Praha - Desítky Číňanů se tísní na chodnících kolem tramvajové zastávky Chotkovy sady v Praze, nadšeně mávají velkými rudými vlajkami, troubí na vuvuzely nebo buší do bubínků. I když kolem nich vůdce komunistické Číny Si Ťin-pching v druhý den své návštěvy Česka pouze projede autem, na místě stráví jeho příznivci celé dopoledne.
A když "vítačům" po jedenácté hodině dorazí krabičky s asijským jídlem a hůlkami, asi dvě desítky dětí, které do té doby pobíhaly kolem, se na povel dvou žen seřadí a poslušně čekají na svůj příděl. Jsou to žáci místní čínské základní školy. Ten den nemusí sedět v lavicích a vydali se společně se svými učitelkami přivítat Si Ťin-pchinga.
Znenadání se i autorka článku mění v očích učitelek v neposlušné dítě. Zatímco pořizuje fotku balíčků s jídlem připraveným k rozdávání, ženy si jí všimnou a hlasitě se na ni čínsky oboří. Vyšlou taky asi desetiletého chlapce, aby česky celou věc vysvětlil: "Paní učitelka říkala, že nesmíte fotit jídlo, to je zakázané. Musíte tu fotku smazat a jít pryč," říká.
Zakázáno, nemůžete
A na vysvětlování a dotazy, co je na tom špatného, reaguje učitelka křikem v čínštině a odstrkováním reportérky. Na odchodu od skupinky ještě poblíž stojící mladá žena nastaví novinářce nohu.
Všichni Číňani vítající svého prezidenta nejsou podobně nepřátelští, na některé věci ale reagují nekompromisně. Například na otázky, kdo organizuje pohyb autobusů, které je rozvážejí různě po Praze na místa, kde mají zrovna vyjádřit podporu čínské návštěvě. Než se řidič autobusu stihne k dotazu jakkoli vyjádřit, mladý Číňan spustí: "Zakázáno, nemůžete."
Nebo když se krátce po průjezdu prezidentské limuzíny Chotkovými sady vmísí mladík s vlajkou Ujguristánu do skupinky Číňanů, schytá rány tyčkami od vlajek. "Je to vlajka, kterou používají ujgurší aktivisté, když bojují za svá práva v Číně. Vlajku mi strhli a začali mě mlátit. Pak jsem spadl na zem a kopali mě do břicha, dokud policie nezasáhla,“ popisuje Filip Lexa, student čínské literatury z Karlovy univerzity.
Bez nás by se vaše země neobešla
Oslovené Číňany lidé s prapory Tibetu nebo třeba hnutí Falun Gong rozčilují. Sem tam se je snaží zakrývat rudými prapory, většinou ale zasáhnou policisté a skupinky od sebe oddělují. Někteří lidé na výzvy nereagují s tím, že nerozumí česky.
"Ti lidé ničemu nerozumějí, nejsou to Číňané, mají zkreslené informace. Čína je velká a vyspělá ekonomika, bez které by se vaše malá země neobešla,“ komentuje tibetské vlajky dvojice dívek z Číny.
Podle Lili Čchang Chung, viceprezidentky Česko-čínské kulturní a umělecké asociace, která přišla čínského prezidenta podpořit, je potlačování lidských práv v Tibetu lež. "Miluji Čínu, protože je to moje mateřská země," říká.
Stejně jako pro ostatní oslovené Číňany, kteří na Chotkovy sady dorazili, je pro ni samozřejmé, že přišla vítat čínského prezidenta, kterého obdivuje a podporuje. "Nikdo nás nenutil, abychom přišli, jsme dobrovolníci, kteří ze srdce chtějí projevit svému prezidentovi respekt. Je to první prezident, který navštívil Česko," ochotně vysvětluje plynulou angličtinou.
Její asociace byla při přípravě akce v kontaktu s čínskou ambasádou, tam se podle informací Hospodářských novin už v pátek před příletem prezidenta sešli zástupci krajanských spolků, aby se na vítání domluvili a patřičně vybavili.
Vítat přišli například čínští podnikatelé nebo studenti. Třeba mladík, který v Česku studuje pátým rokem hru na klavír. "Vy byste taky přišla, kdybyste žila v cizím státě a navštívil ho prezident z vaší rodné země,“ diví se otázce. O akci se dozvěděl z čínských sociálních sítí.