TI: Financování kampaní voleb do Sněmovny je plné nejasností

Prokop Vodrážka
Aktualizováno 9. 4. 2014 14:05
Nejhůře mezi sněmovními stranami skončil Úsvit přímé demokracie, naopak nejtransparentněji si vedla TOP 09. Monitoring prováděla Transparency International.
Transparency International
Transparency International | Foto: Barbora Valešová

Praha – Financování kampaní do loňských sněmovních voleb je plné nejasností. Transparentní účet neměly před volbami 3 ze současných sněmovních stran. Ani u těch, které jej měly, nebylo často možné dohledat skutečné dárce a sponzory.

Nejhůře ze sněmovních stran skončil v monitoringu Transparency International (TI) Úsvit přímé demokracie.

Transparentní účet neměly v loňských sněmovních volbách ODS, ANO, KSČM a SPOZ. Ostatní strany si sice transparentní účet dobrovolně zřídily, ale to považuje TI za pouhý mezikrok.

„Jejich zřizování pro jednotlivé volební kampaně není z hlediska transparentnosti dostatečné, pokud současně nejsou zřízeny transparentní účty na celé běžné hospodaření politických stran,“ řekl Petr Vymětal z Fakulty mezinárodních vztahů VŠE, která se na monitoringu podílela.

Podle něj navíc bylo běžným jevem, že strany posílaly na volební účet peníze z jiných stranických účtů, aby mohly kampaň profinancovat.

Velkým problémem, na který se chce TI zaměřit při volbách do Evropského parlamentu, je ochota stran sdělovat výše mediálních nákladů a jména agentur, se kterými strany spolupracují. Loni totiž strany utratily jen za mediální inzerci minimálně 430 milionů korun.

„Zde panuje totální neprůhlednost, všechny strany to zakrývají obchodním tajemstvím. Otázka, která se logicky nabízí, jestli ta inzerce nemůže být formou poděkování za zakázku, kterou by strana mohla firmě po volbách dohodnout,“ řekl ředitel TI David Ondračka.

Za špatný výsledek může neochota komunikovat

Monitoringu transparentnosti financování sněmovních volebních kampaní se účastnilo 9 politických subjektů, mezi nimiž byly všechny současné parlamentní strany, ke kterým byly podle relevance možného úspěchu přidány ještě Strana zelených a SPOZ.

Nejhůře v celém monitoringu skončily Úsvit přímé demokracie a SPOZ, naopak nejlepší hodnocení měla Strana zelených a TOP 09.

Špatný výsledek TI přičítá zejména tomu, že strany nepublikovaly informace o financování své kampaně na webových stránkách a sociálních sítích a nekomunikovaly s TI, která monitoring prováděla.

Nová aplikace má kontrolovat výdaje za billboardy

TI zároveň představila aplikaci, s jejíž pomocí chce při volbách do Evropského parlamentu mapovat billboardy politických stran. Díky ní chce získat alespoň přibližný přehled o tom, jak rozsáhlou venkovní kampaň strany využívají a kolik za ni platí.

Aplikace má vytvořit mapu billboardů, kam mohou uživatelé pomocí chytrého telefonu nahrávat fotografie a místa, kde se venkovní reklama nachází.

„Pokud se lidé zapojí, můžeme získat poměrně přesný počet rozmístěných billboardů,“ řekl Ondračka, podle kterého tvoří náklady na billboardy zhruba čtvrtinu výdajů na propagaci.

„Strany často nechtějí zveřejňovat náklady, které na billboardy mají. Díky aplikaci bychom mohli získat alespoň rámcovou představu,“ doplnil Vymětal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy