Děti si mobil na tábor berou kvůli rodičům. Volají jim při sebemenších problémech, naříkají vedoucí

Šárka Mrázová Šárka Mrázová
22. 7. 2018 12:54
Mobily na táborech používá podle průzkumu prakticky polovina dětí a čím jsou starší, tím více.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - "Doporučujeme dětem nechat doma mobily a další rozrušující přístroje." Podobné vzkazy čtou rodiče v pokynech na letní pobytové tábory čím dál častěji. Mobily jsou podle vedoucích táborů problém. Děti jsou pak nesamostatné a kvůli sebemenší nesnázi hned telefonují rodičům, místo aby je vyřešily s vedoucími.

Nový průzkum České rady dětí a mládeže ukázal, že si děti nejčastěji berou mobil na tábor kvůli tomu, aby mohly kontaktovat rodiče. V on-line šetření, které provedla agentura KANTAR Millward Brown, tak odpovědělo 91 procent deseti- až dvanáctiletých a 74 procent dospívajících.

"Mobily na táborech jsou neštěstí. Místo, abyste se standardně dozvídal o neshodách mezi dětmi od dětí, tak se to dozvídáte od rodičů, protože jim Pepíček volal, že se něco stalo," řekl Aktuálně.cz šéf pražských domů dětí a mládeže Libor Bezděk. 

U malých dětí doporučuje, aby si je s sebou nebraly, u těch starších se ale mobily zakázat nemohou. Podle Bezděka tak musí mít jejich používání alespoň striktní pravidla. 

Předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček považuje za iluzi myslet si, že rodič na dálku posílí pohodu a bezpečí dítěte. V praxi tomu je prý přesně naopak. Kontakt s dětmi v návalu smutku rodiče vystraší a ti vyrazí své tesknící dítě zachraňovat. To je přitom už druhý den spokojené a na večerní telefonát si ani nevzpomene.

Děti s rodiči se navíc podle Sedláčka připravují o krásný moment, kdy se po skončení tábora rodina opět sejde a vypráví si o tom, co kdo zažil. "Ti, co už si vše řekli po telefonu, zpravidla mlčí, ti, co mají touhu se o své zážitky podělit, je prožívají znovu," míní šéf České rady dětí a mládeže.

Mobily na táborech používá podle průzkumu prakticky polovina dětí a čím jsou starší, tím více. Zatímco ve věkové skupině 10 až 12 let dvě třetiny dětí nechávají mobilní telefon doma, u věkové skupiny 16 až 18 let jej naopak takřka dvě třetiny dětí využívají, uvedla česká rada.

Mobil k životu táborníka nepatří

Tábory se mezi sebou liší a s nimi i přístup k používání mobilů. Shoda ale podle Jakuba Kořínka z Pionýra je v tom, že mobily v běžném táborovém životě nemají místo. Na některých pionýrských táborech jsou sice povoleny, ale používání má jasná pravidla a vyhrazený čas. Cílem prý není se jich zbavit, ale začlenit je do táborového života tak, aby ho nenarušovaly.

"Na náš tábor jezdí většinou mladší děti, a tak mobily nedoporučujeme. Když už vznikne potřeba kontaktu s domovem, tak vedoucí svým mobilem zavolá třeba v odpoledním klidu rodičům a půjčí ho na chvilku dítěti," uvedl Jiří Tomčala z pražské pionýrské skupiny Omega.

Starší děti mohou podle něj mobil používat v úplném soukromí a v určitou denní dobu. Některé tábory se ale odehrávají zcela v přírodě a tam se používat mobily nedají. Takové tábory mají i skauti, kteří děti vedou podle svých principů k samostatnosti, spolupráci ve skupině a přebírání odpovědnosti. Táborů, kde se děti musí obejít bez mobilu, je podle výsledků loňského průzkumu pětina.

Rodiče mohou mobily svých dětí hlídat

Nadměrné užívání smartphonů dětmi a mládeží je celosvětově uznávaný problém, na který reagují i firmy, které tato zařízení vyrábějí, například Google či Apple. Obě společně s novými operačními systémy představily funkce, které rodičům umožňují lépe sledovat a ovlivňovat, kolik času jejich děti stráví s dotykovým zařízením.

"Nástroje jsou snadno dostupné. Rodiče díky nim získají přístup do statistik, které monitorují, jaké aplikace, jak často a jak dlouho jejich děti používají. Můžou nastavit limit, kolik času může dítě se zařízením strávit, či znemožnit jeho používání v konkrétní denní době, třeba když je čas jít spát nebo dělat domácí úkoly," řekl Aktuálně.cz šéf mobilní a VR divize technologické firmy Etnetera Miloš Felix. 

Připomněl, že rodiče mohou zakázat nevhodné aplikace a případně jim i samotné zařízení na dálku vypnout. "Tyto nástroje jsou součástí konceptů zodpovědného používání digitálních technologií, které obě společnosti nedávno představily. Umožňují analyzovat i to, jak mobily používáme my sami, včetně nastavení limitů či uspání telefonu v době večeře, nebo hodinu před spaním," řekl Felix. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy