"Cyklon B do toho!" Pořadatele dobročinného turnaje název týmu nezarazil, nechali ho hrát i s Romy

Martina Heroldová
6. 10. 2016 13:00
Vlna kritiky se snesla na organizátory turnaje v přehazované pro děti z dětských domovů Ruku na to! Jeden z týmů si zvolil název Cyklon B odkazující na smrtící plyn, kterým nacisté zabíjeli své oběti v koncentračních táborech. Během souboje s týmem romských chlapců tak diváci skandovali "Cyklon B do toho!", upozornily Židovské listy.
Smrtící plyn Cyklon B.
Smrtící plyn Cyklon B. | Foto: ČTK

Praha – Pozdvižení na dobročinném turnaji v přehazované pro děti z dětských domovů vzbudil tým s názvem Cyklon B, který odkazoval na jedovatý plyn, jímž nacisté likvidovali v koncentračních táborech Židy i Romy. Informovaly o tom na svém webu Židovské listy.

Organizátoři se nad nevhodným názvem nepozastavili a tým nechali hrát proti ostatním. Během turnaje dětí v kategorii nad 13 let tak družstvo dokonce hrálo proti skupině romských chlapců, zatímco diváci skandovali "Cyklon B do toho!".

Ve své kategorii se "Cyklon" dokonce umístil na druhém místě, bylo tak možné z úst moderátora slyšet například, že Cyklon B porazil Pantery či Šmouly, upozornil web.

Incident podle Práva pohoršil členy židovské obce či Český svaz bojovníků za svobodu. Podle nich jde především o chybu dospělých, kteří dětem měli vysvětlit, jak nevhodný název si pro svůj tým zvolily.

Případ zveřejnily Židovské listy, které výběr názvu považují za nešťastný, zvláště když se koná o záslužnou akci, která pomáhá dětem se vzděláváním.

"Upřímně se omlouváme a zajistíme, aby se situace v rámci námi pořádaných akcí již nikdy neopakovala," řekla v omluvě pro Židovské listy předsedkyně pořádajícího fondu Jana Machačová.

Turnaj Ruku na to! pořádá každoročně pro děti z dětských domovů ING Bank Fond Nadace Terezy Maxové.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Další zprávy