Děti měly dostat přes držku, a ne stávkovat, řekl šéf svazu průmyslu. Teď se omluvil

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 7. 2019 16:02
Šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák se omluvil za své výroky na adresu školáků a studentů, kteří v desítkách zemí pravidelně v pátek demonstrovali za ochranu klimatu. Hanák na červnovém setkání ekonomických diplomatů prohlásil, že děti "místo aby dostaly přes držku, každý pátek chodí do ulic a stávkují za něco, čemu ani nerozumí". Nyní uvedl, že výrok považuje za nešťastný a podle něj takto neměl vyznít.
Šéf svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.
Šéf svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. | Foto: Lukáš Bíba

Hanák kritizoval aktivity studentů podle Českého rozhlasu koncem června na konferenci ekonomických diplomatů v Praze v souvislosti s výsledky voleb do Evropského parlamentu.

"Posílení zelených v Evropském parlamentu je pro naši zemi a budoucnost hodně špatná zpráva. Tito lidé jsou zásadně proti průmyslu, proti automobilovému průmyslu, těžebnímu průmyslu a strojírenství, a to všechno je základna naší ekonomiky. Takže tito lidé jsou velkým nebezpečím," řekl.

"Velké myšlenky jsou dobré na záchranu planety, ale myslím si, že když čtrnáctileté děti v Německu a ve Švédsku, místo aby dostaly přes držku, každý pátek chodí do ulic a stávkují za něco, čemu ani nerozumí, tak si myslím, že to není dobrá zpráva pro Evropu. Zelení jsou velké nebezpečí a buďme rádi, že zatím nemají osobnosti a neprobudili se tady," prohlásil.

Nyní se šéf Svazu průmyslu a dopravy omluvil. "Omlouvám se za svůj výrok týkající se mladých lidí demonstrujících proti změně klimatu. Považuji ho za nešťastný," napsal Hanák na Twitteru.

Dodal, že vítá, když mladá generace a studenti projevují vlastní názor. Nelíbilo se mu prý však to, že by to dělali po celé Evropě a na úkor výuky a vzdělávání, které považuje za klíčové pro jejich budoucí úspěch v životě.

Tvrdí, že nezpochybňuje, že musí být životní prostředí jednou z priorit. "Jsem si vědom toho, že průmysl musí přispívat k řešení a mnohé firmy již do ekologizace výroby a do snížení svého vlivu na životní prostředí investují významné částky," doplnil Hanák.

Páteční školní demonstrace, které upozorňovaly na naléhavost problému klimatické změny, se na celém světě konaly několik měsíců. V březnu a květnu se jich zúčastnily statisíce studentů z více než 120 zemí včetně Česka. Symbolem boje se stala šestnáctiletá Greta Thunbergová, podle které jsou změny klimatu největší krizí, s níž se lidstvo dosud setkalo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy