Devianti už nebudou utíkat z léčeben. Mají svoje vězení

Lenka Smyčková
15. 4. 2008 18:35
V Brně vznikl první ústav pro nebezpečné násilníky
Do vězení devianti nemůžou - nenesou zodpovědnost za své činy
Do vězení devianti nemůžou - nenesou zodpovědnost za své činy | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Vězeňská služba dnes poprvé odhalí, jak bude vypadat žalář pro nejnebezpečnější pachatele násilných činů. Ukáže novinářům první detenční ústav při vazební věznici v Brně.

Od 1. ledna 2009 ho zaplní lidé s ochrannou léčbou nařízenou soudem - sexuální devianti, pyromani, násilníci. Celkem tu pro ně chystají 48 lůžek. Doteď se devianti léčí v běžných psychiatrických léčebnách.

"Tyto osoby někdy tyranizují celé oddělení, napadají personál i jiné pacienty, přičemž takové útoky často končí vážnou újmou na zdraví," uvedl mluvčí Ministerstva spravedlnosti ČR Jakub Stadler.

Před třemi lety například utekl z léčebny v Kosmonosech deviant Roman Fron. Na svém již třetím útěku znásilnil dvacetiletou dívku. Po dopadení spáchal ve vazební věznici sebevraždu.

Psychiatrům je také dobře známé jméno Josefa Tichého, sexuálního devianta, který napadl přes dvacet dívek a sedm chlapců. Ten utekl z psychiatrických léčeben sedmkrát.

Před rokem a půl utekli z léčebny v pražských Bohnicích hned dva mladí devianti. Přelezli přes plot. Ředitel léčebny tehdy upozorňoval, že útěk ze zdravotnického zařízení je poměrně snadný.

Čtěte více: Policie dopadla nebezpečné devianty. Utekli z léčebny

Místo bachařů sestřičky

Psychiatři po zřízení detenčních ústavů volají už desítky let. Nejsme bachaři, upozorňují.

Fakta

ÚTĚKY Z LÉČEBEN

  • Květen 2000 - Liberecká policie zadržela sexuálního devianta, který půl roku předtím utekl z léčebného ústavu v Praze-Bohnicích. Osmadvacetiletému muži nařídil soud sexuologicko-psychologickou léčbu za pohlavní zneužití nezletilého chlapce. Podle policie se uprchlý deviant nedopustil trestného činu.
  • Září 2001 - Při lékařském ošetření uprchl z Fakultní nemocnice Bulovka nebezpečný sexuální deviant Josef Tichý, pacient pražské psychiatrické léčebny v Bohnicích. Tichého policisté dopadli druhého dne po útěku. Třiačtyřicetiletý Tichý v minulosti napadl více než 20 dívek a několik chlapců a v roce 1990 mu soud uložil deset a půl roku vězení a ochrannou ústavní léčbu. Od té doby utekl z psychiatrických zařízení sedmkrát. V listopadu 2001 spáchal sebevraždu.
  • Květen 2003 - Z psychiatrické léčebny ve Šternberku na Olomoucku uprchli mladiství chovanci. Trojice mladíků, z nichž jednomu nebylo ještě 15 let, napadla železnou tyčí dvě zdravotnice. Po několika úderech do hlavy je mladíci spoutali a požadovali po nich peníze, mobilní telefon, cigarety a klíče od léčebny. Oběma ženám přitom vyhrožovali zabitím. Krátce po loupeži mladíky nedaleko Šternberka dopadla policie.
  • Srpen 2003 - Z psychiatrické léčebny v Kroměříži uprchl pětadvacetiletý Marcel Kerouš trpící paranoidní schizofrenií. Mladík, s nímž z léčebny utekli i dva další chovanci, dva týdny předtím zavraždil ve Zlíně mačetou svou matku a zranil otce. Policisté jej zadrželi na Zlínsku druhý den po činu. Muže nelze obžalovat, protože při činu nebyl při smyslech, soud však rozhodl o jeho umístění zpět do kroměřížské léčebny. Vedení ústavu po události propustilo tři zaměstnance.
  • Září 2004 - Dvaadvacetiletý Roman Suchánek z Plaňan na Kolínsku uprchl z psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích. Suchánek byl nakažen žloutenkou typu A, B a C. Z ústavu, kde se podroboval protidrogové léčbě, uprchl již v minulosti.
  • Prosinec 2004 - Z psychiatrické léčebny v Praze Bohnicích uprchl agresivní muž, který měl nařízenou ústavní ochrannou léčbu. Šestatřicetiletý Roman Sucher mohl být podle policie nebezpečný svému okolí.
  • Květen 2005 - Nebezpečný sedmadvacetiletý schizofrenik David Římal, který před několika lety utloukl svou matku, utekl z léčebny v pražských Bohnicích. Druhý den po útěku jej dopadla policie.
  • Srpen 2005 - Osmadvacetiletý sexuální násilník Roman Fron opakovaně utekl z psychiatrické léčebny v Kosmonosech na Mladoboleslavsku. Poprvé uprchl v noci ze 4. na 5. srpna; o šest dní později byl dopaden. Následující den ale s dalšími dvěma pacienty z léčebny opět utekl. Dopaden byl za pět dní. Během útěku podle policie znásilnil dvacetiletou ženu. Proto skončil ve
    vazební věznici, kde po více než měsíci spáchal sebevraždu.
  • Listopad 2005 - Z psychiatrické léčebny v Dobřanech u Plzně uprchl třiatřicetiletý pacient Robert Hvězda, kterému soud za znásilnění uložil ochrannou ústavní léčbu. Po pětatřiceti dnech jej v prosinci 2005 dopadli pražští policisté.
  • 15. srpna 2006 - Z psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích společně utekli dva devianti, kteří byli na sexuologickém léčení. Pětadvacetiletý Jan Burian byl odsouzen za vraždu staré ženy, sedmnáctiletý David Šimáček se v minulosti pokusil o znásilnění.

"V psychiatrické léčebně zajišťují ochranu společnosti před nebezpečným člověkem dvě zdravotní sestry," glosuje alarmující situaci v léčebnách psychiatr Josef Svatoň z jihlavské psychiatrické léčebny.

Především velmi nebezpeční sexuální devianti do detenčních ústavů podle Svatoně určitě patří.

U ostatních by s nařizováním detence byl raději opatrný.

"Mnohokrát je ochranná léčba nařízená u recidivistů, kteří jsou za sebe zcela zodpovědní. Jejich jednání je možná pro okolí nepochopitelné, ale z lékařského hlediska nejsou nemocní," upozornil Svatoň.

"Není je proč léčit. Nepatří do ochranné léčby, ani do detenčního ústavu, ale do vězení," dodal lékař.

Kdo se polepší, může ven

Zákon o výkonu zabezpečovací detence podepsal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil před měsícem. Platit bude od 1. ledna 2009.

Pobyt v detenčním ústavu bude nařizovat soud. Ostrahu v ústavech zabezpečí Vězeňská služba, péči o odsouzené lékaři, psychologové, pedagogové a další odborníci.

"Soud nejméně jednou za rok přezkoumá, zda trvají důvody pro pokračování zabezpečovací detence," dodal Stadler.

Pokud přijde k závěru, že se již deviant "napravil", může jej propustit na svobodu a nařídit následnou ochrannou léčbu.

Po 48 lůžcích v Brně chystá Vězeňská služba dalších 150 v Opavě. Ta budou jen dočasná.  Ve Vidnavě má mezitím do roku 2011 vzniknout velký ústav pro 250 chovanců.

"Počet asi dvou set chovanců předpokládá odborná veřejnost. Podobný počet lidí umístěných v detenčních zřízeních mají i v sousedním Rakousku," sdělila mluvčí Vězeňské služby Alena Votická.

 

Právě se děje

Další zprávy