Dálnice přes Středohoří se může zpozdit o několik let

Pavel Baroch
23. 3. 2009 22:02
Dokončení D8 v roce 2010 není reálné, tvrdí odpůrci
Kdy po nové dálnici? Už příští rok, nebo později?
Kdy po nové dálnici? Už příští rok, nebo později? | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Dokončení dálnice přes České středohoří na konci příštího roku už není reálné. Tvrdí to sdružení Děti Země, největší odpůrce stavby přes chráněnou oblast.

Organizace k tomu dospěla ve své analýze současného stavu výstavby.

Problémy s jedním úsekem autostrády - tunelem Radejčín - přiznává i investor, státní Ředitelství silnic a dálnic. Zatím ovšem trvá na tom, že by první auta mohla jet po dálnici ještě na konci roku 2010.

"Všechny práce pokračují podle plánu, například tunel Prackovice se razí každý den," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková. Dodala, že výjimkou je právě tunel Radejčín, kde se státu ještě nepodařilo vykoupit všechny pozemky. Navíc ještě nemá souhlas s pokácením stromů.

"Je to stále napadáno žalobami," řekla Vápeníková. Z těchto důvodů tudíž úřady ještě nemohly vydat investorovi příslušné stavební povolení.

Reálné je 2012 či 2013

Podle ekologického hnutí Děti Země už ovšem není možné otevřít novou dálnici pro motoristy ještě napřesrok.

"Z technického hlediska to nejde," řekl Aktuálně.cz Miroslav Patrik z Dětí Země. Dodal, že už teď má dálnice několikaměsíční skluz. Patrik považuje za reálný termín rok 2012 nebo 2013.

Jen tunel Radejčín se podle Patrika má stavět 117 týdnů, tedy více než dva roky.

"Žádné dosavadní termíny zprovoznění D8 nelze brát příliš vážně a jde jen o falešné sliby a matení veřejnosti," tvrdí Patrik.

Napřed chyběla výjimka, pak přišly žaloby

Vláda přitom v roce 1993 předpokládala, že dálnice přes Středohoří bude otevřena v roce 2000. Jenže v 90. letech se zahájení stavby stále odkládalo. Nejprve ministerstvo životního prostředí nechtělo vydat výjimku pro stavbu v Chráněné krajinné oblasti, pak dálnici napadly organizace u soudů.

Fakta o dálnici D8

  • Stavba přes Středohoří začala na podzim 2007
  • Je dlouhá 16,4 km
  • Součástí jsou i 3 mimoúrovňové křižovatky, 2 tunely a 29 mostů
  • Náklady jsou 11,7 miliardy, stát na dálnici získal peníze z EU

"Politicky motivované termíny nemohou být vůbec určující, neboť trasa vedená přes chráněné území musí mít nadstandardní ekologické parametry a musí být schvalována podle zákonů, takže stále pečlivě kontrolujeme rozhodování úředníků," poznamenal Patrik.

Zastaví soudy výstavbu?

Patrik připomněl, že u soudů stále leží sedm žalob proti stavbě šestnáctikilometrového úseku přes České středohoří.

A právě soudní rozhodnutí mohou dokončení autostrády ještě významně ovlivnit. Úsek přes Středohoří je přitom jediný nedokončený na trase z Prahy na hranice s Německem a dále do Drážďan.

"Pokud některá z našich žalob prokáže zásadní porušení zákonů, pak se můžeme na D8 dočkat i zastavení stavebních prací na několik měsíců, jako se to stalo tunelu Libouchec na krušnohorském úseku v prosinci 2004, kdy soud zrušil stavební povolení," dodal Miroslav Patrik z Dětí Země.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Mimořádný summit Evropské unie se uskuteční v Praze v říjnu, oznámil premiér Petr Fiala po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem

Neformální summit Evropské unie se uskuteční v Praze 6. a 7. října, oznámili dnes český premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Evropské rady Charles Michel. Řekli to po setkání v předvečer půlročního českého předsednictví EU. Tématy summitu mají být širší spolupráce Evropské unie s nečlenskými státy, pomoc Ukrajině čelící ruské agresi a její důsledky na růst inflace a cen energií.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Změny v polském soudnictví podle Jourové nesplňují očekávání Evropské komise

Dosavadní změny v polském soudnictví, které zrušily kontroverzní disciplinární komoru, nesplňují očekávání Evropské komise. Varšava proto zatím nemůže počítat s penězi z fondu obnovy Evropské unie. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Polský prezident Andrzej Dudna v polovině června podepsal novelu zákona, která zrušila spornou disciplinární komoru, vnímanou kritiky jako nástroj vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) k trestání neposlušných soudců. Má ji nahradit nová komora profesní zodpovědnosti, která podle opozice v přijaté podobě neznamená obnovení vlády práva v polské justici.

Místopředsedkyně Evropské komise Jourová uvedla, že dosavadní změny "nesplňují" požadovaná kritéria a že evropské peníze nebudou vyplaceny dříve, než polští soudci získají zákonem stanovené záruky své nezávislosti.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ženská devatenáctka prohrála na domácím ME i podruhé

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i druhý zápas. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly v Opavě debakl 0:5 se Španělskem a před závěrečným duelem ve čtyřčlenné skupině A ztratily naději na postup do semifinále.

V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentanty v pondělí podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3. S premiérovým účinkováním na šampionátu devatenáctek se Češky rozloučí v neděli proti Itálii, která dnes překvapivě remizovala s Francií 2:2.

Zatímco v prvním zápase si Navrátilův výběr dokázal vytvořit několik šancí, proti Španělkám byl v ofenzivě prakticky neškodný a po dvou duelech na šampionátu stále čeká na vstřelený gól. Jihoevropanky od úvodu naprosto dominovaly a soupeře přestřílely drtivým poměrem 36:1.

Dvě branky dal vysoký favorit v úvodním dějství, další tři přidal po změně stran. Dvakrát se trefila střídající Moralová. Češky za celý zápas ani jednou nezamířily mezi tyče a nenavázaly na říjnový vzájemný souboj z kvalifikace, v němž se Španělskem po solidním výkonu prohrály 1:3.

"Strašně těžký zápas. Největší problém je, že během čtyř dnů nedokážeme hrát na takové úrovni, na jaké potřebujeme. Hrajeme, na co máme. Španělky hrají excelentně, jsou jinde než my. Obrovská pochvala divákům, kteří tleskali v 90. minutě, když prohráváme 0:5," řekl novinářům Navrátil. "Do zápasu s Itálií dáme úplně všechno, posbíráme poslední síly. Kdybychom dali gól, tak zaplaťpánbůh," dodal.

Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Do semifinále postoupí vždy první dva celky ze skupiny, finále se odehraje 9. července.

Česko před pěti lety hostilo mistrovství Evropy hráček do 17 let. Mladé reprezentantky tehdy ve třech zápasech nebodovaly a skončily ve skupině poslední. Turnaj hostily Plzeň, Příbram, Domažlice a Přeštice.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Španělsko 0:5 (0:2)

Branky: 69. a 76. Moralová, 23. Elexpuruová, 37. Fiammaová, 47. Pinedová.

Sestava Česka: Fuchsová - Pražienková, Ohlídalová, Jelínková, Huvarová (54. Pavlíčková) - Pouvová (54. Bendová), Jonášová - Ducháčková, Tenkrátová (46. Černá), Střížová (46. Thanhová) - Švíbková (81. Hlouchová). Trenér: Navrátil.

Itálie - Francie 2:2 (1:0).

Tabulka:

1. Španělsko 2 2 0 0 8:1 6
2. Francie 2 1 1 0 5:2 4
3. Itálie 2 0 1 1 3:5 1
4. ČR 2 0 0 2 0:8 0

Skupina B:

Švédsko - Anglie 1:0 (1:0), Norsko - Německo 2:1 (0:1).

Tabulka:

1. Švédsko 2 2 0 0 3:0 6
2. Anglie 2 1 0 1 4:2 3
3. Norsko 2 1 0 1 3:5 3
4. Německo 2 0 0 2 1:4 0
Další zprávy