Další omezení a pak úleva. Ministr i experti odhadují, jaký bude koronavir roku 2021

Radek Dragoun Radek Dragoun
4. 1. 2021 6:47
Rok 2020 se kvůli koronavirové pandemii nesl ve znamení rozsáhlých opatření. Kvůli covidu-19 v Česku zemřely tisíce lidí. V roce 2021 se ve velkém rozběhne očkování proti tomuto onemocnění. Odborníci v anketě Aktuálně.cz předpokládají, že na začátku roku ještě budou nutná určitá omezení, rok 2021 však bude podle nich tím posledním, kdy bude koronavir zasahovat výrazným způsobem do života lidí.
Jan Blatný.
Jan Blatný. | Foto: Jakub Plíhal

Jan Blatný, ministr zdravotnictví

Jaký bude rok 2021 s ohledem na koronavirus? Mají lidé stále počítat s rozsáhlými protiepidemickými opatřeními, s tisíci nově potvrzenými případy za den, nebo lze od roku 2021 očekávat výrazné zlepšení?

Doufám, že se začneme vracet do běžného života. Určitě to ale nebude ze dne na den, takže prosím i nadále všechny o respektování nastavených opatření. Vnímám, že už dlouho žijeme s rouškami na obličeji i s omezeními, která se nás dotýkají z mnoha různých důvodů, ale prosím vydržme to. Jsme v situaci, kterou si určitě málokdo dokázal představit, že se stane, ale já věřím, že ji zvládneme. 

Očekáváte, že rok 2021 bude posledním, kdy bude koronavirus významným způsobem ovlivňovat náš život, nebo se podobné epidemie budou vracet v pravidelných cyklech? 

Velké téma nadcházejícího roku bude určitě očkování. Očkování bude dobrovolné, ale rád bych tímto využil příležitosti a požádal všechny občany, aby se určitě očkovat nechali. Jen díky očkování se náš život může vrátit zpět do starých kolejí.

Stanou se roušky už navždy součástí našich životů, nebo očekáváte, že se jednou budou nosit opět pouze v nemocnicích?

Jako lékař můžu říci, že bych byl rád, kdybychom v budoucnu byli opatrnější také u jiných nemocí a roušky používali třeba i jen u běžného nachlazení. V době "předkoronavirové" jsme neviděli, že by lidé nosili roušku jen proto, aby ochránili ostatní. Roušky jsme se naučili používat až s covidem. Myslím si, že i v příštím roce budou roušky nadále naší součástí ve smyslu, že ji každý bude mít minimálně pro jistotu u sebe, i kdyby byla epidemická situace lepší, a jejich nošení tak už nebylo všude nezbytně nutné. Doufám ale, že primárně se roušky vrátí zase jen do nemocnic. 

Co vás v roce 2020 na pandemii koronaviru nejvíce překvapilo? 

Určitě jsem nečekal, že se mě aktuální situace dotkne až tak blízce, tedy že budu v této pandemii přímo ve středu dění. Je to pro mě jako lékaře ale povinnost, pomoci v této době. Při nástupu do funkce ministra jsem si stanovil, že chci změnit náladu ve společnosti, tedy změnit pocit strachu v respekt. Věřím, že díky očkování budeme mít zase možnost navštěvovat své příbuzné beze strachu, že se vzájemně nakazíme, a že se budeme zase vídat s přáteli tak, jak jsme byli zvyklí. 

 

Právě se děje

před 43 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy