Další omezení a pak úleva. Ministr i experti odhadují, jaký bude koronavir roku 2021

Radek Dragoun Radek Dragoun
4. 1. 2021 6:47
Rok 2020 se kvůli koronavirové pandemii nesl ve znamení rozsáhlých opatření. Kvůli covidu-19 v Česku zemřely tisíce lidí. V roce 2021 se ve velkém rozběhne očkování proti tomuto onemocnění. Odborníci v anketě Aktuálně.cz předpokládají, že na začátku roku ještě budou nutná určitá omezení, rok 2021 však bude podle nich tím posledním, kdy bude koronavir zasahovat výrazným způsobem do života lidí.
Jan Blatný.
Jan Blatný. | Foto: Jakub Plíhal

Jan Blatný, ministr zdravotnictví

Jaký bude rok 2021 s ohledem na koronavirus? Mají lidé stále počítat s rozsáhlými protiepidemickými opatřeními, s tisíci nově potvrzenými případy za den, nebo lze od roku 2021 očekávat výrazné zlepšení?

Doufám, že se začneme vracet do běžného života. Určitě to ale nebude ze dne na den, takže prosím i nadále všechny o respektování nastavených opatření. Vnímám, že už dlouho žijeme s rouškami na obličeji i s omezeními, která se nás dotýkají z mnoha různých důvodů, ale prosím vydržme to. Jsme v situaci, kterou si určitě málokdo dokázal představit, že se stane, ale já věřím, že ji zvládneme. 

Očekáváte, že rok 2021 bude posledním, kdy bude koronavirus významným způsobem ovlivňovat náš život, nebo se podobné epidemie budou vracet v pravidelných cyklech? 

Velké téma nadcházejícího roku bude určitě očkování. Očkování bude dobrovolné, ale rád bych tímto využil příležitosti a požádal všechny občany, aby se určitě očkovat nechali. Jen díky očkování se náš život může vrátit zpět do starých kolejí.

Stanou se roušky už navždy součástí našich životů, nebo očekáváte, že se jednou budou nosit opět pouze v nemocnicích?

Jako lékař můžu říci, že bych byl rád, kdybychom v budoucnu byli opatrnější také u jiných nemocí a roušky používali třeba i jen u běžného nachlazení. V době "předkoronavirové" jsme neviděli, že by lidé nosili roušku jen proto, aby ochránili ostatní. Roušky jsme se naučili používat až s covidem. Myslím si, že i v příštím roce budou roušky nadále naší součástí ve smyslu, že ji každý bude mít minimálně pro jistotu u sebe, i kdyby byla epidemická situace lepší, a jejich nošení tak už nebylo všude nezbytně nutné. Doufám ale, že primárně se roušky vrátí zase jen do nemocnic. 

Co vás v roce 2020 na pandemii koronaviru nejvíce překvapilo? 

Určitě jsem nečekal, že se mě aktuální situace dotkne až tak blízce, tedy že budu v této pandemii přímo ve středu dění. Je to pro mě jako lékaře ale povinnost, pomoci v této době. Při nástupu do funkce ministra jsem si stanovil, že chci změnit náladu ve společnosti, tedy změnit pocit strachu v respekt. Věřím, že díky očkování budeme mít zase možnost navštěvovat své příbuzné beze strachu, že se vzájemně nakazíme, a že se budeme zase vídat s přáteli tak, jak jsme byli zvyklí. 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy