Dienstbier: Skončit v ČSSD? Tuhle radost jim neudělám

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
19. 3. 2015 16:08
"Na sjezdu uspěli krajští šíbři," říká v rozhovoru ministr s pověstí sólisty, který neúspěšně kandidoval na prvního místopředsedu ČSSD. Navzdory fiasku se možná časem znovu pokusí dostat do vedení.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Senátor Jiří Dienstbier odjížděl z víkendového sjezdu sociální demokracie jako jeden z poražených. Nejenže neuspěl v boji o funkci ve vedení strany, ale vzápětí si musel vyslechnout i kritiku od svých dosavadních spojenců, premiéra Bohuslava Sobotky a ministryně Michaely Marksové Tominové.

Končit ve straně kvůli tomu však nehodlá. "Tuhle radost některým lidem neudělám. Vůbec nevylučuji, že se v budoucnu budu znovu ucházet o nějaké stranické funkce,“ uvedl Dienstbier.

Na sjezdu neskrýval znechucení nad tím, jak se krajští předáci snažili na poslední chvíli co nejvíce omezit prvek přímé demokracie, který si straníci schválili v referendu - volbu kandidátek členskou základnou.

"Považoval jsem Bohuslava Sobotku za svého klíčového spojence, který chce reformovat sociální demokracii. Proto mě tak mrzelo, že se udělal ten upachtěný kompromis ke vztahu k referendu,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Co říkáte na to, jak vypadá nové vedení sociální demokracie?

Myslím, že je to vcelku očekávané složení, protože tento sjezd byl jasnou ukázkou podpory předsedy strany Bohuslava Sobotky. Na koho on ukázal, toho sjezd zvolil. Takže mě ten výsledek nepřekvapil. Já jsem věděl už od podzimu, kdy se předseda v tomto směru vyjádřil, že mám jen minimální šanci na úspěch. Přesto jsem chtěl té kandidatury využít, abych zdůraznil svoje jiné pohledy na vývoj sociální demokracie.

Říkáte, že vás to nepřekvapilo. Ale nemrzí vás to?

Neříkám, že bych nebyl rád, kdybych uspěl.

Předseda Sobotka řekl, že sjezd zvolil silné kandidáty a ti slabí neměli žádnou šanci. Souhlasíte s ním, že jste neuspěl, protože jste byl slabý kandidát?

Jak jsem už řekl – tento sjezd byl jasným potvrzením pozice Bohuslava Sobotky. Suverénně vyhrál volbu předsedy, je to jeden z historicky nejlepších volebních výsledků a to se promítlo i v tom, že na koho ukázal, ten byl zvolen.

Vy jste byl také vždycky Sobotkův spojenec. Proč tedy neukázal i na vás?

Byl jsem jeho spojenec i v dobách, kdy z toho nekoukaly žádné výhody a kdy to – byť třeba jeden nebo dva dny – po sněmovních volbách vypadalo, že Michal Hašek nás všechny odstaví z cesty. Považoval jsem Bohuslava Sobotku i za svého klíčového spojence, který chce reformovat sociální demokracii. Proto mě tak mrzelo, že se udělal ten upachtěný kompromis ke vztahu k referendu. Členové se jasně vyjádřili, že chtějí přímo rozhodovat o kandidátních listinách, a myslím si, že je povinností sociální demokracie to respektovat. Ale na základě dohody krajských šéfů byly přímo na sjezdu schváleny zásadní změny stanov. Princip hlasování všech členů nejvíc zasahuje do moci krajských funkcionářů, kteří se dohodli na místě, že to omezí.

Takže teď už Sobotku za klíčového spojence nepovažujete?

On myšlenku reformovat stranu stále drží, ale tento kompromis mě zklamal. Uspěli krajští šíbři, což vidím jako jeden z velkých problémů sociální demokracie. Jinak spolu nadále dobře pracujeme na různých vládních agendách.

Sobotka není jediný, kdo od vás dal ruce pryč. Ministryně Marksová o vás po sjezdu řekla, že jste arogantní. A v zákulisí sjezdu se hodně řešilo, že jí do vedení pomohlo právě odstřihnutí se od vás…

Jí nepochybně pomáhalo u určitých kruhů, když se odstřihávala nejenom ode mě, ale i od dalších lidí v sociální demokracii, kteří ji podporovali. Ať si každý vyhodnotí, kdo je arogantní, ale pokud já někde slyším, že nemůžu o mafiánech říkat, že jsou mafiáni, že to nejde… Já chápu, že pak nedostanu jejich hlasy, v tomto smyslu to opravdu nejde. Ale věci se mají pojmenovávat pravými jmény.

Ptám se proto, jestli si po sjezdu nepřijdete ve straně trochu osamocený?

Ale vůbec ne. Já jsem objel až na dvě všechny krajské konference před sjezdem, mluvil jsem s celou řadou lidí, nezůstal jsem v uvozovkách arogantně sedět doma. Myslím, že moje podpora ve straně je vyšší, než odpovídá výsledku toho hlasování. Určující bylo přání Bohuslava Sobotky. Kdybychom šli do toho střetu otevřeně, netvrdím, že bych vyhrál, ale měl bych šanci na silnější výsledek.

Jak vidíte svoji budoucnost ve straně?

Vůbec nevylučuji, že se v budoucnu budu znovu ucházet o nějaké stranické funkce. Formální pozice vždycky pomáhá některé věci prosazovat, dokonce i sama kandidatura dává člověku obrovský prostor, aby mohl vystupovat na krajských i okresních konferencích, dostane prostor na sjezdu.

Takže to pro vás nebyl signál, že byste to ve straně měl vzdát?

Ne, tuhle radost já některým lidem neudělám.

Nemáte obavy, že výsledek sjezdu může mít vliv na vaše setrvání ve vládě? To bylo také časté téma ve sjezdových kuloárech…

Jsou to všechno jenom spekulace. Mně nikdo nic takového nenaznačil, respektive nikdo, od koho by to mělo nějakou váhu. Premiér i veřejně řekl, že se mnou chce spolupracovat na vládní úrovni a že je s mojí prací spokojený. Takže tam žádný věcný důvod nevidím. Ale připouštím, že je to čistě jeho rozhodnutí.

A nemáte obavy, že to proti vám začnou využívat vaši protivníci?

Já vůbec nepochybuji o tom, že už to dělají.

Je dobře, že si Bohuslav Sobotka vedení takovým způsobem nadiktoval? Prezident Zeman Sobotku varoval, že teď nese stoprocentní odpovědnost…

Samozřejmě že nese. Ale on nesl odpovědnost i v době, kdy se Michal Hašek snažil vytvářet otevřenou alternativu k jeho pozici. On štěpil sociální demokracii, ale stejně nakonec za výsledky strany nesl odpovědnost předseda.

A nemůže se mu jednobarevné vedení strany v budoucnu vymstít?

Chápu, že nechtěl zažívat to, co zažíval v dobách, kdy měl po boku Michala Haška. Je otázka, jestli by nebyla dobrá větší pestrost názorů. O tom bychom se ale mohli bavit, kdyby nějaká pestrost názorů zazněla v projevech kandidátů na jednotlivé funkce. Protože já jsem žádný významný programový střet nezaznamenal, pokud se někteří vůbec obtěžovali sdělit svoji programovou strategickou představu.

 

Právě se děje

Další zprávy