Jak dlouho potrvá ochrana a bude fungovat i proti mutacím? Deset odpovědí k vakcíně

Tomáš Klézl Anna Dohnalová Tomáš Klézl, Anna Dohnalová
8. 1. 2021 13:31
Očkování proti nemoci covid-19 se v Česku rozjíždí. Vakcínu dostaly tisíce zdravotníků a další jsou v pořadí. K podávané vakcíně Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech se navíc v dohledné době přidá i druhá od americké společnosti Moderna. Co to vakcína proti nemoci covid-19 vůbec je, jak dlouho potrvá její ochrana a kdo by měl očkování vynechat? Dozvíte se v desateru otázek a odpovědí Aktuálně.cz

Co je vakcína proti covid-19 a jak účinkuje?

Vakcíny Comirnaty i Moderna slouží jako prevence onemocnění covid-19 způsobeného virem SARS-CoV-2 u osob ve věku nejméně 16 let. Jejich úkolem je naučit organismus bránit se proti onemocnění covid-19.

Jak fungují? Obě obsahují molekulu zvanou "messenger RNA" (mRNA), která obsahuje instrukce k vytvoření takzvaného spike proteinu - bílkoviny nacházející se na povrchu viru SARS-CoV-2, který virus potřebuje k tomu, aby mohl vstupovat do buněk organismu. Po podání vakcíny některé buňky získají instrukce z mRNA a začnou dočasně vytvářet spike protein.

"Imunitní systém dané osoby poté rozpozná tento protein jako cizorodý, vytvoří proti němu protilátky a aktivuje bílé krvinky pro obranu organismu," píše Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Pokud se očkovaný poté setká s virem, jeho tělo vetřelce rozpozná a bude schopno se proti němu bránit.

SÚKL upozorňuje, že vakcíny neobsahují samotný virus, a není tak možné, aby nemoc vyvolaly.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 byla na Žďársku uzavřená kvůli hromadné nehodě

Po ranní hromadné nehodě devíti vozidel na D1 na 144. kilometru jedálnice opět plně průjezdná. Dálnice by zcela uzavřena přibližně dvě hodiny. Pět lidí při havárii utrpělo lehčí zranění. Informovala o tom policejní mluvčí z Vysočiny Jana Kroutilová a mluvčí záchranné služby Petr Janáček.

Kroutilová dodala, že nehoda se stala kolem 08:30. Dálnice byla ve směru na Prahu zcela uzavřena do 10:30, následně byl průjezdný jeden pruh a před 11:00 je provoz opět plně obnoven. "U řidičů, kteří v místu přijíždějí, je ale nutné, aby počítali s rozjíždějící se kolonou vozidel a svoji jízdu této situaci přizpůsobili," uvedla Kroutilová.

Policisté vyšetřují příčinu havárie. "Na místo události byly vyslány pozemní posádky z Třebíče a Velké Bíteše a vrtulník letecké záchranné služby z Jihlavy. V péči našich zdravotníků skončilo celkem pět osob se zraněním lehčího charakteru. Jednoho pacienta jsme vrtulníkem transportovali do nemocnice v Jihlavě a čtyři osoby byly pozemní cestou převezeny na urgentní příjem nemocnice Třebíč," uvedl mluvčí záchranné služby na Vysočině Petr Janáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy