Dál segregujete Romy, prezident mluví xenofobně o migrantech, kritizuje zpráva lidská práva v Česku

Domácí Domácí
22. 2. 2018 6:13
Zpráva kritizuje také odmítnutí Česka podílet se na povinných kvótách nebo novelu zákona o sociálních dávkách.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Odmítnutí podílet se na povinných kvótách, segregování romských žáků na školách nebo xenofobní vyjadřování o uprchlících ze strany vrcholových politiků považuje za největší problémy v Česku výroční zpráva Amnesty International o stavu lidských práv.

Podle dokumentu dochází v Česku stále k diskriminaci Romů. Amnesty, která každoročně hodnotí stav lidských práv ve 159 státech světa, připomíná údaje vlády z loňského července, podle kterých je více než 24 procent romských žáků vzděláváno v segregovaných školách. Zmiňuje také incident z roku 2016, při němž v žatecké pizzerii zemřel Rom. Policie však vyšetřování jeho smrti v únoru odložila.

Rasismus a xenofobie se podle zprávy v Česku neprojevují jen vůči Romům. "Vysocí vládní představitelé včetně prezidenta se vyjadřovali xenofobně o uprchlících a migrantech. Během předvolební kampaně ministr vnitra (Milan Chovanec, pozn. red.) prezentoval jako úspěch restriktivní politiku, která vedla uprchlíky k tomu, aby se vyhnuli České republice," píše organizace.

Zpráva kritizuje postoj Česka v uprchlické krizi obecně. Připomíná, že na základě kvót země přijala pouze dvanáct žadatelů. Pozastavuje se také nad odmítnutím vlády prodloužit šestnácti žadatelům o azyl z Afghánistánu jejich dočasnou ochranu. "Vláda argumentovala označením některých oblastí v Afghánistánu jako bezpečných, navzdory důkazům o opaku a násilí, které v průběhu roku v zemi nadále eskalovalo," stojí ve zprávě.

Amnesty International kritizuje i novelu zákona o sociálních dávkách, která vstoupila v platnost v červenci. Desítky obcí pomocí vyhlášení zón společensky patologického chování omezily na svém území přístup k příspěvkům na bydlení. Kladno tuto zónu dokonce vyhlásilo na území celého města. Podle nevládních organizací takový nástroj neúměrně postihne chudé lidi.

 

Právě se děje

Další zprávy