"Cyklon B do toho!" Pořadatele dobročinného turnaje název týmu nezarazil, nechali ho hrát i s Romy

Martina Heroldová
6. 10. 2016 13:00
Vlna kritiky se snesla na organizátory turnaje v přehazované pro děti z dětských domovů Ruku na to! Jeden z týmů si zvolil název Cyklon B odkazující na smrtící plyn, kterým nacisté zabíjeli své oběti v koncentračních táborech. Během souboje s týmem romských chlapců tak diváci skandovali "Cyklon B do toho!", upozornily Židovské listy.
Smrtící plyn Cyklon B.
Smrtící plyn Cyklon B. | Foto: ČTK

Praha – Pozdvižení na dobročinném turnaji v přehazované pro děti z dětských domovů vzbudil tým s názvem Cyklon B, který odkazoval na jedovatý plyn, jímž nacisté likvidovali v koncentračních táborech Židy i Romy. Informovaly o tom na svém webu Židovské listy.

Organizátoři se nad nevhodným názvem nepozastavili a tým nechali hrát proti ostatním. Během turnaje dětí v kategorii nad 13 let tak družstvo dokonce hrálo proti skupině romských chlapců, zatímco diváci skandovali "Cyklon B do toho!".

Ve své kategorii se "Cyklon" dokonce umístil na druhém místě, bylo tak možné z úst moderátora slyšet například, že Cyklon B porazil Pantery či Šmouly, upozornil web.

Incident podle Práva pohoršil členy židovské obce či Český svaz bojovníků za svobodu. Podle nich jde především o chybu dospělých, kteří dětem měli vysvětlit, jak nevhodný název si pro svůj tým zvolily.

Případ zveřejnily Židovské listy, které výběr názvu považují za nešťastný, zvláště když se koná o záslužnou akci, která pomáhá dětem se vzděláváním.

"Upřímně se omlouváme a zajistíme, aby se situace v rámci námi pořádaných akcí již nikdy neopakovala," řekla v omluvě pro Židovské listy předsedkyně pořádajícího fondu Jana Machačová.

Turnaj Ruku na to! pořádá každoročně pro děti z dětských domovů ING Bank Fond Nadace Terezy Maxové.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy