby to nebylo anonymní,“ vysvětlil Chovanec.
Co je dárcovská SMS
Dárcovská SMS je společným projektem Fóra dárců a Asociace provozovatelů mobilních sítí a umožňuje mobilem na jednotné telefonní číslo 87 777 zaslat unikátní heslo s dárcovskou SMS určenou neziskové organizaci. Do dárcovské SMS je průběžně zapojeno zhruba 300 neziskových organizací s jejich projekty. Dárcovská SMS probíhá na nekomerčním principu a veškeré náklady putují na technické a administrativní zajištění služby. Od poloviny roku 2013 operátoři poskytují svoje služby pro dárcovskou SMS bezplatně. Více na www.darcovskasms.cz.
Všechny dárcovské SMS v Česku putují přes Fórum dárců, které automaticky údaje o donátorech neeviduje. "Musíme dbát na ochranu osobních údajů. Jiná věc je, pokud někdo žádá o potvrzení pro daňové účely, tam samozřejmě jeho údaje potřebujeme,“ uvedla koordinátorka nadačních programů Fóra dárců Jindřiška Palečková.
Možností by například bylo, aby strany přijímaly jen ty příspěvky, kde o sobě dárce sám dobrovolně informace sdělí. Jejich zpětná kontrola by ale byla obtížná. Podle Klimešové je tudíž otázka, zda by evidence SMS zpráv nebyla pro strany naopak administrativně náročnější. Starec ovšem ujišťuje, že pokud by se identifikace dárců nepodařila technicky zařídit, ČSSD od návrhu ustoupí.
Ministerstvo vnitra v souvislosti s financováním politických stran připravuje stropy výdajů na politické kampaně. "Teď vedeme diskusi o výši té částky, sociální demokracie prosazuje částku 100 milionů korun pro parlamentní volby. U ostatních voleb by šlo o nižší částky,“ uvedl Chovanec.
Kontrola nad penězi stran
Součástí záměru je i vytvoření nového úřadu, který by dohlížel na dodržování stropů i transparentní financování stran.
"Vznik kontrolního úřadu je nezbytný. Pokud bychom zavedli limity, ale nebyla by kontrola ani sankce, nebude to k ničemu. Nyní strany vědí, že když pravidla poruší, nic se nestane,“ uvedl šéf Transparency International David Ondračka.
Myšlenka kontrolního úřadu není nová – jeho zřízení zvažovala i vláda Petra Nečase, nakonec ale dál nechala dohled nad penězi partají v gesci sněmovního výboru. Nevládní organizace však upozorňují, že nelze očekávat výsledky, když politici kontrolují sami sebe.