CVVM: ANO zvýšilo náskok na ČSSD, lidovci se STAN by se do Sněmovny nedostali

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 4. 2017 18:09
Podle dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění by volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo hnutí ANO, když by získal více než třetinu všech hlasů. Druhá ČSSD by na něj ztrácela 16 procent. Koalice KDU-ČSL a STAN by potřebnou desetiprocentní hranici nezískala a do sněmovny by se tak nedostala. Své poslance by naopak měli komunisté, ODS a TOP 09.
Ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš.
Ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha  - Volby do Sněmovny by v dubnu vyhrálo hnutí ANO s víc než třetinou hlasů, druhá ČSSD proti březnu výrazně ztratila na 16 procent. Lidovci s hnutím STAN, kteří půjdou do podzimních voleb v koalici, by dohromady deset procent potřebných pro vstup do Sněmovny neměli. Vyplývá to z volebního modelu, který v pondělí ČTK poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Poslance by měli také komunisté, ODS a TOP 09.

ANO si proti březnu polepšilo o procentní bod na 33,5 procenta, ČSSD naopak ztratila z březnových 22 procent. Téměř beze změny zůstala podpora třetí KSČM, zvýšila se o půl bodu na 12,5 procenta. Stejným tempem si polepšila TOP 09 na šest procent. O dva procentní body stoupla podpora ODS, která by v dubnu získala 10,5 procenta hlasů.

Víc hlasů než v březnu by dostali lidovci i STAN, dohromady by ale měli 9,5 procenta. Jejich koalice by tak zůstala před branami Sněmovny, kam by ji dostal desetiprocentní zisk. KDU-ČSL si proti březnu polepšila o procentní bod na 7,5 procenta, podpora STAN se zvedla z procenta na dubnová dvě procenta.

Poslance by podle průzkumu CVVM volby nepřinesly ani Pirátům se 3,5 procenta, hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury se třemi procenty a Zeleným se dvěma procenty.

I další agentury pro výzkum veřejného mínění favorizují jako vítěze voleb ANO před ČSSD, liší se ale v odhadovaném rozdílu mezi oběma nejsilnějšími stranami. Kolem pětiprocentní hranice umožňující vstup jednotlivých stran a hnutí do dolní komory se pohybují SPD či Piráti.

Pokud by se konaly volby v dubnu, zúčastnilo by se jich podle CVVM 59 procent občanů, tedy víceméně stejně jako ukázaly průzkumy v předchozích třech měsících. Deklarovaná účast by byla prakticky shodná s účastí v minulých sněmovních volbách, k nimž v roce 2013 přišlo 59,5 procenta voličů.

CVVM informace pro volební model získalo mezi 3. a 13. dubnem při osobních rozhovorech se 528 respondenty staršími 18 let.

 

Právě se děje

Další zprávy