"Zlí kluci z pasťáku" už vědí, že nejsou marní. Za péči o malé autisty získali prestižní cenu

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 1. 6. 2017 23:48
Když si chlapci z Těrlicka s nařízenou ústavní péčí byli převzít v pražském paláci Lucerna cenu Gratias Tibi za dlouhodobou pomoc malým autistům z Havířova, míchaly se v nich dva pocity – radost a zadostiučinění, ale také ostych. Vždyť nedávno to ještě byli "vyděděnci" bez jakékoliv životní perspektivy, navíc s mnoha negativními nálepkami od většinové společnosti. Pak jim dal šanci jejich psycholog Přemysl Mikoláš a vymyslel projekt se sdružením autistů ADAM. "Chtěli byste jim pomáhat?" zeptal se před časem kluků. Nadšeně s ním do toho šli. "Dal jsem jim šanci a oni ji využili," říká Mikoláš. "Našli v sobě člověka a lidství a zažívají pocit, že je někdo potřebuje."
Mají nařízenou ústavní péči a neměli dobré vyhlídky. Již několik let pomáhají malým autistům z Havířova a nyní za to dostali cenu Gratias Tibi. | Video: Zuzana Hronová

Tenhle dobrovolnický projekt v kategorii základních škol se hodně liší od těch tradičních. U nich to často vypadá, že si ředitel či paní učitelka potřebují udělat čárku v kolonce "dobrý skutek", a tak vyženou děti jednou za rok uklidit okolí školy či navštívit seniory v domově důchodců. Tyto aktivity často nemají žádné pokračování ani nějaký hlubší smysl, jednorázový zážitek z dětí brzy vyprchá.

Jenže pro chlapce z Dětského domova se školou Těrlicko na Havířovsku znamená jejich pravidelná pomoc autistickým vrstevníkům z Havířova hrozně moc. Jsou to děti s nařízenou ústavní péčí, které v sobě měly zakódováno, že jsou jakýmisi vyděděnci společnosti, s nimiž se nepočítá. Nyní zažívají pocit, že je někdo potřebuje, že jsou užiteční, že se na ně někdo těší.

Kluci z dětského domova v Těrlicku se věnují autistickým dětem z Havířova.
Kluci z dětského domova v Těrlicku se věnují autistickým dětem z Havířova. | Foto: DDŠ Těrlicko

Pro malé klienty z havířovského spolku ADAM (Autistické děti a my) pořádají karnevaly, divadla, mikulášské nadílky, pomáhají pro ně připravovat příměstské tábory a sportovní aktivity. Do budoucna plánují společnou zkoušku prvků z armádního výcviku, paintball či postup při evakuaci.

Celý tento projekt má na svědomí psycholog a psychoterapeut Přemysl Mikoláš, jenž působí v obou skupinách a je jakýmsi pojítkem mezi nimi.

Když se dostali do finále ceny pro malé dobrovolníky Gratias Tibi, znamenalo to pro ně obrovský zážitek - podívají se do Prahy, na slavnostní akci do slavného paláce Lucerna. Přijeli načesaní, v bílých košilích a černých společenských kalhotách, v oblecích. Tenhle večer brali opravdu vážně a na rozdíl od mnoha jiných účastníků ankety to pro ně nebyl jen jeden z mnoha slavnostních okamžiků.

Chlapci z dětského domovu se školou Těrlicko (dolní řada) v pražské Lucerně coby laureáti ceny Gratias Tibi. Zcela vpravo psycholog Přemysl Mikoláš.
Chlapci z dětského domovu se školou Těrlicko (dolní řada) v pražské Lucerně coby laureáti ceny Gratias Tibi. Zcela vpravo psycholog Přemysl Mikoláš. | Foto: Zuzana Hronová

"Každé takové setkání chlapců mimo dětský domov je pro ně velký zážitek. Byli v Praze, v Lucerně, na rautu. Pro ně je důležité i pozorovat, jak lidé jednají mezi sebou, jak jsou k sobě slušní, zdvořilí, jak vypadají funkční sociální vztahy. Znamená to pro ně všechno učení, které jim jejich základní rodiny nedaly. My se jako sociální rodina snažíme jim vše doplnit," vysvětluje jejich psycholog Přemysl Mikoláš.

Celý projekt vymyslel na přelomu let 2010 a 2011, a funguje tedy již sedmým rokem. "Všiml jsem si, že chlapci, kteří k nám přicházejí do Těrlicka, nemají smysl života, nemají otevřenou budoucnost. Přemýšlel jsem, jak toto prázdné místo vyplnit. Když jsem se s nimi bavil, zjistil jsem, že by rádi někomu pomohli, aby měli pro co nebo pro koho žít."

Jelikož jsou jeho specializací děti s poruchami autistického spektra a jejich rodiny, rozhodl se tyto dvě skupiny propojit. Připravil chlapce na první setkání, vysvětlil jim, jak se tato porucha projevuje. "Cíleně jsem jim ale zamlčel, jak najít ke klientům ze spolku ADAM cestu. Chtěl jsem, aby ji našli sami. A oni ji našli - ve svém lidství a člověčenství, které uvnitř mají, jen ho museli znovu objevit."

Jeho zásadou totiž je nenahlížet na mládež v institucionální péči z hlediska jejich dysfunkce. Protože v čem jsou špatní, vědí až moc dobře, ale málokdo z nich dle jeho slov ví, v čem je dobrý. A to jim tímto společným projektem ukázal.

"Já jsem taky dělal na základce voloviny, ale pan učitel mi dal šanci. A já těmto klukům tu šanci dal taky."

Kromě zmiňovaných zážitkových aktivit se společně účastní i tzv. Klubu náctiletých, kde se učí komunikovat, iniciovat rozhovor, klást otázky, střídat se v rozhovoru. "Děti v institucionální péči selhávají v sociálních dovednostech podobně jako autisti, pouze je to na jiném základě," vysvětluje psycholog. "Obě skupiny zažívají samotu a sociální vyloučenost, my se je snažíme propojit mezi sebou."

Mezi oběma skupinami už vzniklo nejedno přátelství, děti mohou zažívat pocity, že se na někoho těší a někdo jiný se zase těší na ně. Kluky z Těrlicka proto do tohoto programu nikdo nemusí nutit - kvůli kamarádství, zážitkům, ale také kvůli zdánlivé maličkosti - fotce z akce, na níž něco pěkného dokázal. "Kolikrát mají první fotky v životě až ode mne, z našich akcí," říká Mikoláš.

Když je na slavnostním večeru v Lucerně vyhlásili jako laureáty ceny Gratias Tibi v kategorii základních škol, neskrývali své emoce - nadšení i dojetí.

"Já jsem je na ten večer připravoval, co a jak, jak se mají chovat. Dával jsem také instrukce, kdybychom čirou náhodou šli na pódium. No a my tam skutečně šli a dopadlo to všechno trochu jinak, než jsem jim říkal," směje se Přemysl Mikoláš. "Ale nakonec to zvládl i náš Michal i autista Dominik. Nejhůř jsem dopadl já, byl jsem tam jak slon v porcelánu!"

Dítě v děcáku je omezeno skrz informace, nechodí s maminkou k doktorovi, na úřad, nevyplňuje složenky, říká Veronika Kašáková o své osobní zkušenosti. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Aston Villa je díky gólu v nastavení ve finále Ligového poháru

Gól ze třetí nastavené minuty posunul fotbalisty Aston Villy do finále anglického Ligového poháru. Postup trefil záložník Trezeguet střelou z voleje po dlouhém centru dalšího egyptského hráče Ahmeda Elmohamadyho. Birminghamský klub porazil na svém hřišti favorizovaný Leicester 2:1 a po remíze 1:1 z prvního utkání se může těšit do Wembley.

Tam se bude 1. března hrát finále a soupeřem Aston Villy bude lepší z manchesterského derby mezi City a United. První zápas vyhráli obhájci trofeje City 3:1, odveta je na programu ve středu.

Aston Villa, jež v lize bojuje o záchranu a má jen dvoubodový náskok na nesestupové pozice, získala Ligový pohár pětkrát. Naposledy v roce 1996.

Anglický fotbalový Ligový pohár - semifinále, odveta:

Aston Villa - Leicester 2:1 (12. Targett, 90.+3 Trezeguet - 72. Iheanacho). První zápas 1:1, postoupila Aston Villa.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Šéf diplomacie EU: americký plán pro Blízký východ je příležitost k obnovení snah o řešení izraelsko-palestinského konfliktu

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell řekl, že americký plán pro mír na Blízkém východě je "příležitostí obnovit naléhavě nutné snahy o schůdné řešení izraelsko-palestinského konfliktu".

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk v LM porazili Bar a drží šanci na první místo

Basketbalisté Nymburka v předposledním kole základní fáze Ligy mistrů vyhráli 98:66 v Baru a stále mají šanci postoupit do play off z prvního místa. Středočeský celek si díky jedenáctému vítězství ve skupině vylepšil nejlepší výsledek v soutěži z ročníku 2017/18.

Nymburk se musel obejít bez trojice opor, protože zranění do Černé Hory nepustila Michaela Dixona s Pavlem Pumprlou a doma zůstal také nemocný Jaromír Bohačík. Hosté, kteří už před zápasem měli jistotu play off, zatímco Bar už byl mimo hru, se s tím ale dokázali vypořádat víc než dobře.

První čtvrtinu vyhráli 32:10 a náskok bez problémů zvyšovali i ve zbytku zápasu. Nakonec si připsali nejvyšší vítězství ve skupině. Nejlepším střelcem Nymburka byl s 16 body Vojtěch Hruban a na dvouciferné hodnoty dosáhli také Martin Peterka (15), Deishuan Booker (14), Petr Šafarčík (11) a Martin Kříž (10).

Nymburk patří v tabulce druhé místo za Tenerife, se kterým má stejný počet výher, ale horší vzájemnou bilanci. Aby se Středočeši dostali do čela, potřebují v závěrečném kole doma zdolat Peristeri, na jehož palubovce v prosinci utrpěli jednu ze dvou porážek ve skupině, a současně doufat v zaváhání Tenerife v Bambergu.

Basketbalová Liga mistrů - 13. kolo:

Skupina C:

Mornar Bar - Nymburk 66:98 (10:32, 31:58, 44:84)

Nejvíce bodů: Vranjes 26, Jelenič 14, Pavič 11 - Hruban 16, Peterka 15, Booker 14. Fauly: 20:17. Trestné hody: 13/12 - 13/11. Trojky: 10:15. Doskoky: 38:42.

Peristeri - Bamberg 78:75, Tenerife - VEF Riga 92:59.

Tabulka:

1. Tenerife 13 11 2 1038:875 24
2. Nymburk 13 11 2 1063:942 24
3. Peristeri 13 8 5 955:942 21
4. Nižnij Novgorod 12 7 5 903:904 19
5. Bamberg 13 6 7 978:961 19
6. Mornar Bar 13 4 9 980:1071 17
7. Gaziantep 12 3 9 890:949 15
8. VEF Riga 13 1 12 923:1086 14
Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Slalom ve Schladmingu ovládl už počtvrté Kristoffersen

Norský lyžař Henrik Kristoffersen vyhrál už počtvrté slalom ve Schladmingu. Pod umělými světly navázal norský lídr disciplíny i celkového hodnocení sezony na zdejší triumfy z let 2014, 2016 a 2017 a vyrovnal rekord Rakušana Benjamina Raicha. Jednadvacáté pohárové vítězství vybojoval s náskokem 34 setin před francouzským rivalem Alexisem Pinturaultem, třetí skončil vítěz tří slalomů sezony Daniel Yule ze Švýcarska. Český reprezentant Jan Zabystřan stejně jako v neděli v Kitzbühelu nedojel do cíle prvního kola.

Hned za medailisty skončil Francouz Clément Noël, který po nepovedeném prvním kole odstartoval do druhé jízdy jako první a téměř celé finále pak strávil v cílovém prostoru v křesle pro průběžného lídra. Nejrychlejší čas druhého kola mu vynesl posun ze 30. místa na čtvrté.

Po jízdě nakonec šestého Itala Alexe Vinatzera sice časomíra zaznamenala změnu pořadí na prvním místě, ale techniku pomýlila fanynka v plavkách, která vtrhla do cílového prostoru a protnula fotobuňku těsně před průjezdem lyžaře. Výtržnice nesla transparent mimo jiné se vzkazem "RIP Kobe", kterým připomněla nedělní úmrtí basketbalové hvězdy Kobeho Bryanta. Vinatzer se chvíli nezaslouženě radoval z průběžného vedení, pak vzal situaci s humorem. "Aspoň mám cool cílovou fotografii," řekl.

Noëla tak vystrnadil až Yule, čtvrtý muž prvního kola. Medailisté si zachovali pořadí z první jízdy, jen se všichni posunuli o jednu pozici výš, protože nejrychlejší muž úvodního kola Marco Schwarz k nelibosti rakouského publika přehnal svoji snahu, už v šesté brance upadl a přišel o šanci vylepšit druhou příčku z Kitzbühelu.

Při jeho výpadku byl nejlepším domácím lyžařem na 15. místě Michael Matt. Pro lyžařskou velmoc to znamenalo v SP nejhorší výsledek ve slalomu od Kitzbühelu 1976.

Dvaadvacetiletý Zabystřan opět neměl své závodní lyže. Před startem v Kitzbühelu mu je totiž v Rakousku někdo ukradl. Šestý slalom SP v kariéře pro něj skončil chybou brzy po startu.

SP ve sjezdovém lyžování ve Schladmingu (Rakousko):

Muži - slalom:

1. Kristoffersen (Nor.) 1:42,37 (51,55+50,82), 2. Pinturault (Fr.) -0,34 (51,73+50,98), 3. Yule (Švýc.) -0,83 (52,16+51,04), 4. Noël (Fr.) -0,99 (54,01+49,35), 5. Maurberger -1,07 (53,06+50,38), 6. Vinatzer (oba It.) -1,12 (52,665+0,83), 7. Jakobsen (Švéd.) -1,20 (52,88+50,69), 8. Ryding (Brit.) -1,23 (52,70+50,90), 9. Foss-Solevaag (Nor.) -1,36 (52,40+51,33) a Zenhäusern (Švýc.) -1,36 (52,84+50,89), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 8 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 552, 2. Yule 495, 3. Noël 450, 4. Pinturault 286, 5. Zenhäusern 278, 6. Foss-Solevaag 257.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 841, 2. Pinturault 722, 3. Kilde (Nor.) 700, 4. Mayer (Rak.) 692, 5. Feuz (Švýc.) 577, 6. Paris (It.) 556, …131. Zabystřan 12

Zdroj: ČTK
Další zprávy