Zásah ÚOOZ v ČEZ. Jde o solární elektrárny za miliardy

Radek Nohl Radek Nohl
10. 12. 2013 17:16
Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu si přišli pro dokumenty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zasahují v budově energetické společnosti ČEZ.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdila pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.

Server Ihned.cz uvedl, že se detektivové z ÚOOZ zajímají i o koupi solární elektrárny od firmy Amun.Re, v jejíchž orgánech se angažovali právníci kanceláře Šachta a Partners (dnes MBS Legal).

"Vrchní státní zastupitelství v Praze dozoruje trestní věc, v níž dnešního dne policie koná úkony, a tato věc se dotýká problematiky solárních elektráren," řekla Aktuálně.cz Bradáčová.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž Aktuálně.cz řekl, že si detektivové vyžádali dokumenty k těm solárním elektrárnám, u nichž mají podezření, že mohl být energetický gigant poškozen.

"Vyhradili jsme jim zasedací místnost, kde probíhají jednání," dodal Kříž.

ČEZ koupil solární parky za miliardy

O jaké konkrétní elektrárny se protimafiánský útvar zajímá, nechce Bradáčová komentovat. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž tvrdí, že o tom informace nemá.

Energetická společnost se ale v minulosti stala předmětem zájmu policie právě v souvislosti s koupí solární elektrárny od firmy Amun.Re. 

ČEZ od této firmy koupil za pět miliard korun obří solární parky na Českolipsku. Týdeník Respekt uvedl, že podle odhadů byla jen za tuto elektrárnu zaplacena o miliardu více, než byla tehdy běžná cena v přepočtu na výkon.

V médiích se navíc objevily informace o tom, že firma Amun.Re má nejasnou vlastnickou strukturu.

Deník Insider letos na jaře uvedl, že jako oficiální vlastník Amun.Re vystupoval v roce 2010 mediální magnát Martin Shenar, v orgánech firmy se angažovali právníci kanceláře MBS Legal, jejich letitým prominentním klientem byl známý lobbista Ivo Rittig. Dodnes proto Shenar čelí podezření, že ve firmě kryl i další tiché společníky.

 

Právě se děje

Další zprávy