Další podnikatelský cíl Mynáře: Dotace a vymáhání

Eliška Bártová Eliška Bártová
27. 11. 2013 0:00
Deník Aktuálně.cz mapuje podnikatelské aktivity hradního kancléře
Foto: Vojtěch Marek

* Prezidentův kancléř Vratislav Mynář žádá o bezpečnostní prověrku. Získat se ji pokusil už před půl rokem, nakonec ale žádost stáhl. * Deník Aktuálně.cz se proto rozhodl na základě podkladů NBÚ dohledat informace, kterými se bude muset prokázat. * Nyní vám nabízíme vhled do Mynářova podnikání.

Poté co Vratislav Mynář ukončil své aktivity ve firmách spojených s Petrcílem, vstoupil do komunální politiky a začal se soustředit na získávání dotací. Zakládá nové firmy a zároveň se objevuje ve společnostech zabývajících se vymáháním pohledávek.

Do zastupitelstva městyse Osvětimany, kam se Mynář odstěhoval za manželkou, se poprvé dostává v roce 2006. Úspěšně kandidoval i o čtyři roky později, kdy byl současně zvolen předsedou Strany práv občanů - Zemanovci.

I po vstupu do politiky podniká dál. Zakládá společnost Europrofin, která na svých stránkách nabízí kompletní zpracování projektů a žádosti o dotaci z EU.

Zároveň vzniká společnost Clever Management, kde je Mynář jednatelem a nyní jediným vlastníkem. Prostřednictvím této firmy byla v roce 2011 přidělena pětimilionová dotace z EU na vybudování penzionu u lyžařského areálu v Osvětimanech. Ten leží na pozemku, jenž patří Mynářovi, budova je ve vlastnictví jeho firmy.

Mynář se v této době také objevuje ve společnosti VV Invest. Ta má sice anonymní akcie, Mynář se k nim však hlásí a prokázal se jimi společně se svým přítelem Pavlíkem na valných hromadách.

Současně zakládá - opět s Pavlíkem, Nadační fond Kopretina na pomoc dětem ve vřesovické pomocné škole. Společně s ním v něm figuruje politik ODS Tomáš Úlehla a bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Martin Horák.

"Martina Horáka znám 30 let, hrávali jsme spolu fotbal a tahali kačeny po dvoře," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz na jaře toho roku Mynář. "Je z Kyjova, já se tam narodil. Jak jsem připraven se za něco omluvit, tak v dobročinné činnosti na 1000 % nehledejte opravdu žádnou lumpárnu. Stejně jako Tomáše Úlehlu znám ještě z dob podnikání s odpadem."

Právě pokuty pražského dopravního podniku, v němž Horák působil, vymáhala firma Credit Management, na jejíchž valných hromadách v letech 2006 a 2011 se Mynář prokázal jejími anonymními akciemi. Tady také stojí za zmínku, že Jindřich Pleva, jenž v této společnosti figuroval, daroval SPOZ v roce 2010 400 tisíc korun.

Mynář přitom působil ještě v další vymahačské firmě Tessile ditta services, kde po tři roky zastával post místopředsedy představenstva. Opět se zde potkává s Pavlíkem, Ambrožem a již zmíněným Horákem.

Mynářovo jméno se také objevuje v občanském sdružení Chřibák. To získalo dotace ze státního rozpočtu na rekonstrukci osvětimanského fotbalového hřiště a na výstavbu ubytovny.

Ani tímto však výčet Mynářových aktivit nekončí. V první dekádě roku 2000 vybudoval na rodné Moravě lyžařský areál, jehož součástí je kromě sjezdovky také restaurace a penzion. Obojí dnes patří právě Mynářovi, respektive jeho firmám.

Mynář vlastní také společnost, která tamní areál provozuje, O.L.G.A. - Ski. Současně stále figuruje v dalších třech firmách a dvou nadacích, včetně prezidentova Nadačního fondu pro umoření státního dluhu.

Všechny společnosti, krom jediné (O.L.G.A.), vykázaly v uplynulém období podle posledních dostupných údajů z účetních závěrek ztrátu.

Před dvěma měsíci se navíc v těchto firmách odehrála významná změna. Mynář totiž v jediný den odvolal svoji manželku z postu jednatelky všech tří společností.

Tato akce může souviset se spekulacemi o jejich vzájemné odluce, které se nedávno na veřejnosti objevily. V rámci prověrky bude muset kancléř uvést, zda s manželkou žijí ve společné domácnosti, popřípadě, zda mají upraveny majetkové poměry a společné jmění.

 

Právě se děje

Další zprávy