Žalobci v Brně vyšetřují pět solárních parků ČEZu

Karel Hrubeš
11. 12. 2013 16:59
O fotovoltaický byznys ČEZu se zajímá policie i na Moravě.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Materiály zabavené při úterní razii protimafiánského útvaru v sídle společnosti ČEZ zajímají také žalobce v Brně. Podle informací deníku Insideru vyšetřuje tamní pobočka olomouckého vrchního zastupitelství další fotovoltaické elektrárny, které státnímu energetickému kolosu patří.

Potvrdil to žalobce Radek Mezlík, bližší komentář však podat nechtěl.

Zdroje Insideru blízké vyšetřování však hovoří o tom, že případ solárních elektráren ČEZu mají brněnští žalobci na stole od poloviny letošního roku.

Výsledky úterního zásahu protikorupční policie v sídle ČEZu tak nejsou očekávány jen na pražském zastupitelství, které vyšetřování ÚOOZ dozoruje. Návladní v Brně věří, že detektivové v sídle energetického gigantu zabavili také materiály, které se dají využít pro „jejich" případy.

Jde o důkazy o podvodném získání licencí nebo o tom, že elektrárny nebyly v době udělení licence kompletní. Detektivy zajímá především období před koncem roku 2010, kdy ještě platily dvojnásobné výkupní ceny. „Ano, takové důkazy by se daly procesně využít i ve formálně jiné trestní věci, ale to je nyní čirá spekulace," řekl k tomu návladní Mezlík.

Očekávání však mírní pražská vrchní zástupkyně Lenka Bradáčová „Není důvod žádné věci předávat, kauzy nemají žádnou spojitost," uvedla k tomu pro Insider.

Deník Insider však z důvěryhodného zdroje zjistil, že ve věci vyšetřování fotovoltaických elektráren byla letos na podzim uzavřena mezi vrchními zastupitelstvími v Praze a v Olomouci neformální dohoda. Podle ní má dění se solárními elektrárnami ČEZu po 1. lednu 2011 na starosti protimafiánský útvar pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze. Zdroje Insideru  hovoří o tom, že podle dohody mají Olomouc a Praha na starosti různé typy případů kolem solárních elektráren.

Čtěte více v placeném deníku Insider: Po čem jdou žalobci v Olomouci a po čem žalobci v Praze?

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

Další zprávy