Databáze hrdinů spojuje dobrovolníky s neziskovkami. První se přihlásil lyžařský instruktor

Markéta Fryčková
17. 3. 2018 8:19
Projekt má momentálně přes tři sta členů. Uplatnit se mohou dobrovolnici z různých profesí - od grafiků po právníky nebo například webové designery.
Zakladatelky Hero Clan Veronika Kovářová a Kateřina Vondráková
Zakladatelky Hero Clan Veronika Kovářová a Kateřina Vondráková | Foto: Archiv Veroniky Kovářové a Kateřiny Vondrákové

Praha - Čtyřiadvacetiletý programátor Adam z Prahy už od dětství chtěl pomáhat ostatním. Inspiroval jej starší bratr Tomáš, který letěl na dva měsíce do Peru učit děti angličtinu. S rozhodováním, kde může být nejvíce prospěšný, mu nakonec pomohla takzvaná "databáze hrdinů" Hero Clan, která propojuje neziskovky s lidmi ochotnými pomáhat. Adam po necelých dvou měsících začal spolupracovat s organizací Zdravotní klaun, které pomohl s optimalizací webových stránek.

Foto: Archiv Veroniky Kovářové a Kateřiny Vondrákové

Projekt založily absolventky Vysoké školy ekonomické v Praze Kateřina Vondráková a Veronika Kovářová loni v březnu. Obě mají s dobrovolnictvím bohaté zkušenosti už od základní školy. Jakmile si začaly všímat, že neziskovým organizacím chybí lidé, rozhodly se založit Hero Clan, a pasovat se tak do role "hledaček hrdinů", za něž lidi ochotné nezištně pomáhat považují.

Projekt má momentálně přes tři sta členů. Uplatnit se mohou dobrovolnici z různých profesí - od grafiků po právníky nebo například webové designery. "Úplně prvním zapojeným dobrovolníkem se vlastně stal lyžařský instruktor," vzpomínají zakladatelky projektu.

Činnost neziskovek zapojených v klanu hrdinů je poměrně různorodá a jejich celkový počet se v současné době vyšplhal téměř na čtyřicet. Mezi ty nejznámější patří Down Syndrom CZ (Společnost rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem), Ukliďme Česko (úklidová akce zaměřující se na nelegální černé skládky a nepořádek) nebo organizace Amelie, která poskytuje psychosociální pomoc pro onkologicky nemocné a jejich blízké.

Jak začít s pomocí

Zájemce o dobrovolnictví se může registrovat na webu, kde o sobě vyplní základní údaje a vybere si oblasti podle toho, co ho zajímá a co umí. Následně čeká, pro kterou neziskovou organizaci by jeho schopnosti mohly být přínosné. "Nám se mezitím ozývají neziskovky s požadavky, které s nimi dále upřesňujeme, aby se zadání k dobrovolníkům dostalo ve srozumitelné formě," uvedla jedna ze zakladatelek. Jakmile se pro dobrovolníky najde vhodná nabídka, mohou se rozhodnout, zda mají ke spolupráci chuť a dostatek volného času.

Programátor Adam se do databáze přihlásil 25. listopadu a za necelé dva měsíce již začal spolupracovat se Zdravotním klaunem, který se snaží přinášet radost hospitalizovaným dětem. Organizace potřebovala optimalizovat web pro mobilní telefony. "Tím spolupráce začala, později jsem ale začal mít i volnější ruku. Nyní se snažíme vyladit další části webu," uvádí dobrovolník Adam. "Co se týká práce, těžil jsem spíše ze svých vlastních zkušeností. Za největší přínos ale považuji to, že jsem poznal, co lidé ze Zdravotního klauna dělají. Připadá mi to skvělé, smekám před nimi," uzavírá.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy