Děti měly dostat přes držku, a ne stávkovat, řekl šéf svazu průmyslu. Teď se omluvil

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 7. 2019 16:02
Šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák se omluvil za své výroky na adresu školáků a studentů, kteří v desítkách zemí pravidelně v pátek demonstrovali za ochranu klimatu. Hanák na červnovém setkání ekonomických diplomatů prohlásil, že děti "místo aby dostaly přes držku, každý pátek chodí do ulic a stávkují za něco, čemu ani nerozumí". Nyní uvedl, že výrok považuje za nešťastný a podle něj takto neměl vyznít.
Šéf svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.
Šéf svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. | Foto: Lukáš Bíba

Hanák kritizoval aktivity studentů podle Českého rozhlasu koncem června na konferenci ekonomických diplomatů v Praze v souvislosti s výsledky voleb do Evropského parlamentu.

"Posílení zelených v Evropském parlamentu je pro naši zemi a budoucnost hodně špatná zpráva. Tito lidé jsou zásadně proti průmyslu, proti automobilovému průmyslu, těžebnímu průmyslu a strojírenství, a to všechno je základna naší ekonomiky. Takže tito lidé jsou velkým nebezpečím," řekl.

"Velké myšlenky jsou dobré na záchranu planety, ale myslím si, že když čtrnáctileté děti v Německu a ve Švédsku, místo aby dostaly přes držku, každý pátek chodí do ulic a stávkují za něco, čemu ani nerozumí, tak si myslím, že to není dobrá zpráva pro Evropu. Zelení jsou velké nebezpečí a buďme rádi, že zatím nemají osobnosti a neprobudili se tady," prohlásil.

Nyní se šéf Svazu průmyslu a dopravy omluvil. "Omlouvám se za svůj výrok týkající se mladých lidí demonstrujících proti změně klimatu. Považuji ho za nešťastný," napsal Hanák na Twitteru.

Dodal, že vítá, když mladá generace a studenti projevují vlastní názor. Nelíbilo se mu prý však to, že by to dělali po celé Evropě a na úkor výuky a vzdělávání, které považuje za klíčové pro jejich budoucí úspěch v životě.

Tvrdí, že nezpochybňuje, že musí být životní prostředí jednou z priorit. "Jsem si vědom toho, že průmysl musí přispívat k řešení a mnohé firmy již do ekologizace výroby a do snížení svého vlivu na životní prostředí investují významné částky," doplnil Hanák.

Páteční školní demonstrace, které upozorňovaly na naléhavost problému klimatické změny, se na celém světě konaly několik měsíců. V březnu a květnu se jich zúčastnily statisíce studentů z více než 120 zemí včetně Česka. Symbolem boje se stala šestnáctiletá Greta Thunbergová, podle které jsou změny klimatu největší krizí, s níž se lidstvo dosud setkalo.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy