Dál segregujete Romy, prezident mluví xenofobně o migrantech, kritizuje zpráva lidská práva v Česku

Domácí Domácí
22. 2. 2018 6:13
Zpráva kritizuje také odmítnutí Česka podílet se na povinných kvótách nebo novelu zákona o sociálních dávkách.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Odmítnutí podílet se na povinných kvótách, segregování romských žáků na školách nebo xenofobní vyjadřování o uprchlících ze strany vrcholových politiků považuje za největší problémy v Česku výroční zpráva Amnesty International o stavu lidských práv.

Podle dokumentu dochází v Česku stále k diskriminaci Romů. Amnesty, která každoročně hodnotí stav lidských práv ve 159 státech světa, připomíná údaje vlády z loňského července, podle kterých je více než 24 procent romských žáků vzděláváno v segregovaných školách. Zmiňuje také incident z roku 2016, při němž v žatecké pizzerii zemřel Rom. Policie však vyšetřování jeho smrti v únoru odložila.

Rasismus a xenofobie se podle zprávy v Česku neprojevují jen vůči Romům. "Vysocí vládní představitelé včetně prezidenta se vyjadřovali xenofobně o uprchlících a migrantech. Během předvolební kampaně ministr vnitra (Milan Chovanec, pozn. red.) prezentoval jako úspěch restriktivní politiku, která vedla uprchlíky k tomu, aby se vyhnuli České republice," píše organizace.

Zpráva kritizuje postoj Česka v uprchlické krizi obecně. Připomíná, že na základě kvót země přijala pouze dvanáct žadatelů. Pozastavuje se také nad odmítnutím vlády prodloužit šestnácti žadatelům o azyl z Afghánistánu jejich dočasnou ochranu. "Vláda argumentovala označením některých oblastí v Afghánistánu jako bezpečných, navzdory důkazům o opaku a násilí, které v průběhu roku v zemi nadále eskalovalo," stojí ve zprávě.

Amnesty International kritizuje i novelu zákona o sociálních dávkách, která vstoupila v platnost v červenci. Desítky obcí pomocí vyhlášení zón společensky patologického chování omezily na svém území přístup k příspěvkům na bydlení. Kladno tuto zónu dokonce vyhlásilo na území celého města. Podle nevládních organizací takový nástroj neúměrně postihne chudé lidi.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy