Liglass: 37 milionů dolarů máme, doložíme to. Nepřijatelné, smlouva končí, odpověděl Kyrgyzstán

Michael Švec Michael Švec
10. 10. 2017 11:04
Česká firma Liglass Trading CZ se nevzdává naděje, že v Kyrgyzstánu přece jen postaví vodní elektrárny za zhruba 12 miliard korun. Tamní vláda sice oznámila, že dohodu s Hradem doporučovanou společností vypoví, minulý týden se ale uskutečnilo jednání mezi jejími zástupci a Liglassem. Češi, kteří v termínu neposlali slíbených 37 milionů korun, na něm navrhli, jak spornou situaci vyřešit. Kyrgyzská vláda už ale dala najevo, že jsou pro ni tyto návrhy nepřijatelné a že od smlouvy i tak odstoupí.
Biškek, Liglass
Biškek, Liglass | Foto: Michael Švec

Praha/Biškek - Zástupci české společnosti Liglass Trading CZ minulý týden jednali v Kyrgyzstánu o osudu smlouvy na stavbu vodních elektráren za zhruba 12 miliard korun. Tamním úřadům čeští podnikatelé nabídli opatření, jak spor urovnat. Kyrgyzská vláda ale v úterý vzkázala, že jsou pro ni návrhy Liglassu nepřijatelné a že smlouva má být vypovězena.

Firma Liglass Trading, která po přímluvě Hradu v Kyrgyzstánu vyhrála tendr na stavbu deseti menších vodních elektráren a přibrala k tomu budování kaskády na řece Naryn, do slíbeného termínu nezaplatila 37 milionů pro ruskou firmu RusHydro. Tamní vláda pak avizovala, že od smlouvy pro nedodržení podmínek jednostranně odstoupí.

Čeští podnikatelé se ale bránili tím, že smlouvu porušuje kyrgyzská strana, a pohrozili mezinárodní arbitráží. Dohoda totiž obsahuje ujednání, podle nějž smluvní strany v případě sporů musí tři měsíce vyjednávat a hledat řešení.

Z toho důvodu zástupci Liglassu minulý čtvrtek jednali v Biškeku se Státním výborem pro průmysl a energetiku. "Z tohoto jednání vzešly návrhy, o jejichž písemné zaslání kyrgyzská strana požádala," napsala česká firma na svých stránkách s tím, že předložila návrhy, jak situaci řešit.

Problémy by měla pomoci urovnat pracovní skupina, navrhla firma, která chce také doložit svou finanční způsobilost 37 milionů zaplatit. Liglass také hodlá řešit vrácení záruky ve výši asi milionu dolarů, kterou za účast v tendru vyplatila, a pozici ruského RusHydra, jež rovněž hrozí Kyrgyzstánu arbitráží.

Vicepremiér Dujšenbek Zilalijev však v úterý prohlásil, že vláda hodlá udělat za sporem s českou společností tečku. "Liglass předložil své návrhy, ale Státní výbor pro průmysl a energetiku a státní orgány je shledaly nepřijatelnými. Státní výbor navrhl vládě, aby od smlouvy zcela odstoupila. V nejbližších dnech bude za tímto problémem udělána tečka," uzavřel.

Reportáž z Kyrgyzstánu. Česká firma Liglass Trading zde má stavět jednu z přehrad narynské kaskády | Video: Michael Švec
 

Právě se děje

před 10 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy