Děti měly dostat přes držku, a ne stávkovat, řekl šéf svazu průmyslu. Teď se omluvil

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 7. 2019 16:02
Šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák se omluvil za své výroky na adresu školáků a studentů, kteří v desítkách zemí pravidelně v pátek demonstrovali za ochranu klimatu. Hanák na červnovém setkání ekonomických diplomatů prohlásil, že děti "místo aby dostaly přes držku, každý pátek chodí do ulic a stávkují za něco, čemu ani nerozumí". Nyní uvedl, že výrok považuje za nešťastný a podle něj takto neměl vyznít.
Šéf svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.
Šéf svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. | Foto: Lukáš Bíba

Hanák kritizoval aktivity studentů podle Českého rozhlasu koncem června na konferenci ekonomických diplomatů v Praze v souvislosti s výsledky voleb do Evropského parlamentu.

"Posílení zelených v Evropském parlamentu je pro naši zemi a budoucnost hodně špatná zpráva. Tito lidé jsou zásadně proti průmyslu, proti automobilovému průmyslu, těžebnímu průmyslu a strojírenství, a to všechno je základna naší ekonomiky. Takže tito lidé jsou velkým nebezpečím," řekl.

"Velké myšlenky jsou dobré na záchranu planety, ale myslím si, že když čtrnáctileté děti v Německu a ve Švédsku, místo aby dostaly přes držku, každý pátek chodí do ulic a stávkují za něco, čemu ani nerozumí, tak si myslím, že to není dobrá zpráva pro Evropu. Zelení jsou velké nebezpečí a buďme rádi, že zatím nemají osobnosti a neprobudili se tady," prohlásil.

Nyní se šéf Svazu průmyslu a dopravy omluvil. "Omlouvám se za svůj výrok týkající se mladých lidí demonstrujících proti změně klimatu. Považuji ho za nešťastný," napsal Hanák na Twitteru.

Dodal, že vítá, když mladá generace a studenti projevují vlastní názor. Nelíbilo se mu prý však to, že by to dělali po celé Evropě a na úkor výuky a vzdělávání, které považuje za klíčové pro jejich budoucí úspěch v životě.

Tvrdí, že nezpochybňuje, že musí být životní prostředí jednou z priorit. "Jsem si vědom toho, že průmysl musí přispívat k řešení a mnohé firmy již do ekologizace výroby a do snížení svého vlivu na životní prostředí investují významné částky," doplnil Hanák.

Páteční školní demonstrace, které upozorňovaly na naléhavost problému klimatické změny, se na celém světě konaly několik měsíců. V březnu a květnu se jich zúčastnily statisíce studentů z více než 120 zemí včetně Česka. Symbolem boje se stala šestnáctiletá Greta Thunbergová, podle které jsou změny klimatu největší krizí, s níž se lidstvo dosud setkalo.

 

Právě se děje

Další zprávy