Dienstbier: Pro mě je Zeman napojen na mafiánské kruhy

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
16. 1. 2013 11:55
Povolební rozhovor s kandidátem ČSSD o tom, koho volit ve 2. kole
"Pro ČSSD je 2. kolo naprosto šílená situace!"
"Pro ČSSD je 2. kolo naprosto šílená situace!" | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ani jeden z kandidátů pro druhé kolo pro mě není ideální, říká kandidát ČSSD Jiří Dienstbier, který sice skončil v prvním kole volby, ale jeho zisk přes 16 procent propadákem nebyl.

"Proto ani nebudu doporučovat těm, kteří mě volili. Pro každého je menším zlem někdo jiný," dodává Dienstbier.

Zároveň ale v průběhu rozhovoru pro Aktuálně.cz nenechává nikoho na pochybách, zda je pro něj osobně tím "menším zlem" Miloš Zeman, nebo Karel Schwarzenberg.

Aktuálně.cz: Když se člověk podíval na tiskovou konferenci v době sčítání výsledků, u ODS byl Přemysl Sobotka středem pozornosti, vy u ČSSD až ve druhé řadě. Znamená to něco?

Dienstbier: Jen tolik, že celé předsednictvo tam bylo dříve, já dorazil dodatečně. Neznamená to vůbec nic, sám jsem si takto stoupl.

Aktuálně.cz: Řeknete mi, koho budete volit ve druhém kole?

Neřeknu. Nebudu dávat žádné doporučení. Řekl jsem, že je to volba menšího zla, a já těžko mohu přesvědčovat ty, kteří mě volili, že zrovna ten nebo onen je tím menším zlem.

Foto: Vojtěch Marek

A.cz: Přesto: Nedovedu si představit, že svůj hlas dáte Miloši Zemanovi, pokud jste o něm mluvil - a teď vás budu citovat - jako o tom, kdo je "plně zodpovědný za pravicové vlády", je napojen na "pražské mafiánské prostředí" či je "spojován s korupcí"...

Tak to je právě ten důvod, proč jsem nemohl dát doporučení volit Miloše Zemana, protože bych popřel všechno, co jsem říkal. Protože jsem se vymezoval proti tomuto politickému stylu, problémům korupce a propojení politiky a byznysu, což pro mě on představuje. Právě v těchto oblastech je třeba naprosto zásadní změna české politiky.

Ale nemohu vám říct, koho budu volit, bylo by to stejné jako dát doporučení.

A respektuji, že pro část mých voličů je těžko představitelný předseda vládní strany, která tady prosazuje pro mě naprosto nepřijatelnou politiku.

ČSSD: "Zvažte podporu", ne "Podpořte" Zemana!

A.cz: ČSSD ale podpořila Miloše Zemana...

Doporučila zvážit volbu.

A.cz: Přesně: Doporučení "zvažte podporu" není totéž jako "podpořte". Jak moc významný tento posun je?

Myslím, že většina lidí v sociální demokracii má podobný problém, jako mám já. Prostě není dobrá volba. Ale pro každého je to menší zlo něco jiného.

A.cz: Není ale schizofrenie, pokud ČSSD radí zvážit podporu Zemanovi, ale řada lidí (Vladimír Špidla, Lubomír Zaorálek, vy) má výhrady?

Pro sociální demokracii je to naprosto šílená situace! Pro nás tam není dobrá volba. Pro mě Miloš Zeman napojený na to, čemu s nadsázkou říkám "mafiánské" kruhy, je naprosto nepřijatelný.

A.cz: Pokud by Miloš Zeman usedl na Hradě: Nemůže s ním mít ČSSD úplně stejný problém, jako měla ODS s Václavem Klausem?

To jsem právě přesvědčen, že může. O Miloši Zemanovi je známo, že má sloní paměť, nezapomíná a už posledních deset let žil svojí pomstou vůči některým lidem v ČSSD. Ještě před nedávnem poskytl rozhovor, že pro něj nejsme věrohodným partnerem s lidmi jako Bohuslav Sobotka nebo Lubomír Zaorálek ve vedení.

A byl bych velmi nerad, aby sociální demokracie na konci jeho případného prezidentského mandátu byla ve stejném stavu, jako je nyní ODS.

"Zeman ČSSD poslední léta jen škodí"

A.cz: Miloš Zeman ale prohlásil, že si této ruky na usmířenou váží...

Foto: Vojtěch Marek

Obávám se, že sám nevěřil tomu, co říká. Jsem přesvědčen, že by si vyřizoval účty, jako to dělal doposud. Vždyť dělal vše pro to, aby maximálně poškodil sociální demokracii. Nevidím důvod, proč by se to mělo měnit.

A.cz: V jaké kondici je ale ČSSD? Když má říct, zda podpořit, nebo nepodpořit Zemana, hrozí rozštěpení...

Ano, Zeman představuje pro ČSSD trauma. A jeho zvolením prezidentem by se toto trauma protahovalo. V opačném případě by se definitivně vyřešilo.

Ale samotná sociální demokracie je podle mě v docela dobré kondici. Pro mě sice bylo nepříjemné, že někteří lidé, dokonce i z vedení, otevřeně podporovali Miloše Zemana. Ale to byli jednotlivci.

A.cz: Jak si vysvětlujete, že Miloše Zemana podporuje Václav Klaus?

Vysvětluju si to tak, že jsou napojeni na podobné ekonomické kruhy, mají stejné klientelistické vazby.

A.cz: Změní se teď nějak vaše pozice ve straně?

Moje úvaha je taková, že budu obhajovat post místopředsedy.

A.cz: Nezauvažoval jste o postu předsedy?

Nezauvažoval.

 

Právě se děje

Další zprávy