Vrchní soud v Olomouci dnes totiž zamítl odvolání ekologického sdružení a potvrdil rozhodnutí brněnského krajského soudu.
"Tvrzení sdružení Děti Země Brno týkající se pana žalobce nebyla pravdivá. Tvrzení zavádějícím způsobem vyznívala v neprospěch žalobce, a proto byla jeho žaloba zcela oprávněná," řekl mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.
Je to poprvé, co se ekologové v souvislosti s udělením této ceny, kterou udělují už třináct let, musí omlouvat. Zatím žádná jiná žaloba nepadla.
Cena za zakázku
Děti Země udělily Švarcovi ekologickou anticenu za to, že podle nich nese odpovědnost za přidělení několikamiliardové zakázky na sanaci neratovické chemičky Spolana bez výběrového řízení. Právě Unipetrol, jemuž Švarc šéfoval, Spolanu vlastnil.
"O vyhlašování výběrových řízení však rozhoduje Fond národního majetku. Vypsání či nevypsání soutěže jsem tedy nemohl přímo ovlivnit," prohlásil Švarc. Ten původně kromě omluvy za poškození dobrého jména požadoval i stotisícové odškodné. Od vymáhání této částky nakonec upustil.
Děti země se tak nyní musí omluvit se za formulaci, ve které tvrdí, že Švarc nese odpovědnost za přidělení několikamiliardové zakázky na sanaci Spolany Neratovice bez výběrového řízení.
Tuto větu musí podle Vrchního soudu Děti Země ze svých internetových stránkách stáhnout a nahradit omluvou, kterou tam nechají rok. Podobné prohlášení musí podle rozhodnutí soudu poslat i do agentury ČTK.
Spokojený Švarc
Ekologové musí také zaplatit náklady soudního řízení. "Rozsudku soudu se samozřejmě podvolíme. Zvažujeme, zda nepodáme dovolání k Nejvyššímu soudu," řekl člen sdružení Miroslav Patrik.
"Jsem samozřejmě spokojen, protože soud rozhodl v můj prospěch. Domnívám se, že každý by se měl na veřejnosti k ostatním chovat slušně a neuvádět takové důvody, které jsou naprosto nepravdivé. Vyjádření sdružení Děti Země přesáhlo meze slušnosti," uvedl Švarc.