Děti si mobil na tábor berou kvůli rodičům. Volají jim při sebemenších problémech, naříkají vedoucí

Šárka Mrázová Šárka Mrázová
22. 7. 2018 12:54
Mobily na táborech používá podle průzkumu prakticky polovina dětí a čím jsou starší, tím více.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - "Doporučujeme dětem nechat doma mobily a další rozrušující přístroje." Podobné vzkazy čtou rodiče v pokynech na letní pobytové tábory čím dál častěji. Mobily jsou podle vedoucích táborů problém. Děti jsou pak nesamostatné a kvůli sebemenší nesnázi hned telefonují rodičům, místo aby je vyřešily s vedoucími.

Nový průzkum České rady dětí a mládeže ukázal, že si děti nejčastěji berou mobil na tábor kvůli tomu, aby mohly kontaktovat rodiče. V on-line šetření, které provedla agentura KANTAR Millward Brown, tak odpovědělo 91 procent deseti- až dvanáctiletých a 74 procent dospívajících.

"Mobily na táborech jsou neštěstí. Místo, abyste se standardně dozvídal o neshodách mezi dětmi od dětí, tak se to dozvídáte od rodičů, protože jim Pepíček volal, že se něco stalo," řekl Aktuálně.cz šéf pražských domů dětí a mládeže Libor Bezděk. 

U malých dětí doporučuje, aby si je s sebou nebraly, u těch starších se ale mobily zakázat nemohou. Podle Bezděka tak musí mít jejich používání alespoň striktní pravidla. 

Předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček považuje za iluzi myslet si, že rodič na dálku posílí pohodu a bezpečí dítěte. V praxi tomu je prý přesně naopak. Kontakt s dětmi v návalu smutku rodiče vystraší a ti vyrazí své tesknící dítě zachraňovat. To je přitom už druhý den spokojené a na večerní telefonát si ani nevzpomene.

Děti s rodiči se navíc podle Sedláčka připravují o krásný moment, kdy se po skončení tábora rodina opět sejde a vypráví si o tom, co kdo zažil. "Ti, co už si vše řekli po telefonu, zpravidla mlčí, ti, co mají touhu se o své zážitky podělit, je prožívají znovu," míní šéf České rady dětí a mládeže.

Mobily na táborech používá podle průzkumu prakticky polovina dětí a čím jsou starší, tím více. Zatímco ve věkové skupině 10 až 12 let dvě třetiny dětí nechávají mobilní telefon doma, u věkové skupiny 16 až 18 let jej naopak takřka dvě třetiny dětí využívají, uvedla česká rada.

Mobil k životu táborníka nepatří

Tábory se mezi sebou liší a s nimi i přístup k používání mobilů. Shoda ale podle Jakuba Kořínka z Pionýra je v tom, že mobily v běžném táborovém životě nemají místo. Na některých pionýrských táborech jsou sice povoleny, ale používání má jasná pravidla a vyhrazený čas. Cílem prý není se jich zbavit, ale začlenit je do táborového života tak, aby ho nenarušovaly.

"Na náš tábor jezdí většinou mladší děti, a tak mobily nedoporučujeme. Když už vznikne potřeba kontaktu s domovem, tak vedoucí svým mobilem zavolá třeba v odpoledním klidu rodičům a půjčí ho na chvilku dítěti," uvedl Jiří Tomčala z pražské pionýrské skupiny Omega.

Starší děti mohou podle něj mobil používat v úplném soukromí a v určitou denní dobu. Některé tábory se ale odehrávají zcela v přírodě a tam se používat mobily nedají. Takové tábory mají i skauti, kteří děti vedou podle svých principů k samostatnosti, spolupráci ve skupině a přebírání odpovědnosti. Táborů, kde se děti musí obejít bez mobilu, je podle výsledků loňského průzkumu pětina.

Rodiče mohou mobily svých dětí hlídat

Nadměrné užívání smartphonů dětmi a mládeží je celosvětově uznávaný problém, na který reagují i firmy, které tato zařízení vyrábějí, například Google či Apple. Obě společně s novými operačními systémy představily funkce, které rodičům umožňují lépe sledovat a ovlivňovat, kolik času jejich děti stráví s dotykovým zařízením.

"Nástroje jsou snadno dostupné. Rodiče díky nim získají přístup do statistik, které monitorují, jaké aplikace, jak často a jak dlouho jejich děti používají. Můžou nastavit limit, kolik času může dítě se zařízením strávit, či znemožnit jeho používání v konkrétní denní době, třeba když je čas jít spát nebo dělat domácí úkoly," řekl Aktuálně.cz šéf mobilní a VR divize technologické firmy Etnetera Miloš Felix. 

Připomněl, že rodiče mohou zakázat nevhodné aplikace a případně jim i samotné zařízení na dálku vypnout. "Tyto nástroje jsou součástí konceptů zodpovědného používání digitálních technologií, které obě společnosti nedávno představily. Umožňují analyzovat i to, jak mobily používáme my sami, včetně nastavení limitů či uspání telefonu v době večeře, nebo hodinu před spaním," řekl Felix. 

 

Právě se děje

před 45 minutami

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda asi o půl roku odloží digitální daň, sazba klesne

Nově zaváděná takzvaná digitální daň by mohla platit o půl roku později, tedy až od příštího roku. Její sazba by mohla klesnout z navrhovaných sedmi procent na pět procent. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla České televizi, že chce digitální daň zařadit na pondělní jednání koaliční rady. Chce tam otevřít otázku odložení účinnosti a změny sazby. Před daní již dříve varoval velvyslanec USA v Praze Stephen King, ve Sněmovně k ní má výhrady opozice. Možných odvetných opatření se obávají i české firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy