Definitivní konec. Kyrgyzská vláda odstoupila od smlouvy s Liglassem. Nechceme ztrácet čas, vzkazuje

Michael Švec Michael Švec
11. 10. 2017 10:24
Spolupráce s českou firmou Liglass Trading definitivně končí, rozhodla v úterý kyrgyzská vláda. Podnikatelé, kteří poslali 200 tisíc Straně práv občanů a za něž se v Kyrgyzstánu přimlouval Hrad, tak vodní elektrárny za 12 miliard ve středoasijské zemi nepostaví. Dříve Liglass pohrozil, že pokud se Biškek rozhodne jednostranně od smlouvy odstoupit, obrátí se na mezinárodní arbitráž.
Prezident Kyrgyzstánu Almazbek Atambajev se šéfem společnosti Liglass Michaelem Smelíkem.
Prezident Kyrgyzstánu Almazbek Atambajev se šéfem společnosti Liglass Michaelem Smelíkem. | Foto: president.kg

Biškek - Kyrgyzská vláda definitivně odstoupila od smlouvy s českou firmou Liglass Trading CZ, která měla v této středoasijské zemi po přímluvě Hradu postavit vodní elektrárny za zhruba 12 miliard korun.

"Premiér Sapar Isakov 10. října podepsal rozhodnutí vlády o jednostranném odstoupení od smlouvy s firmou Liglass Trading o stavbě vodních elektráren," informovala vláda na svých stránkách.

Kabinet zdůraznil, že s Liglassem už nevede žádná jednání o další spolupráci. Schůzka z minulého týdne, o níž firma o víkendu informovala, se podle Biškeku uskutečnila na její přání.

"V průběhu schůzky byli zástupci společnosti informováni o tom, že kvůli nevyplnění závazků vyplývajících z uzavřených dohod o stavbě hydroelektráren odstupuje kyrgyzská strana jednostranně od smlouvy," sdělil kabinet. 

Zástupci Liglassu minulý týden předložili své návrhy na řešení sporu, šlo mimo jiné o ustavení pracovní skupiny, nabídli také, že doloží způsobilost zaplatit 37 milionů dolarů. Právě kvůli tomu, že tuto částku pro ruskou společnost RusHydro čeští podnikatelé ve slíbeném termínu nezaplatili, se Biškek rozhodl dohodu vypovědět.

"Tyto návrhy jsou pro kyrgyzskou stranu nepřijatelné, protože s navrženými variantami řešení nepočítají podmínky uzavřené dohody a také by byly podmíněny přijetím dodatečných rozhodnutí vlády, což by znamenalo ztrátu času při řešení situace. Kvůli tomu nebyla mezi stranami nalezena shoda," stojí v prohlášení.

Tisková konference se zástupci české společnosti Liglass, která má stavět elektrárny v Kyrgyzstánu | Video: Kloop
 

Právě se děje

před 55 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy