Den v nemocnici bude stát 60 korun, rozhodla vláda

ČTK Domácí ČTK, Domácí
6. 11. 2013 15:10
Poplatek, který se nebude týkat dětí, by mohl začít platit od března.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda schválila poplatek 60 korun za denní pobyt v nemocnici či v lázních. Platit by mohl od března, až novela o veřejném zdravotním pojištění projde celým legislativním procesem.

Snižuje se tak poplatek ze současných 100 korun na 60, a to bez časového omezení. Novela zároveň zcela osvobozuje od poplatků děti do 18 let.

V současnosti nemocnice ročně vyberou 2,1 miliardy korun. Po snížení částky a osvobození dětí klesne výběr o miliardu na 1,1 miliardy korun za rok.

"Přijali jsme dnes návrh z důvodu časové naléhavosti a požádali jsme Sněmovnu, aby novelu projednala ve zrychleném režimu, tedy v prvním čtení," řekl premiér Jiří Rusnok. Cílem podle něho je, aby novela začala platit co nejdřív.

Soud: 100 korun rdousí

Ústavní soud zrušil stokorunový poplatek v nemocnicích, ústavech, léčebnách a lázních k 1. lednu 2014 s tím, že je pro některé skupiny "rdousící".

Přinejmenším v lednu a únoru, než vstoupí novela v platnost, pacienti nic platit nebudou, nemocnice tak budou každý měsíc tratit zhruba 175 milionů korun. Pokud by výpadek trval déle, hrozí v krajním případě i omezování zdravotní péče v nemocnicích.

"My požadujeme plnou kompenzaci finančního výpadku v úhradové vyhlášce na příští rok," řekl předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich.

Připomněl, že poplatky jsou ze zákona příjmem nemocnic, pojišťovny o to snížily úhrady. "Když poplatky dva měsíce nebudou a pak zůstanou nižší, měly by pojišťovny platby navýšit," dodal.

Budoucnost novely je nejistá

Požadavek už sdělili zástupci nemocnic ministru Martinu Holcátovi. Jako dlouholetý náměstek velké nemocnice prý požadavek chápe, nicméně není v rozhodování sám.

Navíc musí ve vyhlášce také zohlednit výrok Ústavního soudu o zrušení regulací. Návrh vyhlášky dostanou nemocnice příští týden.

Novelu bude muset projednat nová Poslanecká sněmovna, Senát a podepsat prezident. "My jsme tuto věc nepředjednávali s politickými stranami. Nezvolili jsme formu zákonného opatření, protože není o poplatku úplný konsensus," řekl Rusnok.

Sociální demokracie rozhodnutí vlády uvítala. Zásadně ale nesouhlasí s tím, že není roční limit plateb. "ČSSD bude prosazovat zrušení všech zdravotních poplatků s výjimkou příspěvku na stravu v nemocnici ve výši 60 korun, s ochranným limitem omezení platby na nejdéle 30 dní v roce," sdělil stínový ministr ČSSD Svatopluk Němeček.

Spor o 30 dní

Podle legislativního náměstka ministerstva zdravotnictví Martina Plíška může Sněmovna projednat novelu s poplatky nejdřív v prosinci, na listopadové ustavující schůzi se totiž musí zabývat zákonným opatřením o navýšení odvodů státu.

"Senát by ji mohl projednat v lednu, záleží pak na tom, jak rychle ji podepíše prezident a kdy vyjde ve Sbírce zákonů," popsal Plíšek. Reálný termín platnosti je podle něj březen.

Očekává se spor o to, zda poplatek vůbec zachovat, či zda nestanovit limit placení 30 dní v roce. Ministerstvo takové omezení odmítlo.

Pokud by se omezil hospitalizační poplatek na 30 dní v roce, přišly by nemocnice ročně o zhruba 400 milionů korun, z poplatků by tak vybraly jen asi 650 milionů.

Náklady na administraci poplatků či vymáhání sankcí za neplacení by tuto částku ještě snížily, poplatek by tak prý ztratil účel.

Ročně hospodaří lůžková zařízení se zhruba 113 miliardami korun a celé zdravotnictví spotřebuje kolem 290 miliard korun, z nich zdravotní pojišťovny uhradí 220 miliard.

V příštím roce by mohly pojišťovny zaplatit zdravotní péči až za 230 miliard, protože narostou odvody státu a očekává se i vyšší výběr pojistného.

 

Právě se děje

před 4 minutami

V nominaci Slovenska na MS je z NHL jen útočník Studenič

Hokejisté Slovenska mají v nominaci na mistrovství světa v Rize jediného hráče, který v této sezoně okusil NHL. Je jím dvaadvacetiletý útočník Marián Studenič, který se dočkal premiéry v dresu New Jersey. Sedm hráčů si získalo pozornost kanadského kouče Slováků Craiga Ramsayho při angažmá v české extralize.

Nominace hokejistů Slovenska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Július Hudáček (Spartak Moskva/KHL), Adam Húska (Hartford/AHL), Branislav Konrád (Olomouc/ČR),

obránci: Martin Bučko, Marek Ďaloga (oba Pardubice/ČR), Michal Ivan (Zvolen), Daniel Gachulinec (Detva), Šimon Nemec (Nitra), Martin Gernát (Třinec/ČR), Mário Grman (SaiPa Lappeenranta/Fin.), Adam Jánošík (Oskarshamn/Švéd.), Samuel Kňažko (TPS Turku/Fin.), Mislav Rosandič (Liberec/ČR),

útočníci: Peter Cehlárik, Marek Hrivík (oba Leksand/Švéd.), Kristián Pospíšil, Pavol Skalický (oba Lukko Rauma/Fin.), Martin Faško-Rudáš (Banská Bystrica), Adrián Holešinský (Nitra), Miloš Kelemen (Zvolen), Dávid Buc (Bratislava Capitals/ICEHL), Michal Krištof (Kärpät Oulu/Fin.), Róbert Lantoši (Providence/AHL), Adam Liška (Čerepovec/KHL), Miloš Roman (Třinec/ČR), Juraj Slafkovský (TPS Turku/Fin.), Marián Studenič (New Jersey/NHL), Matúš Sukeľ (Sparta Praha/ČR).

Další zprávy