Ústavní soud zrušil nadstandardy ve zdravotnictví

ČTK Domácí ČTK, Domácí
2. 7. 2013 20:35
Podle soudu porušují listinu základních práv a svobod
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CPA - Eduard Erben

Brno - Ústavní soud zrušil na návrh ČSSD nadstandardy ve zdravotní péči, zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun i pokuty za nevybírání regulačního poplatku.

Jde o klíčové části zdravotnické reformy. Nadstandardy budou zrušeny v okamžiku zveřejnění nálezu ÚS ve Sbírce zákonů, zhruba do 14 dní, zbylé dvě části s odloženou platností. ÚS dal zákonodárcům čas do konce letošního roku, aby zvýšení poplatků za pobyt v nemocnici a pokuty za nevybírání regulačních poplatků zrušili sami.

Návrh na zrušení několika sporných paragrafů první části zdravotní reformy podalo před časem 51 poslanců ČSSD zastoupených předsedou strany Bohuslavem Sobotkou.

Výtky se týkají zákona o veřejném zdravotním pojištění. Norma umožnila rozdělení péče na "základní" a "ekonomicky náročnější".

Rozhodnutí soudu vítá ČSSD i KSČM

"Vítám rozhodnutí Ústavního soudu, je to zasloužený krach dalšího nespravedlivého experimentu Nečasovy vlády. ČSSD od počátku kritizovala snahu pravicové koalice rozdělit ústavou garantovanou zdravotní péči na péči pro bohaté a ty ostatní, na základě tzv. nadstandardu," uvedl v tiskovém prohlášení šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Rozhodnutí Ústavního soudu vítají i komunisté. "My jako KSČM samozřejmě vítáme toto rozhodnutí Ústavního soudu, protože jsme se už od samotného počátku při schvalování snažili upozorňovat na možný rozpor právě s Listinou základních práv a svobod ohledně bezplatnosti zdravotní péče, na kterou má každý občan právo," řekla stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková.

Novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění schválila Poslanecká sněmovna v září 2011, když přehlasovala senátní veto. Příslušnou vyhlášku pak vydal ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v prosinci 2011 a začala platit od 1. ledna 2012.

Pokud jsou ve vymezených situacích dvě rovnocenné alternativy léčby, může si pacient zvolit základní či nadstandardní. Pak ale pojišťovna uhradí levnější variantu. Rozdíl zaplatí pacient.

Podle informací ministerstva zdravotnictví se objem plateb v rámci nadstandardů pohyboval za loňský rok v řádu několika desítek milionů korun. Pacienti měli zájem hlavně o měkké čočky, které řeší více očních vad, za které dali přes 40 milionů. Další čtyři miliony si lidé připlatili za očkování a 1,5 milionu za lehčí sádru.

ÚS v minulosti připustil, že je možné vytvořit standardní a nadstandardní péči. Problém je nyní podle soudu v tom, jak to zákonodárci učinili; současná podoba zákona k nadstandardům není dostatečně srozumitelná. Zákon by totiž měl plně popisovat a upřesňovat pojem nadstandardní péče. Zatím tomu tak není. Nadstandard je vymezen ve vyhlášce k zákonu, což je špatně.

Sociální demokraté kritizují také zvýšení poplatku za lůžkovou péči v nemocnici z 60 na 100 korun za den. Stokoruna může mít podle ČSSD pro seniory, děti a sociálně slabé takzvaný rdousící efekt, což je termín zavedený ústavními soudci v jejich prvním nálezu o poplatcích ve zdravotnictví.

U této části reformy vidí ÚS problém v tom, že zákon nerozděluje a nepopisuje, "kdy je pobyt na lůžku pouze běžnou součástí léčby a kdy jde skutečně jen o doprovodnou hotelovou službu". Soudci upozornili na to, že v sousedních zemích jsou, co se týká poplatku za lůžko, stanoveny určité limity a také časová omezení. ÚS navrhuje, aby se v této oblasti upustilo od termínu poplatek za lůžko a zavedl se přesnější - platba za ubytování.

Další sporné paragrafy upravují pravomoc pojišťoven ukládat až milionové pokuty poskytovatelům péče, a to například za to, že nevybírají od pacientů regulační poplatky. V této části reformy vidí soudci problém v tom, že pojišťovnám dává dominantní postavení nad zdravotnickými zařízeními. Soudci připomněli, že zdražení sankcí je "dramatické". Původně za nevybírání poplatků hrozila pokuta jen 50 000 korun.

V zákonu schází diferencování, například mezi osobami výdělečně činnými, seniory a dětmi, uvedl soudce Jiří Nykodým.
Dnešnímu vyhlášení nálezu nepředcházelo žádné veřejné projednávání, soudci se tentokrát obešli bez něj. Návrhem se zabývali od prosince 2011. Nynější soudce zpravodaj Nykodým kauzu převzal od Jiřího Muchy, jemuž vypršel mandát ještě předtím, než stačil případ dotáhnout do konce.

Svůj dosud asi nejvýznamnější nález o zdravotnictví vyhlásil ÚS v květnu 2008. Tehdy zamítl návrh ČSSD na zrušení zdravotnické části vládní reformy veřejných financí, která zavedla poplatky u lékaře. Podle tehdejšího nálezu nejsou poplatky protiústavní, pokud nemají "rdousící efekt" a nevytvářejí bariéru v přístupu ke zdravotní péči.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy