Živě: Čínská pětiletka slibuje Česku investice za 232 miliard, zatím jsou srovnatelné s Finskem

Přenos skončil
Čínský prezident Si Ťin-pching skončil návštěvu v České republice. Dnes diskutoval v Paláci Žofín s investory, navštívil Strahovský klášter a krátce po 15 hodině z Prahy odletěl. Jeho návštěvu provázely jak nadšené ovace, tak řada protestů. Poslední nesouhlas vyjádřili aktivisté v noci na středu, kdy se na stěně Pražského hradu promítly nápisy "Pravda a láska", "Free Tibet", "Prezident na prodej" nebo "CZ for sale".
Miloš Zeman a Si Ťin-pching při rozlučkovém pivu na střeše Strahovského kláštera.
Miloš Zeman a Si Ťin-pching při rozlučkovém pivu na střeše Strahovského kláštera. | Foto: ČTK

Návštěva čínského prezidenta v Praze

Přenos skončil
20:20

Podle mluvčích policejního prezidia a pražské policie se třídenním intenzivním nasazením policistů, strážníků, ale i vojáků v souvislosti s návštěvpu čínského prezidenta podařilo předejít eskalaci drobných pouličních potyček a narušení veřejného pořádku. Na policejních služebnách skončilo 23 lidí, byli mezi nimi odpůrci i příznivci návštěvy čínského prezidenta. "Valná většina osob je postihována za přestupkové delikty, jeden z cizinců čelí trestnímu stíhání ve zkráceném přípravném řízení pro přečin krádeže," uvedli mluvčí na policejním webu.

19:15

Ekonom Tomáš Sedláček dnes v rozhovoru pro rádio Impuls připomněl, že například jihokorejské investice v ČR jsou nesrovnatelně vyšší a nikdo to nekomentuje. Podle něho je to tak správně, jde totiž o "normální obchod". "Nemám nic proti obchodu ani s Čínou, ani s Ruskem, ale netuším, proč kvůli těmto dvěma politickým, nikoliv ekonomickým, velmocem měníme svoji zahraniční politiku," řekl Sedláček. Export ČR do Ruska jsou tři procenta HDP a do Číny jedno procento, dodal. Podle něj čínské investice za 95 miliard nejsou pro bilanci země důležité, ukazují ale směr.

18:20

Na český internetový trh chce vstoupit čínský on-line prodejce s rychloobrátkovým zbožím Chongqing Oconnect Cross-Border E-Commerce. V Praze také plánuje zřídit vlastní showroom, kde chce prezentovat své výrobky. Podobné prezentační prostory už má v Moskvě a ve Varšavě. Informoval o tom Svaz obchodu a cestovního ruchu, který se společností dnes podepsal příslušnou dohodu. "Jedná se o snahu rozšířit svoji působnost i na náš trh a dále i na ostatní trhy střední a východní Evropy. Praha by měla být určitým pojítkem a 'styčným' bodem pro střední a východní Evropu," uvedla mluvčí svazu Irena Vlčková. Podle dokumentu zveřejněného Pražským hradem dosahuje hodnota podepsané dohody 110 milionů eur (tří miliard Kč).

17:40

Společnost Škoda Praha, která patří do skupiny ČEZ, bude s čínskou skupinou Pinggao rozvíjet na území střední a východní Evropy, Ukrajiny, Mongolska a Číny projekty čistých technologií, výstavby elektrických sítí a elektráren, zejména fotovoltaických a větrných. Celkový objem investic se může podle ní pohybovat v řádu desítek miliard korun.

17:31

Společnost S.W.H. Group SE, ve které působí jako ředitel pro strategický rozvoj bývalý premiér Petr Nečas, chce společně s čínskou společností China Guodian investovat do obnovitelných zdrojů energie a čistých technologií v celém regionu střední a středovýchodní Evropy 600 milionů amerických dolarů (14,3 miliardy Kč). Obě společnosti dnes při příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR podepsaly dohodu o spolupráci.

17:25

Podle memoranda o spolupráci mezi Jihomoravským krajem a China Development Bank má na jižní Moravu přitéct až 200 milionů eur (5,4 mld. Kč). Číňané mají podpořit infrastrukturní projekty. Které to budou, o tom si rozhodnou sami. Kraj je bude pouze vytipovávat a investorům doporučovat. Dohodu, kterou podepsal za kraj hejtman Michal Hašek (ČSSD) v úterý v Praze, musí ještě schválit zastupitelstvo 21. dubna, řekla mluvčí kraje Eliška Windová.

17:02

Přínos pro českou ekonomiku podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka bude záviset na tom, zda po akvizicích budou následovat také nové investice do výrobních kapacit. "Změna vlastnictví sama o sobě nová pracovní místa nevytvoří," uvedl. Marek zároveň upozornil na to, že ke konci loňského roku objem investic čínských firem v Česku činil zhruba šest miliard korun, což je 0,22 procenta z celkového objemu zahraničních investic v tuzemsku. Je to podobný objem jako u finských investic v ČR. "Pokud bychom započetli letos ohlášené či očekávané čínské investice, potom by se jejich celkový objem měl zvýšit nad 100 miliard korun a podíl na celkovém objemu zahraničních investic na 3,5 procenta. Velikost čínských investic by tak byla srovnatelná s investicemi z Belgie či Kypru," uvedl.

16:55

Rozšíření česko-čínské hospodářské spolupráce a oznámení nových čínských investic by mohlo pomoci do budoucna k narovnání vzájemné obchodní bilance a zlepšení obchodních vztahů a českého exportu do Číny. Nyní ovšem není jasné, zda po oznámených akvizicích budou následovat také nové investice do výrobních kapacit, které by vytvořily pracovní místa. Navíc i při zahrnutí v těchto dnech oznámených čínských investic bude jejich objem v Česku srovnatelný s těmi z Belgie nebo Kypru.

16:38

Čínská společnost CEFC zaplatí za 90procentní podíl v internetovém prodejci zájezdů Invia.cz 84,5 milionu eur (2,3 miliardy korun). Největší cestovní agenturu v Česku Číňané kupují od investiční skupiny Rockaway. Ta ji koupila teprve před měsícem od polského fondu MCI Management za 325 milionů zlotých (dvě miliardy korun). Celá skupina Invia loni v Česku, na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku přeprodala zájezdy a další cestovní služby za sedm miliard korun, meziročně o miliardu korun víc. Podle výroční zprávy zisk společnosti Invia.cz připadající vlastníkům v roce 2014 dosáhl 74 milionů korun.

16:13

Díky rámci pro byznys vytvořeném mezi Českem a Čínou se mají podle šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD) prodat například dvě desítky letounů L-410 a 350 lehkých letadel z moravských Kunovic. Na čínský trh zamíří i potraviny. Podle ministra zahraničí jde o výsledek několikaleté snahy politiků otevřít nové odbytiště pro české výrobky. "Je tady čínský zájem, potvrzený písemně, že se odprodá 20 letadel L-410, 350 lehkých letadel a že skutečně české výrobky vstupují na čínský trh, to si myslím, že je zcela zásadní věc," řekl novinářům Zaorálek s tím, že k úspěšnému prodeji škodovek v Číně se tak přidává také letecká výroba.

Foto: Jakub Plíhal
16:08 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Strážci zákona během čínské návštěvy v Praze nechránili svobodné projevy českých občanů. Selhali. Prohráli. Píše ve svém komentáři Martin Fendrych.

16:05

Čínští investoři by v Česku na základě dnes podepsaných dohod mohli investovat do roku 2020 až 232 miliard korun, z toho 95 miliard v letošním roce. České firmy by mohly v příštích pěti letech zvýšit vývoz do Číny o téměř 63 miliard Kč.

16:01

Čínský majitel fotbalové Slavie získá i většinový podíl na stadionu v Edenu a bude ho rekonstruovat. Společnost CEFC počítá s investicí téměř 50 milionů eur. Vyplývá to z dohody, kterou dnes uzavřela v rámci žofínského ekonomického fóra s dosavadním vlastníkem, jímž je akciová společnost Eden Arena.

15:33

Přehled všech podepsaných obchodních smluv mezi Českou republikou a Čínou si můžete prohlédnout na následujícím odkazu: https://www.hrad.cz/file/edee/2016/03/seznam-dohod.pdf

15:23 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Prohlédněte si chování čínských demonstrantů objektivem fotoreportéra Aktuálně.cz Jakuba Plíhala.

15:20

Čínská soukromá společnost CEFC China Energy Company Limited (CEFC) získá 50procentní podíl ve finanční skupině J&T Finance Group (JTFG). Zástupci obou společností to dnes stvrdili podpisem smlouvy o strategickém partnerství, informovala ČTK skupina J&T. Vstup CEFC podléhá ještě schválení příslušných regulačních orgánů všech zemí, ve kterých J&T Finance Group působí. CEFC již drží deset procent ve skupině.

15:15

Na pražském letišti se se Si Ťin-pchingem přišli k červenému koberci rozloučit ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), hradní kancléř Vratislav Mynář a šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Před odletem nastoupila čestná vojenská jednotka s českou i čínskou vlajkou a hrála vojenská hudba. Zaorálek ČTK řekl, že ho při loučení Si Ťin-pching ujistil, že návštěva byla úspěšná. V Praze se prý prezidentovi velmi líbilo a těší se na další spolupráci, uvedl Zaorálek.

15:10

Si Ťin-pching odletěl z Prahy. Nyní míří do USA na konferenci o jaderné bezpečnosti.

 

15:03

Do odletu čínského prezidenta zbývá pár minut.

14:36 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk se vrací k včerejšímu vystoupení Miroslava Kalouska.

14:31 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Panda a láska zvítězila.

 

Foto: Petr Vyoral
14:15

Vláda se na dnešním jednání shodla, že bezpečnostní opatření během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zvládla policie dobře, řekl novinářům ministr obrany Martin Stropnický (ANO). "Byla o tom vedena na vládě debata, shodli jsme se na tom, že policie ten nelehký úkol zvládla," řekl Stropnický po jednání vlády. "Samozřejmě vždycky může dojít k nějakým dílčím sporným momentům, ale v tom celku a s tím určitým potenciálem rizika, který to mělo, to dopadlo dobře," uvedl. Armáda podle Stropnického hrála v opatřeních jen doplňkovou roli.

14:01

Pražští policisté ve středu při průjezdu kolony čínského prezidenta hlavním městem řešili řadu incidentů a nestandardních situací. Na služebnu předvedli dva cizince, kteří se u kavárny Slavie pokusili zabalit dívku do čínské vlajky, či muže, který vnikl bez vstupenky na Petřínskou rozhlednu a chtěl tam vyvěsit vlajku Tibetu. Zajistili i dva aktéry potyčky na Dlabačově.

13:36

Chováním policie při střetech obou táborů demonstrantů při návštěvě čínského prezidenta se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů. Po jednání vlády to uvedl vicepremiér Pavel Bělobrádek.

13:28

Příležitost pro další setkání budou mít podle Zemana hlavy obou států v září na Valném shromáždění OSN. Český prezident tam chce vystoupit s projevem proti mezinárodnímu terorismu. Zeman doufá, že Čína se rovněž zapojí do boje s terorismem, protože ohrožuje společnou civilizaci, do níž Česko i Čína patří.

13:22

Čínský prezident už míří na letiště v Ruzyni, odkud poletí na summit o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu. I přes deštivě počasí jej stále vyhlížejí jeho podporovatelé.

13:05

Spolupráci s Čínou rozšířil i bývalý fotbalista Pavel Nedvěd, který má v Číně již svoji fotbalovou akademii. Tentokrát se stane tváří místní ligy.

12:45

Návštěva míří do finále. Na závěr přípitek plzeňským pivem. U sklenice Zeman řekl, že každé krásné setkání musí jednou skončit a že se těší, až se s čínským prezidentem znovu potká.

12:06

Si Ťin-pching zahájil poslední bod programu své návštěvy. Za doprovodu Miloše Zemana si prohlédne Strahovský klášter.

12:01 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Číňané vítají svého prezidenta, nad odporem proti němu se podivují. "Neznají Čínu a nevědí nic o tom, jak to tam chodí," rozčilují se lidé podporující svého prezidenta nad demonstranty s prapory Tibetu, Falun Gong nebo Východního Turkestánu. Podle oslovených Číňanů v ulicích Prahy je jejich vítání dobrovolný projev respektu k prezidentovi. Přečtěte si reportáž z úterních demonstrací.

11:52

Dohody s čínskými firmami z české strany podepsaly například Škoda Auto, ČEZ, skupina J&T, Česká exportní banka nebo Český Aeroholding. Další dohody se týkají energetiky, finančnictví, automobilového průmyslu nebo cestovního ruchu. Mezi podepsanými je i dohoda o rekonstrukci a nákupu fotbalového stadionu Eden. Na Žofíně byla podepsána také dohoda o technologicko-ekonomické spolupráci mezi S.W.H. Group zaměřující se na obnovitelné zdroje energie a China Longyuan Power Group. Uzavřena byla i rámcová dohoda o finanční spolupráci mezi Českou exportní bankou (ČEB) a Čínskou rozvojovou bankou, která má mimo jiné usnadnit českým exportérům přístup na čínský trh. Memorandum o porozumění podepsaly také kunovický výrobce letadel Aircraft Industries a China Aviation Supplies Holding Company. Další memorandum o porozumění o všestranné spolupráci uzavřely China General Nuclear Power Corporation a skupina ČEZ.

11:45 Ikona - Logo Aktuálně.cz

V posledních třech dnech navštívili policisté několik kanceláří v okolí hotelu Hilton, v němž je ubytovaný čínský prezident Si Ťin-pching se svou početnou delegací. Policii vadilo, že lidé zakryli okna tibetskými vlajkami nebo vylepenými novinami. Mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán Aktuálně.cz řekl, že podobných případů bylo do deseti. Jan Krupička, který jeden z případů popsal na sociální síti, ale tvrdí, že policistům, kteří k nim přišli, vadila právě tibetská vlajka a nezajímali se ani o to, že za ní byla navíc zatažená žaluzie.

11:40

Na Žofíně se ukázal i Petr Kellner, hlavní majitel PPF, jejíž Home Credit patří na čínském trhu mezi největší poskytovatele spotřebních úvěrů a loni zvýšil v Číně objem obchodů o 80 procent na 18,74 miliardy juanů (asi 70 miliard Kč).

11:25

Účastníci žofínského fóra podepíší na 30 dohod mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou. Jedna z nich se týká i analytické spolupráce na přípravách kanálu Dunaj-Odra-Labe. Většina ale cílí na finančnictví a bankovnictví.

11:20

Fotografii prezidentů Číny a České republiky Si Ťin-pchinga a Miloše Zemana, jak si potřásají rukama po podpisu smlouvy o strategické spolupráci, mají dnes na titulní straně prakticky všechny velké čínské internetové noviny. Čínský Lidový deník píše o klíčovém spojenectví, které navázaly Praha a Peking. List Global Times zdůrazňuje investice ve výši čtyř miliard dolarů, které Čína plánuje v letošním roce v ČR. O protestech proti Siově návštěvě v Praze se čínská média na rozdíl od těch světových vůbec nezmiňují.

Hlavní strana Lidového deníku, který vydává Komunistická strana Číny.
Hlavní strana Lidového deníku, který vydává Komunistická strana Číny. | Foto: www.people.com.cn
11:13

Si Ťin-pching pokračuje. V projevu poukazuje na význam obchodní spolupráce mezi Českem a Čínou. "Věřím, že Čína dokáže s Českou republikou zahájit novou éru spolupráce," uzavírá prezident.

11:07

Nyní mluví čínský prezident. "Čínské hospodářství stojí na pevném základě, struktura ekonomiky se stále upevňuje," uvedl. Dále popisuje další plány, čínského hospodářství. "Jsme si vědomi, že Čína je nejvyspělejší rozvojovou zemí, a pro další rozvoj si musíme stanovit další cíle," řekl Si Ťin-pching.

10:57

Miloš Zeman promlouvá k účastníkům fóra. "Stejně tak jako má čínský prezident touhu obnovit hedvábnou stezku, mým snem je otevřít vodní koridor Dunaj-Odra-Labe," uvedl český prezident a poděkoval zájmu dvou čínských firem o tento projekt. Závěrem řekl, že "politici mají podnikatelům otevírat dveře, ti ale musí umět do nich vstoupit."

10:51

Praha a Peking budou spolupracovat na poli cestovního ruchu, v kultuře, školství, zdravotnictví a investicích. Při dnešním setkání na Staroměstské radnici to řekli pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a její pekingský protějšek Wang An-šun. Zástupci Prahy a Pekingu si v Brožíkově sále předali dary a podepsali memoranda týkající se rozvoje cestovního ruchu a rozvoje zoologických zahrad. V souvislosti s pražskou zoo se nejvíc mluví o tom, že by mohla od čínské strany získat chráněnou pandu velkou. V oblasti turismu bude pražská metropole usilovat především o to, aby ji v budoucnu navštívilo víc čínských turistů. Loni jich i díky přímé letecké lince do Česka dorazilo zhruba 285 000. Peking má pomoci mimo jiné se školením českých průvodců.

10:45

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek zahájil ekonomické fórum na Žofíně. Přítomni jsou i český a čínský prezident.

10:42

Okolí Žofína je uzavřené. Zátarasy jsou u Mánesa i Národního divadla. Tramvaje po nábřeží kolem ostrova nejezdí. Na pořádek dohlížejí policisté v reflexních vestách. U Národního divadla na prezidentskou kolonu asi pět desítek Číňanů s čínskými a českými vlajkami. K paláci se snažilo dostat i zhruba 15 odpůrců čínské návštěvy. Přinesli si s sebou tibetské vlajky a transparenty. Stálo na nich mimo jiné: Free Tibet.

10:32

Nedaleko paláce Žofín, kam dorazili na ekonomické diskusní fórum prezidenti ČR Miloš Zeman a Číny Si Ťin-pching, se dopoledne sešly skupinky Číňanů i odpůrců čínské návštěvy s tibetskými vlajkami. Těžkooděnci museli zasahovat při drobné potyčce, oba tábory od sebe oddělili.

10:01

Prezidentův mluvčí komentuje noční promítání hesel na Pražském hradě.

9:55

Kvůli bezpečnostním opatřením měli někteří ministři problém se dostat na dnešní jednání vlády.

9:40

Čínský prezident se dopoledne zúčastní diskusního ekonomického fóra na Žofíně, krátce před polednem pak navštíví Strahovský klášter. Z Prahy odletí kolem třetí hodiny odpoledne.

9:32 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Začalo to protesty proti porušování lidských práv v Tibetu a skončilo demonstrací za svobodu shromažďovací v Praze. Připomeňte si ve fotogalerii úterní demonstrace zastánců i odpůrců Číny.

9:20 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Světelné nápisy "Pravda a láska", "Free Tibet", "Prezident na prodej" nebo "CZ for sale" se v noci promítly na stěně Pražského hradu. Texty kritizovaly současnou návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku.

9:00

Vítáme vás u dnešního online přenosu, ve kterém budeme sledovat třetí den návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice.

Michal Štůsek Domácí ČTK Michal Štůsek, Domácí, ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2016 20:24
 

Právě se děje

před 43 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy