Dělnická strana chce státní vyznamenání pro Vandase. V žádném případě, reaguje Mynář

Julie Kochová Julie Kochová
15. 4. 2016 17:36
Extremistická Dělnická strana sociální spravedlnosti je přesvědčena, že by měl její předseda Tomáš Vandas dostat státní vyznamenání. Zasloužil by si ho prý za úsilí o vybudování „skutečně demokratického systému, v němž nebude nikdo zvýhodňován“. Místopředseda strany Jiří Štěpánek před měsícem zaslal do prezidentské kanceláře návrh na udělení medaile Za zásluhy. Na sociálních sítích se teď začala šířit odpověď Hradu, v níž Vratislav Mynář děkuje za návrh, kterým se prezident bude „podrobně zabývat“. Jde ale o standardizovanou odpověď, jakou kancelář zasílá všem navrhovatelům. "Mohu vás ujistit, že pan Vandas vyznamenán nebude," napsal v SMS zprávě Mynář.
Předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas.
Předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Návrh Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) vyznamenat svého předsedu Tomáše Vandase státní medailí Za zásluhy vyjde naprázdno. Strana se sice pochlubila odpovědí z prezidentské kanceláře, naději jí ale brzy vzal Zemanův hradní kancléř Vratislav Mynář. "Mohu vás ujistit, že pan Vandas vyznamenán nebude," napsal Aktuálně.cz v SMS zprávě Mynář.

Strana včera na svém facebookovém profilu vystavila poděkování podepsané právě Mynářem. Píše se v něm, že se bude prezident návrhem na Vandasovo vyznamenání "podrobně zabývat".

Odpověď Vratislava Mynáře na návrh vyznamenat Tomáše Vandase
Odpověď Vratislava Mynáře na návrh vyznamenat Tomáše Vandase | Foto: Dělnická strana sociální spravedlnosti

Hradní odpověď se okamžitě začala šířit na sociálních sítích. Podle Mynáře jde ale o standardizovaný zdvořilostní dopis, jaký kancelář zasílá všem navrhovatelům. Udělení vyznamenání vyloučil i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. "Samozřejmě, že ne. Pan prezident uděluje vyznamenání lidem, kteří něco pozitivního dokázali," řekl Aktuálně.cz Ovčáček.

Návrh na udělení medaile Za zásluhy poslal na Hrad místopředseda DSSS Jiří Štěpánek. "Na celorepublikovém sněmu jsme došli k tomu, že v DSSS s naším předsedou Tomášem Vandasem když ne píšeme dějiny, tak jsme se alespoň zapsali do politického povědomí obyvatelstva a naše zásluhy by měly být nějak připomenuty," vysvětlil Štěpánek. Udělit vyznamenání by podle něj bylo navíc dobrým znamením všem Čechům, za které prý strana bojuje.

Žádné zvýhodňování

V odůvodnění zaslaném prezidentské kanceláři Štěpánek uvádí, že Vandas dlouhodobě usiluje o vybudování „skutečně demokratického systému, v němž nebude nikdo zvýhodňován na základě barvy pleti a zákony budou uplatňovány stejným způsobem pro všechny občany“. O Vandasovi dále píše, že by si vyznamenání zasloužil i proto, že byl odsouzen „v politickém procesu“.

Samotného Vandase návrh jeho spolustraníků nijak nepřekvapil. „Ví se, že dlouhodobě prosazuji demokratické hodnoty, které po roce 1989 zůstaly nenaplněny,“ reagoval pro Aktuálně.cz Vandas.

Návrhů osobností chodí ročně desítky, Ovčáček jich zatím Zemanovi předal pět. Vznést návrh může každý občan, skupina občanů nebo organizace. Jména mohou lidé předkládat přímo prezidentovi, do konce března ale návrhy z řad veřejnosti přijímal i Senát a Poslanecká sněmovna. Své seznamy následně předají senátoři, poslanci a také vláda prezidentovi. Ukazuje se ale, že statisticky příliš úspěšní nejsou. Většinu vyznamenaných si Miloš Zeman navrhne sám.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy