Mynář o daru od Liglassu: Myslíte, že bychom si za 12miliardovou zakázku nechali dát 200 tisíc?

Domácí Jan Wirnitzer Domácí, Jan Wirnitzer
Aktualizováno 5. 10. 2017 16:45
Prezidentský kancléř Vratislav Mynář tvrdí, že nevěděl o 200tisícovém daru, který poslala společnost Liglass Trading Straně práv občanů. Prezident Miloš Zeman se k celé záležitosti odmítl vyjádřit a odkázal právě na svého kancléře. Firma Liglass Trading poskytla minulý rok dar 200 tisíc korun SPO, která je spjata s prezidentem Milošem Zemanem a již mezi lety 2010 a 2013 vedl nynější hradní kancléř Vratislav Mynář. Ten za společnost lobboval v Kyrgyzstánu, kde firma vyhrála miliardový tendr.
Kancléř Vratislav Mynář.
Kancléř Vratislav Mynář. | Foto: Zbyněk Pecák

Rumburk - Kancléř Vratislav Mynář popírá jakoukoliv souvislost mezi 200tisícovým darem od společnosti Liglass Trading pro Stranu práv občanů a tím, že za neznámou firmu v Kyrgyzstánu lobboval. "Já o tom nevím, dozvěděl jsem se o tom nedávno od novinářů," řekl Aktuálně.cz Mynář. Prezident Miloš Zeman se k situaci odmítl vyjádřit.

"Na stranické úrovni jsme to neřešili, je to věc předsednictva, já v předsednictvu nejsem," doplnil Mynář s tím, že má nyní jako kancléř příjemnější povinnosti.

"Myslíte, že bychom si za dvanáctimiliardovou zakázku nechali dát dvě stě tisíc?" dodal.

Prezident Miloš Zeman dar od firmy Liglass Trading odmítl komentovat. "Já vůbec nejsem aktivním účastníkem SPO a o sponzorském daru této firmy vůbec nic nevím, zeptejte se tedy pana kancléře, mám pocit, že je tady někde v místnosti," odpověděl Zeman na dotaz Aktuálně.cz na tiskové konferenci v Rumburku.

Mynář SPO v letech 2010 až 2013 vedl, strana je spojená i se Zemanem, který je stále jejím čestným předsedou.

O daru podle svých slov nic neví ani volební lídr SPO František Ringo Čech. "Měl by vám to vysvětlovat pan kancléř Mynář. Pokud ale někdo nedokáže, že se jedná o podvod, tak já to nemůžu posuzovat. Jestli to ale podvod je, tak to samozřejmě schvalovat nebudu, to je jasný," sdělil Aktuálně.cz.

Informace ve středu překvapila i šéfa strany Jana Velebu. "Nic o tom nevím, budu se muset s informacemi seznámit," řekl.

Firma Liglass Trading získala po přímluvě z Hradu v Kyrgyzstánu zakázku asi za 12 miliard, kvůli nesplnění podmínek smlouvy ale Biškek oznámil, že od dohody odstoupí.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 31 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy