Společnost během Zemanovy vlády zhrubla, shodly se ženy ostatních prezidentských kandidátů

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
5. 1. 2018 22:10
Sedm partnerek kandidátů na prezidenta se setkalo v debatě, kterou uspořádala Asociace společenské odpovědnosti. Ivana Zemanová napodobila svého muže a debaty se nezúčastnila.
Čeho by jako první dámy chtěly dosáhnout? Sledujte debatu manželek osmi prezidentských kandidátů z Pražské křižovatky. | Video: DVTV

Praha - Mezi partnerkami prezidentských kandidátů na setkání v Pražské křižovatce jedna chyběla. Současná první dáma Ivana Zemanová následovala příklad svého muže, prezidenta Miloše Zemana, a veřejné debaty uspořádané Asociací společenské odpovědnosti se neúčastnila.

Dámy se shodly na tom, že se z Česka vytrácí slušnost a velký podíl na tom má právě současná hlava státu. "Společnost zhrubla. A myslím, že to začíná právě na těch nejvyšších místech. Chybí tady obyčejná lidská slušnost," uvedla Eva Drahošová, manželka někdejšího předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše.

Lucie Talmanová, žena expremiéra Mirka Topolánka, uvedla, že kdyby bylo v Česku vše v pořádku, její manžel by nekandidoval. "Jistý odklon od skvělého směru, který jsme nabrali po roce 1989, cítí asi každý. Mám obavu o demokratický vývoj v této zemi," řekla a za zlomový moment označila návštěvu čínského prezidenta, kdy "česká policie chránila čínské rozvědčíky".

Michaela Horáčková Hořejší se přidala s dalším momentem, který považovala za selhání předních českých politiků, a tím pro ni byla poslední návštěva dalajlámy, s nímž se setkal bývalý lidovecký ministr kultury Daniel Herman a Zeman jeho strýci Jiřímu Bradymu následně neudělil státní vyznamenání.

V reakci na to uspořádal textař  Michal Horáček v den říjnového státního svátku vlastní oslavu na Staroměstském náměstí, kde mimo jiné vystoupil i Brady. Horáček krátce poté oficiálně oznámil kandidaturu.

Jeho žena na debatě kritizovala také přiživování strachu. "Jde až o vytváření transu, kdy jen jediný hrdina na bílém koni je schopný nás spasit. Ale to on tohle prostředí vytvořil," řekla. Na mysli měla i dění okolo uprchlické krize. "Já se opravdu nebojím třinácti uprchlíků, z nichž se čtyři vrátí zpátky," dodala.

Podle Elišky Hynkové, manželka prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu a prezidentského kandidáta Realistů Jiřího Hynka, si myslí, že se životy Čechů už změnily. "Stačí se podívat na vánoční trhy v betonových zátarasech," podotkla. Podle ní je třeba rozlišovat válečné uprchlíky od ekonomických migrantů. "A navíc válečný uprchlík prchá před válkou do nejbližší bezpečné země. My poblíž válku nemáme, tudíž k nám by válečný uprchlík musel přiletět letadlem, přes hranice k nám přijít nemůže," řekla s tím, že pomáhat je sice potřeba, ale nelze uprchlíky přijímat s otevřenou náručí, jako to podle ní dělá Německo.

Podle Talmanové může být strašení někdy extrémní, ale nebezpečí podle ní v Evropě je. Připomněla teroristické útoky, které zažila Francie, Belgie či Británie. "Je tu enkláva deseti dvaceti milionů obyvatel Evropy, která vzhledem ke své víře, jistému fanatismu a neslučitelnosti dvou kultur vytváří skupinu, která se nikdy neprolne se zbytkem. Byla bych tedy velmi opatrná. Ale každému, kdo utíká ve strachu o svůj život, samozřejmě musí být poskytnuta pomoc," řekla Talmanová, jejíž partner má na billboardech vedle své tváře heslo "Ani vítač. Ani kývač."

Tím se vymezuje proti Drahošovi, který ještě coby šéf Akademie věd podepsal výzvu vědců proti strachu a lhostejnosti odmítající rozdmýchávání etnické a náboženské nesnášenlivosti.

Drahoš se ale nálepce vítače brání. "Manžel už tolikrát vysvětlil, že výzva vznikla v jiné době. Já si myslím, že jsme lidé a měli bychom pomáhat. Ale myslím si, že zdravý selský rozum dá, že Evropa nemůže přijmout deset či více milionů lidí," uvedla Drahošová s tím, že pomáhat by se mělo především v místě původu uprchlíků.

K tomu se přiklání i Klára Fischerová, manželka bývalého diplomata Pavla Fischera. "Záběry, jak matky s dětmi v náručí utíkají ze svých domovů, nás nemohou nechat lhostejnými. Nemůžeme jim zabouchnout dveře před nosem a říct, že se nás to netýká. Je ale otázka, jestli takovou matku s dítětem máme přesazovat tisíce kilometrů do jiného prostředí," řekla Fischerová.

"Souhlasím s tím, že bychom měli pomáhat v těch zemích, kde ten problém nastal. Ať již finančně, nebo humanitárně," uvedla lékařka a manželka Marka Hilšera Monika Hilšerová.

Všechny ženy se shodly na tom, že by v roli první dámy byly oporou svému manželovi a věnovaly by se charitě. Zmínily potřebu pomáhat seniorům a opuštěným či nemocným dětem. Velkým tématem debaty byla i potřeba zlepšit péči o umírající.

Partnerky kandidátů ale nepovažují za nutné zakládat nové nadace, podporovaly by spíše ty stávající. Povětšinou se dámy dobročinnosti věnují už dnes. "Beru to jako povinnost každého člověka. Nejen první dámy," řekla například Bohumila Bračíková, partnerka někdejšího šéfa automobilky Škoda Vratislava Kulhánka.

Kromě Zemana neměl svou partnerku na debatě ani devátý kandidát Petr Hannig, který ovdověl.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Rada: Konsolidace veřejných financí si patrně vyžádá růst daní

Vláda by měla podle Národní rozpočtové rady připravit realistickou konsolidaci veřejných financí, která by měla být proti aktuálním plánům rozsáhlejší. Je patrné, že si to vyžádá významné zvýšení daní. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou ve čtvrtek Národní rozpočtová rada zveřejnila. Česku podle ní hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že na dluhovou brzdu narazí veřejné finance až o rok později.

Dluhová brzda stanoví hranici, při jejímž překročení musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Stanovena je na úrovni 55 procent hrubého domácího produktu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v únoru poslancům řekla, že veřejný dluh by měl ke konci letošního roku stoupnout na 45 procent HDP.

"Je zřejmé, že rozsah konsolidačního úsilí v letech 2022 až 2024 bude muset být vyšší než 0,5 procenta hrubého domácího produktu ročně. Zároveň je patrné, že tato konsolidace si vyžádá významné navýšení daňové zátěže, neboť dlouhodobější výpadek příjmů v rozsahu daňového balíčku není možné zcela pokrýt redukcí výdajů, pokud by tedy nemělo dojít k výrazné redukci výdajů v největších výdajových blocích, kterými jsou sociální zabezpečení, zdravotnictví a školství, což rada nepředpokládá," uvedla NRR.

Zdroj: ČTK
Další zprávy