Liglass: 37 milionů dolarů máme, doložíme to. Nepřijatelné, smlouva končí, odpověděl Kyrgyzstán

Michael Švec Michael Švec
10. 10. 2017 11:04
Česká firma Liglass Trading CZ se nevzdává naděje, že v Kyrgyzstánu přece jen postaví vodní elektrárny za zhruba 12 miliard korun. Tamní vláda sice oznámila, že dohodu s Hradem doporučovanou společností vypoví, minulý týden se ale uskutečnilo jednání mezi jejími zástupci a Liglassem. Češi, kteří v termínu neposlali slíbených 37 milionů korun, na něm navrhli, jak spornou situaci vyřešit. Kyrgyzská vláda už ale dala najevo, že jsou pro ni tyto návrhy nepřijatelné a že od smlouvy i tak odstoupí.
Biškek, Liglass
Biškek, Liglass | Foto: Michael Švec

Praha/Biškek - Zástupci české společnosti Liglass Trading CZ minulý týden jednali v Kyrgyzstánu o osudu smlouvy na stavbu vodních elektráren za zhruba 12 miliard korun. Tamním úřadům čeští podnikatelé nabídli opatření, jak spor urovnat. Kyrgyzská vláda ale v úterý vzkázala, že jsou pro ni návrhy Liglassu nepřijatelné a že smlouva má být vypovězena.

Firma Liglass Trading, která po přímluvě Hradu v Kyrgyzstánu vyhrála tendr na stavbu deseti menších vodních elektráren a přibrala k tomu budování kaskády na řece Naryn, do slíbeného termínu nezaplatila 37 milionů pro ruskou firmu RusHydro. Tamní vláda pak avizovala, že od smlouvy pro nedodržení podmínek jednostranně odstoupí.

Čeští podnikatelé se ale bránili tím, že smlouvu porušuje kyrgyzská strana, a pohrozili mezinárodní arbitráží. Dohoda totiž obsahuje ujednání, podle nějž smluvní strany v případě sporů musí tři měsíce vyjednávat a hledat řešení.

Z toho důvodu zástupci Liglassu minulý čtvrtek jednali v Biškeku se Státním výborem pro průmysl a energetiku. "Z tohoto jednání vzešly návrhy, o jejichž písemné zaslání kyrgyzská strana požádala," napsala česká firma na svých stránkách s tím, že předložila návrhy, jak situaci řešit.

Problémy by měla pomoci urovnat pracovní skupina, navrhla firma, která chce také doložit svou finanční způsobilost 37 milionů zaplatit. Liglass také hodlá řešit vrácení záruky ve výši asi milionu dolarů, kterou za účast v tendru vyplatila, a pozici ruského RusHydra, jež rovněž hrozí Kyrgyzstánu arbitráží.

Vicepremiér Dujšenbek Zilalijev však v úterý prohlásil, že vláda hodlá udělat za sporem s českou společností tečku. "Liglass předložil své návrhy, ale Státní výbor pro průmysl a energetiku a státní orgány je shledaly nepřijatelnými. Státní výbor navrhl vládě, aby od smlouvy zcela odstoupila. V nejbližších dnech bude za tímto problémem udělána tečka," uzavřel.

Reportáž z Kyrgyzstánu. Česká firma Liglass Trading zde má stavět jednu z přehrad narynské kaskády | Video: Michael Švec
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy