Mynář o daru od Liglassu: Myslíte, že bychom si za 12miliardovou zakázku nechali dát 200 tisíc?

Domácí Jan Wirnitzer Domácí, Jan Wirnitzer
Aktualizováno 5. 10. 2017 16:45
Prezidentský kancléř Vratislav Mynář tvrdí, že nevěděl o 200tisícovém daru, který poslala společnost Liglass Trading Straně práv občanů. Prezident Miloš Zeman se k celé záležitosti odmítl vyjádřit a odkázal právě na svého kancléře. Firma Liglass Trading poskytla minulý rok dar 200 tisíc korun SPO, která je spjata s prezidentem Milošem Zemanem a již mezi lety 2010 a 2013 vedl nynější hradní kancléř Vratislav Mynář. Ten za společnost lobboval v Kyrgyzstánu, kde firma vyhrála miliardový tendr.
Kancléř Vratislav Mynář.
Kancléř Vratislav Mynář. | Foto: Zbyněk Pecák

Rumburk - Kancléř Vratislav Mynář popírá jakoukoliv souvislost mezi 200tisícovým darem od společnosti Liglass Trading pro Stranu práv občanů a tím, že za neznámou firmu v Kyrgyzstánu lobboval. "Já o tom nevím, dozvěděl jsem se o tom nedávno od novinářů," řekl Aktuálně.cz Mynář. Prezident Miloš Zeman se k situaci odmítl vyjádřit.

"Na stranické úrovni jsme to neřešili, je to věc předsednictva, já v předsednictvu nejsem," doplnil Mynář s tím, že má nyní jako kancléř příjemnější povinnosti.

"Myslíte, že bychom si za dvanáctimiliardovou zakázku nechali dát dvě stě tisíc?" dodal.

Prezident Miloš Zeman dar od firmy Liglass Trading odmítl komentovat. "Já vůbec nejsem aktivním účastníkem SPO a o sponzorském daru této firmy vůbec nic nevím, zeptejte se tedy pana kancléře, mám pocit, že je tady někde v místnosti," odpověděl Zeman na dotaz Aktuálně.cz na tiskové konferenci v Rumburku.

Mynář SPO v letech 2010 až 2013 vedl, strana je spojená i se Zemanem, který je stále jejím čestným předsedou.

O daru podle svých slov nic neví ani volební lídr SPO František Ringo Čech. "Měl by vám to vysvětlovat pan kancléř Mynář. Pokud ale někdo nedokáže, že se jedná o podvod, tak já to nemůžu posuzovat. Jestli to ale podvod je, tak to samozřejmě schvalovat nebudu, to je jasný," sdělil Aktuálně.cz.

Informace ve středu překvapila i šéfa strany Jana Velebu. "Nic o tom nevím, budu se muset s informacemi seznámit," řekl.

Firma Liglass Trading získala po přímluvě z Hradu v Kyrgyzstánu zakázku asi za 12 miliard, kvůli nesplnění podmínek smlouvy ale Biškek oznámil, že od dohody odstoupí.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Jaderný program KLDR může zavřít dveře k jednání o míru, varovaly USA

Severokorejský program raketových testů je kontraproduktivní a může zavřít dveře k jednání o míru. Na schůzi Rady bezpečnosti OSN to ve středu v New Yorku prohlásila stálá představitelka USA Kelly Craftová. Spojené státy jsou podle ní připraveny "projevit pružnost" a souběžně s KLDR jsou odhodlány podniknout konkrétní kroky k dohodě.

Washington věří, že Pchjongjang zastaví další nepřátelství, zdrží se hrozeb a zapojí se do hledání cesty k dohodě. Pokud ne, budou Spojené státy podle toho jednat, řekla Craftová. 

Čínský zástupce Čang Ťün nicméně označil za zcela nezbytné, aby Rada bezpečnosti uvolnila sankce, které na KLDR uvalila po raketových a jaderných testech Pchjongjangu. To by podle něj vedlo k "dramatickému zvratu" zatím bezvýchodné situace.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Brazilský prezident oznámil, že má možná rakovinu kůže. Lékaři mu odstranili mateřské znamínko

Brazilský prezident Jair Bolsonaro má možná rakovinu kůže. Podle agentury Reuters to oznámil poté, co mu ve středu lékaři odstranili mateřské znamínko z ucha. Bolsonaro prohlásil, že se těší dobrému zdraví, ale bylo mu doporučeno zrušení návštěvy města Salvador v brazilském státě Bahía kvůli vyčerpanosti.

Čtyřiašedesátiletý prezident Brazílie je považován za krajně pravicového a také velmi kontroverzního politika. Mnozí ho například viní z toho, že přispívá k odlesňování svou politikou upřednostňování ekonomického rozvoje před ochranou životního prostředí a zlehčováním varovných statistik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy