Deváťáci zítra napíší jednotné testy

ČTK, ven
31. 1. 2006 10:21
Praha - Polovina žáků devátých tříd si zítra vyzkouší jednotné testy z matematiky, češtiny a studijních dovedností. Uvnitř: ANKETA.
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Ilustrační foto: Ondřej Besperát

Infobox

Přečtěte si o další novince ve školách - slovním ohodnocení.

Zkoušku připravilo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT).

"Do projektu je přihlášeno téměř 60.000 žáků z padesáti procent škol s devátými ročníky," uvedl Pavel Žďárský z Ústavu pro informace ve vzdělávání.

Testy by měly ověřit, jaké znalosti a dovednosti si osvojili žáci na konci povinné školní docházky.

Je to krok zpět, říkají kritici

Mnoho ředitelů škol však proti takovému testování protestuje. Podle nich jde o krok zpět. Ministerstvo školství totiž slíbilo, že v září 2007 zruší povinné osnovy a nahradí je "rámcovými vzdělávacími programy". Učitelé by tak měli dostat větší volnost v tom, co své studenty naučí. Na nový způsob výuky se připravují již třetím rokem.

Ředitelé mnoha škol zavádějí do škol novinky, jako je rušení žákovských knížek; místo domácích úkolů žáci dělají týmové seminární práce a žáci už nemusí každou hodinu sedět v lavicích.

Kritici národní srovnávací zkoušky proto tvrdí, že kontrolovat během přechodu na nový styl výuky, co studenti umí, je zbytečné.

Ředitelé škol se podle Hospodářských novin odvolávají na studii socioložky Jany Strakové. Ta doporučuje nechat školám několik let, aby přešly na jiný systém výuky, a testovat až ve chvíli, kdy může mít reforma výsledky, tedy nejdříve v roce 2011. Úspěch reformy je teď ve hvězdách, varuje Straková.

Ještě radikálnější je stínový ministr školství za ODS Walter Bartoš: Testy komplikují reformu, která ještě nezačala. Sám bych je doporučoval zrušit.

Porovnání v době přechodu na "nový styl výuky bez osnov"?

Školy, které se projektu zúčastní, se tak dozvědí, jakých výsledků dosáhli jejich žáci a jak je na tom jejich škola v porovnání s ostatními v kraji. Bez adresných informací dostanou výsledky testů i školské odbory jednotlivých krajů.

Akceptovat tuto zkoušku jako jedno z kritérií přijímacího zřízení na střední školu doporučil školám loni na podzim Liberecký kraj. Proti rozhodnutí se brání někteří ředitelé. Považují ho za omezení pravomocí.

Vystupuje proti němu i společnost Scio, která přijímací testy školám nabízí komerčně.

V budoucnu všichni?

Hodnocení výsledků žáků devátých tříd se uskuteční potřetí a zúčastní se ho školy ze všech krajů kromě Prahy. Ta totiž není zapojena do evropského projektu Kvalita 1, který srovnávací testy financuje z Evropského sociálního fondu. "Do projektu se nazapojili, mají svoji vlastní cestu," uvedl Ústav pro informace ve vzdělávání.#reklama

V roce 2004 je vyzkoušeli v Karlovarském kraji. Loni přibyli žáci Libereckého a Pardubického kraje. Rozpočet projektu byl zhruba milion korun.

V budoucnu by takzvanou národní hodnotící zkoušku měli absolvovat nejen všichni deváťáci, ale i žáci pátých tříd. Účast škol v projektu je zatím dobrovolná a zdarma.

 

Právě se děje

Další zprávy