Mynář o daru od Liglassu: Myslíte, že bychom si za 12miliardovou zakázku nechali dát 200 tisíc?

Domácí Jan Wirnitzer Domácí, Jan Wirnitzer
Aktualizováno 5. 10. 2017 16:45
Prezidentský kancléř Vratislav Mynář tvrdí, že nevěděl o 200tisícovém daru, který poslala společnost Liglass Trading Straně práv občanů. Prezident Miloš Zeman se k celé záležitosti odmítl vyjádřit a odkázal právě na svého kancléře. Firma Liglass Trading poskytla minulý rok dar 200 tisíc korun SPO, která je spjata s prezidentem Milošem Zemanem a již mezi lety 2010 a 2013 vedl nynější hradní kancléř Vratislav Mynář. Ten za společnost lobboval v Kyrgyzstánu, kde firma vyhrála miliardový tendr.
Kancléř Vratislav Mynář.
Kancléř Vratislav Mynář. | Foto: Zbyněk Pecák

Rumburk - Kancléř Vratislav Mynář popírá jakoukoliv souvislost mezi 200tisícovým darem od společnosti Liglass Trading pro Stranu práv občanů a tím, že za neznámou firmu v Kyrgyzstánu lobboval. "Já o tom nevím, dozvěděl jsem se o tom nedávno od novinářů," řekl Aktuálně.cz Mynář. Prezident Miloš Zeman se k situaci odmítl vyjádřit.

"Na stranické úrovni jsme to neřešili, je to věc předsednictva, já v předsednictvu nejsem," doplnil Mynář s tím, že má nyní jako kancléř příjemnější povinnosti.

"Myslíte, že bychom si za dvanáctimiliardovou zakázku nechali dát dvě stě tisíc?" dodal.

Prezident Miloš Zeman dar od firmy Liglass Trading odmítl komentovat. "Já vůbec nejsem aktivním účastníkem SPO a o sponzorském daru této firmy vůbec nic nevím, zeptejte se tedy pana kancléře, mám pocit, že je tady někde v místnosti," odpověděl Zeman na dotaz Aktuálně.cz na tiskové konferenci v Rumburku.

Mynář SPO v letech 2010 až 2013 vedl, strana je spojená i se Zemanem, který je stále jejím čestným předsedou.

O daru podle svých slov nic neví ani volební lídr SPO František Ringo Čech. "Měl by vám to vysvětlovat pan kancléř Mynář. Pokud ale někdo nedokáže, že se jedná o podvod, tak já to nemůžu posuzovat. Jestli to ale podvod je, tak to samozřejmě schvalovat nebudu, to je jasný," sdělil Aktuálně.cz.

Informace ve středu překvapila i šéfa strany Jana Velebu. "Nic o tom nevím, budu se muset s informacemi seznámit," řekl.

Firma Liglass Trading získala po přímluvě z Hradu v Kyrgyzstánu zakázku asi za 12 miliard, kvůli nesplnění podmínek smlouvy ale Biškek oznámil, že od dohody odstoupí.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu NASA kvůli chybě při prověrce o tři dny odložila

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy