Ženy jsou lepší šéfové, ale šéfuje jich málo. I v Česku

Veronika Skálová Veronika Skálová, Monika Horáková
18. 3. 2010 8:51
Češi hodnotí své šéfy nejčastěji jako ideální. Častěji však ženy než muže.
Generální ředitelka Vodafone Česká republika Muriel Anton je ve vrcholovém managementu spíš výjimkou.
Generální ředitelka Vodafone Česká republika Muriel Anton je ve vrcholovém managementu spíš výjimkou. | Foto: Vodafone

Praha - Jsou ženy lepší šéfové než muži? Podle českých zaměstnanců zřejmě ano, i když nad muži vedou jen o málo. Dobrá zpráva ale je, že Češi mají v nadpoloviční většině dobré nadřízené. Naznačuje to alespoň internetový průzkum, který uspořádala mezi více než čtyřmi tisíci zaměstnanci společnost Accor Services.

A zjistila, že plných 57 procent dotázaných přisuzuje svému nadřízenému kolonku "ideální šéf/šéfová". Průzkum přitom zahrnoval pět kategorií - krom ideálu, který byl jediným úplně pozitivním hodnocením, mohli respondenti svým hodnocením zahrnout vedoucí do škatulky ustrašenec, podrazák, diktátor nebo chytrák.

Kategorie nevybírali sami respondenti - ti odpovídali na deset otázek o svém šéfovi nebo šéfové a program pak na základě počtu získaných bodů vyhodnotil, kam takový vedoucí spadá. To vysvětluje i to, jak často splnili čeští nadřízení požadavky pro kolonku "ideál".

"Samozřejmě to neznamená, že by to byli vedoucí pracovníci bez jakýchkoliv chyb. Do této skupiny byli zařazeni ti, u kterých převažovali odpovědi vyjadřující ideální vlastnosti a schopnosti," uvedla Daniela Pedret, marketingová ředitelka společnosti Accor Services, která je vydavatelem stravenek Ticket Restaurant.

Jednotlivé kategorie i otázky sestavil tým expertů z oblasti managementu, personalistiky i řízení firem.

Mezi ideální šéfy patří 62 procent ženských nadřízených a 54 procent mužů. Chytrák byl druhou nejčastější kategorií s přibližně čtvrtinou posuzovaných šéfů - tady převažovali muži nad ženami, stejně jako u kategorie "diktátor, diktátorka".

Muži šéfují častěji

Průzkum také nepřímo poukázal na další zjištění - že mezi šéfy v Česku je převaha mužů. Respondenti totiž ve více než 70 procentech posuzovali mužské šéfy. To by přibližně odpovídalo loňskému zjištění společnosti CCB, že v 75 procentech firem ve vedení ženy úplně chybí nebo jsou v menšině.

Kvóty na počet žen například v politice, veřejných nebo vedoucích funkcích, jsou velkým tématem posledních let. Častým argumentem je, že ženy jsou v cestě na vrchol limitovány povinnou volbou mezi rodinou nebo prací.

Například Deutsche Telekom se kvóty zavést rozhodl a do roku 2015 chce mít ve vysokém a středním managementu 30 procent žen. Dosáhnout toho chce například možností částečných úvazků na vedoucích pozicích, flexibilní pracovní dobou, i nabídkou péče o děti, která by měla nadaným manažerkám kombinaci pracovního a soukromého života usnadnit.

České firmy kvóty nechtějí

Bič v podobě povinných kvót si nad sebe nechce pověsit většina velkých firem, které redakce Aktuálně.cz požádala o vyjádření k tomuto tématu.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Rozhodujícím faktorem je pro nás to, zda se daný uchazeč hodí na danou pozici, či ne. Jakákoliv diskriminace, tedy i ta pozitivním směrem k ženám, by mohla způsobit, že stranou by zůstávali kvalitní kandidáti," uvedla tisková mluvčí skupiny ČEZ Eva Nováková.

Podobně se vyjádřila i společnost Telefónica O2. Plně sice podporuje zapojení žen do řízení společnosti, ale ne za cenu kvót.

Další společnosti se vysokým procentem žen v managementu mohou chlubit už nyní. "V loňském roce bylo v řídících pozicích České pojišťovny 41 procent žen a ve středním managementu 30 procent žen," konstatoval Václav Bálek, tiskový mluvčí České pojišťovny.

Přes třicet procent žen působí v současné době na vedoucích pozicích také v Komerční bance.

Částečné úvazky a práce odkudkoliv

Ženám, které nechtějí vybírat mezi kariérou a rodinou vychází vstříc Vodafone. Kromě možnosti částečných úvazků přišel s programem Flexi office, který má usnadnit návrat do práce matkám po mateřské dovolené.

"V rámci Flexi office zaměstnanci nejsou vázáni na své pracovní místo, ale sdílejí ho se svými kolegy a mohou díky vzdálenému přístupu pracovat téměř odkudkoli," upřesnila chod programu Alžběta Weinfurtová, PR Specialist Vodafone.

Hodnoceni pak tito lidé nejsou podle odpracovaných hodin, ale podle výsledků.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy