Detektivové shánějí na solárníky satelitní fotografie

Karel Hrubeš
14. 12. 2013 19:00
Policie hledá důkazy, že licence byly udělovány předčasně nedokončeným parkům
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Detektivové vyšetřující případy podezřelého udělování licencí pro solární elektrárny zvažují kvůli získání důkazů nákup satelitních fotografií u soukromé firmy. Cena za snímky se pohybuje v desítkách tisíc korun.

Původně chtěla policie získávat důkazy, že licence byly udělovány předčasně nedokončeným parkům, od americké FBI. Ta však dohodu o poskytování snímků odmítla.

"Policie si kvůli tomu vyžádala náhledy snímků od soukromé firmy, které by v případě potřeby koupila," řekl deníku Insider zdroj blízký vyšetřování solárních kauz.

Podle zdroje policie nyní získala zdarma několik klíčových snímků z listopadu 2010. Tedy z doby, kdy bylo licencováno nejvíce elektráren, protože pro elektrárny zapojené do sítě od ledna 2011 byly výkupní ceny solární energie dvakrát nižší. Z podzimu 2010 se také rekrutuje nejvíc případů, které má policie kvůli podezřelé licenci na stole.

"Tyto nové snímky se budou ještě vyhodnocovat," uvedl zdroj Insideru. Podle některých informací mají detektivové v ruce zásadní snímek prokazující podvody u jedné z největších českých solárních elektráren, bližší informace však úzkostlivě tají.

"Policie v rámci prověřování podvodných jednání s fotovoltaickými elektrárnami usiluje o získání satelitních snímků prověřovaných elektráren," potvrdil Insideru brněnský žalobce Radek Mezlík, který dozoruje hned několik případů solárních podvodů. Podrobnosti však odmítl sdělit.

Mluvčí policejního prezidia, pod kterým speciální policejní tým pro vyšetřování fotovoltaiky "Záření" působí, uvedla, že dosud detektivové žádný snímek nekoupili. "Tým Záření žádné snímky nekupoval a nekupuje," řekla Insideru mluvčí Vlasta Suchánková.

FBI je lepší

Kvůli odmítnutí ze strany FBI detektivové nyní zkoumají snímky od nejmenované české firmy, která tyto materiály nakupuje v USA a přeprodává je. Cena jednoho snímku, který zachycuje prostor o velikosti 5 krát 5 kilometrů, je deset tisíc korun. O krok dál než policie je Energetický regulační úřad, který si na nákup snímků vyhradil celkem 120 tisíc korun, informovala o tom Česká televize.

Nabídka soukromé firmy však za možnostmi FBI zaostává. Nemá k dispozici snímky z každého dne a z každé libovolné oblasti. Vyšetřovatelé tak potřebují i dávku štěstí, aby důkazy ke svým případům objevili.

"Jsme schopni se dostat jen ke snímkům, které byly pořízeny proto, že si je už někdo objednal," přiznává zdroj Insideru.

Snímek není vše

Detektivové již mají zkušenost i s tím, že družicové snímky nejsou v případech absolutním důkazem a že někdy může být skutečnost jiná, než to z vesmíru vypadá.

Ukázal to třeba případ elektráren Zdeňka a Alexandra Zemkových, o kterém už deník Insider informoval. Kdyby totiž vyšetřovatelé neměli k dispozici revizní zprávy a další zabavené dokumenty, fotka vyšetřovaných solárních parků by vedla k tomu, aby byl případ spíše odložen.

Na snímku totiž vypadá elektrárna jako kompletní, revizní zprávy získané při prohlídce nebytových prostor však hovoří o tom, že provozuschopná byla až o několik měsíců později.

Fotografii zmíněných parků mimochodem koupil Energetický regulační úřad a vyžádal si ji podle informací Insideru do spisu také státní zástupce Radek Mezlík. Ten dozoruje případ ředitelky ERÚ Aleny Vitáskové a dalších devíti lidí, kteří už jsou kvůli licencím obžalováni a v lednu půjdou k soudu.

Navzdory možnostem satelitu mají detektivové vyšetřující případy se získáváním důkazů problémy. "Důkazní situace není optimistická," řekl už citovaný zdroj Insideru.

 

Právě se děje

Další zprávy