Dilema Chovance: Superútvar Šlachty, či policie Babiše

Radek Nohl Radek Nohl
24. 2. 2014 5:30
Ministr zvažuje, jestli založí finanční policii, nebo rozšíří pravomoci stávajícímu útvaru.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - V tuzemské policii začal boj o to, kdo bude vyšetřovat velké korupční kauzy a případy spojené se závažnou finanční kriminalitou.

Detektivové z protikorupční policie, kterým dnes spisy k těmto případům až na pár výjimek leží na stole, o ně nejspíše brzy přijdou.

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky totiž již začala podnikat první kroky k obnovení finanční policie. A právě pod staronový útvar by měla část pravomocí protikorupčních policistů nově spadat.

Jenže zájem o šetření některých těchto kauz má podle zjištění deníku Aktuálně.cz i vedení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Foto: Ludvík Hradilek

Jeho ředitel Robert Šlachta podle slov ministra vnitra Milana Chovance na schůzce, která se mezi nimi uskutečnila před několika dny, oznámil, že má zájem, aby jeho detektivové právě tyto případy spojené s finanční kriminalitou vyšetřovali.

Ikona české policie

Šlachta je dnes nejvýraznější postavou v tuzemské policii. Již teď má jeho protimafiánský útvar - i díky spolupráci s vrchní žalobkyní Lenkou Bradáčovou - pod sebou řadu těch nejdůležitějších kauz. A po této změně by mohl ještě posílit.

Podle Šlachty se debaty, jak s organizovaným zločinem efektivně bojovat, řeší v nejvyšších patrech tuzemské policie již delší dobu. On sám prý ale žádné kroky k tomu, aby jeho útvar získal pravomoci navíc, nedělá.

"Je to prostě celé o kompetenci. Než dělat některé nesmysly," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf ÚOOZ Robert Šlachta.

"Děsím se toho, že někdo něco vymyslí a my se z toho budeme dlouho vzpamatovávat. Chvílemi si připadáme jako odpadkový koš, kde něco není, děláme to my," dodal.

Útvar s nejlepšími policisty

Pokud by však pod Šlachtův útvar nově spadalo vyšetřování dalších korupčních kauz, tak by jeho detektivové posílili svůj vliv. Ministr vnitra Milan Chovanec přitom tuto variantu nevylučuje.

Stejně tak ale ani vznik finanční policie, která by měla řešit velké daňové úniky a ztráty v oblasti DPH. Chovanec se kvůli jejímu znovuzaložení sejde s ministrem financí Andrejem Babišem podle informací Aktuálně.cz již na začátku března.

Strany vládní koalice se shodnou na tom, že by měla být finanční policie opět založena. Nepanuje ale dohoda, zda založit zcela nový útvar, nebo ji jen začlenit pod nějaký z již fungujících útvarů.

Foto: ČTK

Babiš již řekl, že by mohl spadat pod protikorupční policii. Ministr vnitra o tom jasno ještě nemá. "Budeme o tom debatovat," prohlásil Chovanec.

Podle jeho slov by však součástí finanční policie měli být lidé, kteří dnes již pracují v dalších útvarech. Konkrétně by se jednalo o detektivy z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, protikorupční policie, zástupců ministerstva financí a vnitra či Finančně-analytického útvaru.

Reforma protikorupční policie

Chovanec však má na stole i další reformu, která se týká protikorupční policie a kterou jeho předchůdce Martin Pecina nepodepsal.

Podle zmíněného návrhu, na němž se podílel současný šéf útvaru Milan Komárek, měly být třeba spojeny odbory, jejichž problematika spolu souvisí.

Konkrétně se měl odbor zabývající se daňovou problematikou sloučit s tím, který řeší zajišťování výnosů z trestné činnosti. Detektivové, kteří řešili korupci, se měli spojit s těmi, co mají na starosti závažnou hospodářskou činnost.

Kromě toho měly být například posíleny i velitelské služby, aby pro tuto činnost byla vytvářena lepší kontrola.

Co českou policii čeká, tak vláda - a hlavně ministři Babiš a Chovanec - rozhodne během několika týdnů, maximálně pár měsíců.

 

Právě se děje

Další zprávy