ODS podpoří ve druhém kole voleb Schwarzenberga

Domácí Domácí
15. 1. 2013 12:06
Politické grémium se druhým kolem volby prezidenta republiky zabývalo ve středu
ODS podpoří Karla Schwarzenberga.
ODS podpoří Karla Schwarzenberga. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Grémium ODS se rozhodlo podpořit Karla Schwarzenberga ve druhém kole prezidentských voleb. Rozhodnutí strany potvrdil její předseda Petr Nečas.

Strana současně vyzvala voliče, aby kandidáta z TOP 09 podpořili také.

"Jsme ve svých názorech konzistentní, a proto považujeme z tohoto pohledu za přirozené, že grémium ODS vyslovuje podporu prezidentské kandidatuře Karla Schwarzenberga," uvedl mluvčí ODS Tomáš Bartovský.

Podporu ODS ministru zahraničí potvrdil také předseda strany Petr Nečas. "V případě nepostupu našeho kandidáta jsme vždy jednoznačně podpořili jiného pravicového kandidáta," řekl  Nečas.

Politické grémium se druhým kolem volby prezidenta republiky zabývalo ve středu.

Bartovský současně připomněl, že ODS nabízela TOP 09 v některých senátních volebních obvodech společné kadidátky a v případě nepostupu podporovala jiného kandidáta pravice.

Kandidát ODS Přemysl Sobotka získal v prvním kole volby jen 2,4 procenta a skončil tak na předposledním místě před Janou Bobošíkovou. Karel Schwarzenberg se umístil druhý za Milošem Zemanem se ztrátou pouhých 0,8 procenta.

Podle Nečase se sice úterní grémium špatným výsledkem Přemysla Sobotky zabývalo, není však prý důvod cokoliv dodávat k dřívějším vyjádřením zástupců strany. Sám Sobotka ale novinářům řekl, že analýza jeho špatného výsledku není ukončena a sobotní Nečasovo vystoupení před novináři bylo spíše hodnocením premiéra než předsedy strany.

V sobotu předseda ODS uvedl, že v závěru kampaně rozhodoval mediální obraz a někteří kandidáti podporu médií neměli. Pravicoví voliči se prý soustředili na podporu kandidatury šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga.

Kritika výsledku nyní se ozývá také zevnitř ODS, kde někteří poukázali na nesrozumitelnou vládní politiku, která Sobotku poškodila. Kriticky se vyslovil též končící prezident a zakladatel ODS Václav Klaus.

Podle Sobotky prezident své názory nepochybně říkat může. "Je potřeba se ale podívat, co udělala ODS po roce 2002 pro Václava Klause a co udělal Václav Klaus pro ODS po svém druhém zvolení. To je, myslím, celkem jasné, a není potřeba nad tím dlouze spekulovat," prohlásil politik.

 

Právě se děje

Další zprávy