Žákyně dostala důtky v minulosti, ale žádnou kvůli stávce, vyvrací nařčení škola

Domácí Matěj Pur, Domácí
3. 7. 2019 10:50
Příběh žačky Anny Mezgerové, která tvrdí, že dostala důtku za absence kvůli účasti na stávkách za lepší klima, se rozvinul ve zcela nové vyznění. Podle vyjádření školy za poslední pololetí žádnou důtku nedostala. Pouze v minulosti, ty však s ohledem na časovou souslednost nemohly s hnutím Fridays for Future souviset. Mezgerová však trvá na svém - důtku za absence kvůli boji za klima dostala, jen to nemůže nijak dokázat.
Anna Mezgerová v pořadu ČT Události, komentáře
Anna Mezgerová v pořadu ČT Události, komentáře | Foto: Česká televize

O důtce pro žačku deváté třídy informoval deník Aktuálně.cz v úterý. Před tím od pátku sháněl vyjádření z její Základní školy Na Chodovci v Praze, avšak bez úspěchu. Až po vydání zprávy se podařilo zkontaktovat hospodářku školy Nikolu Páníkovou, která tvrzení Anny Mezgerové zcela popřela.

"Jak Aničku znám, nemyslím si, že by lhala schválně, jen asi nedomyslela, co tím může rozpoutat. Je to pro ni velký tlak a kdo z nás v jejím věku nechtěl být zajímavý," uvedla hospodářka Páníková.  

Podle katalogového listu žákyně Mezgerová sice za poslední čtyři roky nějaké důtky nasbírala, například za drzé chování vůči vyučujícím, žádná ale nebyla udělena v posledním pololetí, a tudíž nemůžou souviset s jejími mimoškolními aktivitami. První stávka za klima proběhla v Česku letos 15. března.

Anna Mezgerová však dál trvá na tom, že si to nevymyslela. "Důtku jsem dostala, ale dál už k tomu nebudu nic říkat. Já s tou školou chci být zadobře, já už se s nimi nechci dál hádat," uvedla Mezgerová s tím, že v boji proti klimatické změně by se měly řešit důležitější věci než její osobní problémy.

Kdyby důtku dostala, mohla by ji ukázat

Podle Páníkové by v případě, že by tvrzení žačky bylo pravdivé, mohla Mezgerová důtku dokázat. "Třídní důtka se na vysvědčení neuvádí, uděluje se na zvláštním listu papíru. Kdyby ji Anička měla, mohla by vám ji předložit v písemné formě," uvedla.

Mezgerová však tvrdí, že svou důtku musela škole vrátit, aby si ji škola mohla archivovat, proto nemá žádné důkazy. Podle vyhlášky ministerstva školství ale musí být udělení důtky oznámeno prokazatelným způsobem žákovi a jeho zákonnému zástupci, neexistuje tedy důvod pro nějaké zpětné vybírání.

Podle Pravidel pro hodnocení žáků Základní školy Na Chodovci navíc není možné udělit důtku třídního učitele za omluvenou absenci. Pouze za neomluvenou - a jak Mezgerová potvrdila pro Aktuálně.cz, žádnou neomluvenou neměla. Předtím uváděla, že její třídní učitelka nechtěla omluvenky od rodičů za absence kvůli účasti na stávce či souvisejících akcích přijmout. 

Redakce Aktuálně.cz se snažila získat vyjádření i někoho z jejích vyučujících, ale ti už nejsou na škole k zastižení. "Časově to nevyšlo dobře, protože vedení školy teď čerpá dovolenou," potvrdila Páníková.

Jsi trapná, říkala jí prý učitelka

Mezgerová poprvé prohlásila, že dostala důtku třídního učitele, na kulatém stolu s názvem Důtka za klima, který pořádala Stálá konference ve vzdělávání a EDUin. To, že důtku opravdu dostala, následně několikrát Aktuálně.cz zopakovala s tím, že hlavním problémem byla její častá absence, protože jako mluvčí Fridays For Future se kromě stávek účastnila i různých diskusí.

Její třídní učitelka jí navíc údajně opakovaně měla říkat, že je svým vystupováním v médiích a obecně postojem k boji proti klimatu trapná. Na druhou stranu ji ta samá učitelka v minulých letech měla nominovat na osobnost školy v rámci soutěže škol Prahy 4 Dělám víc, než musím.

EDUin, který zmíněnou diskuzi pořádal a poté sám na udělení důtky upozornil, zatím se závěry k nastalé situaci vyčkává. "Zatím jsme názor nezměnili, teď řešíme, jaký je vlastně stav věci. Jsme v kontaktu se školou, ale upřímně moc nereaguje. Jsou zřejmě na prázdninách a nejsme schopni dosáhnout nějakého oficiálního stanoviska, k čemu vlastně došlo. Jestli pouze k nějakému neoficiálnímu pokárání nebo jestli dostala důtku, protože důtka je dohledatelný úřední zápis, který by měl být zaznamenán. Tohle všechno zjišťujeme a je to v řešení," uvedl za EDUin pro Aktuálně.cz Bohumil Kartous.

Podle vědců máme jen dvanáct let na to, abychom zabránili oteplení planety o jeden a půl stupně, tvrdí členové hnutí Fridays For Future. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 34 minutami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy