Definitivní konec. Kyrgyzská vláda odstoupila od smlouvy s Liglassem. Nechceme ztrácet čas, vzkazuje

Michael Švec Michael Švec
11. 10. 2017 10:24
Spolupráce s českou firmou Liglass Trading definitivně končí, rozhodla v úterý kyrgyzská vláda. Podnikatelé, kteří poslali 200 tisíc Straně práv občanů a za něž se v Kyrgyzstánu přimlouval Hrad, tak vodní elektrárny za 12 miliard ve středoasijské zemi nepostaví. Dříve Liglass pohrozil, že pokud se Biškek rozhodne jednostranně od smlouvy odstoupit, obrátí se na mezinárodní arbitráž.
Prezident Kyrgyzstánu Almazbek Atambajev se šéfem společnosti Liglass Michaelem Smelíkem.
Prezident Kyrgyzstánu Almazbek Atambajev se šéfem společnosti Liglass Michaelem Smelíkem. | Foto: president.kg

Biškek - Kyrgyzská vláda definitivně odstoupila od smlouvy s českou firmou Liglass Trading CZ, která měla v této středoasijské zemi po přímluvě Hradu postavit vodní elektrárny za zhruba 12 miliard korun.

"Premiér Sapar Isakov 10. října podepsal rozhodnutí vlády o jednostranném odstoupení od smlouvy s firmou Liglass Trading o stavbě vodních elektráren," informovala vláda na svých stránkách.

Kabinet zdůraznil, že s Liglassem už nevede žádná jednání o další spolupráci. Schůzka z minulého týdne, o níž firma o víkendu informovala, se podle Biškeku uskutečnila na její přání.

"V průběhu schůzky byli zástupci společnosti informováni o tom, že kvůli nevyplnění závazků vyplývajících z uzavřených dohod o stavbě hydroelektráren odstupuje kyrgyzská strana jednostranně od smlouvy," sdělil kabinet. 

Zástupci Liglassu minulý týden předložili své návrhy na řešení sporu, šlo mimo jiné o ustavení pracovní skupiny, nabídli také, že doloží způsobilost zaplatit 37 milionů dolarů. Právě kvůli tomu, že tuto částku pro ruskou společnost RusHydro čeští podnikatelé ve slíbeném termínu nezaplatili, se Biškek rozhodl dohodu vypovědět.

"Tyto návrhy jsou pro kyrgyzskou stranu nepřijatelné, protože s navrženými variantami řešení nepočítají podmínky uzavřené dohody a také by byly podmíněny přijetím dodatečných rozhodnutí vlády, což by znamenalo ztrátu času při řešení situace. Kvůli tomu nebyla mezi stranami nalezena shoda," stojí v prohlášení.

Tisková konference se zástupci české společnosti Liglass, která má stavět elektrárny v Kyrgyzstánu | Video: Kloop
 

Právě se děje

před 27 minutami

Slovinský premiér odstoupil, vláda nedokázala prosadit své zákony

Předseda slovinské vlády Marjan Šarec v pondělí oznámil, že z funkce odstupuje. Důvodem je neschopnost menšinové vládní koalice prosazovat schválení potřebných reformních zákonů. Premiér v dopise zaslaném parlamentu s oznámením demise zároveň vyzval k vypsání předčasných voleb.

Rezignovat se Šarec rozhodl poté, co se veřejnost dozvěděla, že odstupuje vicepremiér a ministr financí Andrej Bertoncelj. Ten nesouhlasil s premiérovým návrhem zákona, na jehož základě by se finanční ztráty zdravotnictví kryly ze státního rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy