reklama
 
 

Živě: Čínská pětiletka slibuje Česku investice za 232 miliard, zatím jsou srovnatelné s Finskem

Aktualizováno 30. 3. 2016 20:24
reklama
Čínský prezident Si Ťin-pching skončil návštěvu v České republice. Dnes diskutoval v Paláci Žofín s investory, navštívil Strahovský klášter a krátce po 15 hodině z Prahy odletěl. Jeho návštěvu provázely jak nadšené ovace, tak řada protestů. Poslední nesouhlas vyjádřili aktivisté v noci na středu, kdy se na stěně Pražského hradu promítly nápisy "Pravda a láska", "Free Tibet", "Prezident na prodej" nebo "CZ for sale".

Návštěva čínského prezidenta v Praze

reklama
20:20

Podle mluvčích policejního prezidia a pražské policie se třídenním intenzivním nasazením policistů, strážníků, ale i vojáků v souvislosti s návštěvpu čínského prezidenta podařilo předejít eskalaci drobných pouličních potyček a narušení veřejného pořádku. Na policejních služebnách skončilo 23 lidí, byli mezi nimi odpůrci i příznivci návštěvy čínského prezidenta. "Valná většina osob je postihována za přestupkové delikty, jeden z cizinců čelí trestnímu stíhání ve zkráceném přípravném řízení pro přečin krádeže," uvedli mluvčí na policejním webu.

19:15

Ekonom Tomáš Sedláček dnes v rozhovoru pro rádio Impuls připomněl, že například jihokorejské investice v ČR jsou nesrovnatelně vyšší a nikdo to nekomentuje. Podle něho je to tak správně, jde totiž o "normální obchod". "Nemám nic proti obchodu ani s Čínou, ani s Ruskem, ale netuším, proč kvůli těmto dvěma politickým, nikoliv ekonomickým, velmocem měníme svoji zahraniční politiku," řekl Sedláček. Export ČR do Ruska jsou tři procenta HDP a do Číny jedno procento, dodal. Podle něj čínské investice za 95 miliard nejsou pro bilanci země důležité, ukazují ale směr.

18:20

Na český internetový trh chce vstoupit čínský on-line prodejce s rychloobrátkovým zbožím Chongqing Oconnect Cross-Border E-Commerce. V Praze také plánuje zřídit vlastní showroom, kde chce prezentovat své výrobky. Podobné prezentační prostory už má v Moskvě a ve Varšavě. Informoval o tom Svaz obchodu a cestovního ruchu, který se společností dnes podepsal příslušnou dohodu. "Jedná se o snahu rozšířit svoji působnost i na náš trh a dále i na ostatní trhy střední a východní Evropy. Praha by měla být určitým pojítkem a 'styčným' bodem pro střední a východní Evropu," uvedla mluvčí svazu Irena Vlčková. Podle dokumentu zveřejněného Pražským hradem dosahuje hodnota podepsané dohody 110 milionů eur (tří miliard Kč).

17:40

Společnost Škoda Praha, která patří do skupiny ČEZ, bude s čínskou skupinou Pinggao rozvíjet na území střední a východní Evropy, Ukrajiny, Mongolska a Číny projekty čistých technologií, výstavby elektrických sítí a elektráren, zejména fotovoltaických a větrných. Celkový objem investic se může podle ní pohybovat v řádu desítek miliard korun.

17:31

Společnost S.W.H. Group SE, ve které působí jako ředitel pro strategický rozvoj bývalý premiér Petr Nečas, chce společně s čínskou společností China Guodian investovat do obnovitelných zdrojů energie a čistých technologií v celém regionu střední a středovýchodní Evropy 600 milionů amerických dolarů (14,3 miliardy Kč). Obě společnosti dnes při příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR podepsaly dohodu o spolupráci.

17:25

Podle memoranda o spolupráci mezi Jihomoravským krajem a China Development Bank má na jižní Moravu přitéct až 200 milionů eur (5,4 mld. Kč). Číňané mají podpořit infrastrukturní projekty. Které to budou, o tom si rozhodnou sami. Kraj je bude pouze vytipovávat a investorům doporučovat. Dohodu, kterou podepsal za kraj hejtman Michal Hašek (ČSSD) v úterý v Praze, musí ještě schválit zastupitelstvo 21. dubna, řekla mluvčí kraje Eliška Windová.

17:02

Přínos pro českou ekonomiku podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka bude záviset na tom, zda po akvizicích budou následovat také nové investice do výrobních kapacit. "Změna vlastnictví sama o sobě nová pracovní místa nevytvoří," uvedl. Marek zároveň upozornil na to, že ke konci loňského roku objem investic čínských firem v Česku činil zhruba šest miliard korun, což je 0,22 procenta z celkového objemu zahraničních investic v tuzemsku. Je to podobný objem jako u finských investic v ČR. "Pokud bychom započetli letos ohlášené či očekávané čínské investice, potom by se jejich celkový objem měl zvýšit nad 100 miliard korun a podíl na celkovém objemu zahraničních investic na 3,5 procenta. Velikost čínských investic by tak byla srovnatelná s investicemi z Belgie či Kypru," uvedl.

16:55

Rozšíření česko-čínské hospodářské spolupráce a oznámení nových čínských investic by mohlo pomoci do budoucna k narovnání vzájemné obchodní bilance a zlepšení obchodních vztahů a českého exportu do Číny. Nyní ovšem není jasné, zda po oznámených akvizicích budou následovat také nové investice do výrobních kapacit, které by vytvořily pracovní místa. Navíc i při zahrnutí v těchto dnech oznámených čínských investic bude jejich objem v Česku srovnatelný s těmi z Belgie nebo Kypru.

16:38

Čínská společnost CEFC zaplatí za 90procentní podíl v internetovém prodejci zájezdů Invia.cz 84,5 milionu eur (2,3 miliardy korun). Největší cestovní agenturu v Česku Číňané kupují od investiční skupiny Rockaway. Ta ji koupila teprve před měsícem od polského fondu MCI Management za 325 milionů zlotých (dvě miliardy korun). Celá skupina Invia loni v Česku, na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku přeprodala zájezdy a další cestovní služby za sedm miliard korun, meziročně o miliardu korun víc. Podle výroční zprávy zisk společnosti Invia.cz připadající vlastníkům v roce 2014 dosáhl 74 milionů korun.

16:13

Díky rámci pro byznys vytvořeném mezi Českem a Čínou se mají podle šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD) prodat například dvě desítky letounů L-410 a 350 lehkých letadel z moravských Kunovic. Na čínský trh zamíří i potraviny. Podle ministra zahraničí jde o výsledek několikaleté snahy politiků otevřít nové odbytiště pro české výrobky. "Je tady čínský zájem, potvrzený písemně, že se odprodá 20 letadel L-410, 350 lehkých letadel a že skutečně české výrobky vstupují na čínský trh, to si myslím, že je zcela zásadní věc," řekl novinářům Zaorálek s tím, že k úspěšnému prodeji škodovek v Číně se tak přidává také letecká výroba.

16:08
Aktuálně.cz

Strážci zákona během čínské návštěvy v Praze nechránili svobodné projevy českých občanů. Selhali. Prohráli. Píše ve svém komentáři Martin Fendrych.

16:05

Čínští investoři by v Česku na základě dnes podepsaných dohod mohli investovat do roku 2020 až 232 miliard korun, z toho 95 miliard v letošním roce. České firmy by mohly v příštích pěti letech zvýšit vývoz do Číny o téměř 63 miliard Kč.

16:01

Čínský majitel fotbalové Slavie získá i většinový podíl na stadionu v Edenu a bude ho rekonstruovat. Společnost CEFC počítá s investicí téměř 50 milionů eur. Vyplývá to z dohody, kterou dnes uzavřela v rámci žofínského ekonomického fóra s dosavadním vlastníkem, jímž je akciová společnost Eden Arena.

15:33

Přehled všech podepsaných obchodních smluv mezi Českou republikou a Čínou si můžete prohlédnout na následujícím odkazu: https://www.hrad.cz/file/edee/2016/03/seznam-dohod.pdf

15:23
Aktuálně.cz

Prohlédněte si chování čínských demonstrantů objektivem fotoreportéra Aktuálně.cz Jakuba Plíhala.

15:20

Čínská soukromá společnost CEFC China Energy Company Limited (CEFC) získá 50procentní podíl ve finanční skupině J&T Finance Group (JTFG). Zástupci obou společností to dnes stvrdili podpisem smlouvy o strategickém partnerství, informovala ČTK skupina J&T. Vstup CEFC podléhá ještě schválení příslušných regulačních orgánů všech zemí, ve kterých J&T Finance Group působí. CEFC již drží deset procent ve skupině.

15:15

Na pražském letišti se se Si Ťin-pchingem přišli k červenému koberci rozloučit ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), hradní kancléř Vratislav Mynář a šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Před odletem nastoupila čestná vojenská jednotka s českou i čínskou vlajkou a hrála vojenská hudba. Zaorálek ČTK řekl, že ho při loučení Si Ťin-pching ujistil, že návštěva byla úspěšná. V Praze se prý prezidentovi velmi líbilo a těší se na další spolupráci, uvedl Zaorálek.

15:10

Si Ťin-pching odletěl z Prahy. Nyní míří do USA na konferenci o jaderné bezpečnosti.

 

15:03
Twitter

Do odletu čínského prezidenta zbývá pár minut.

14:36
Aktuálně.cz

Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk se vrací k včerejšímu vystoupení Miroslava Kalouska.

autoři: Michal Štůsek, Domácí, ČTK | 30. 3. 2016 9:00

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama