Blog Vratislava Šlajera
Praha - Česká televize a společnost Sitour zaznamenaly v neděli dva pokusy o vniknutí do pořadu Panorama nabízející živé záběry míst z celého Česka, druhý byl ale neúspěšný. Členům rady ČT to řekl ředitel techniky České televize Rudolf Pop.
Umělecká skupina Ztohoven se napojila na kameru vysílající záběry z Černého dolu v Krkonoších a odvysílala záběry fiktivního jaderného výbuchu v krajině.
ČT přijala bezpečnostní opatření a dnes odeslala trestní oznámení, řekl generální ředitel televize Jiří Janeček.
Druhý útok, místo neznámé
"Jak jsme se dozvěděli od jednatele Sitouru, byl ve stejný den zaznamenán pokus o proniknutí do ještě jedné z kamer systému. Byla připravena další lokalita, na ní se to nepovedlo té skupině lidí uskutečnit a vysílání narušeno nebylo," uvedl Pop. Mluvčí ČT Martin Krafl na dotaz ČTK neuvedl konkrétní místo, na kterém se druhý a neúspěšný pokus odehrál. Podotkl jen, že to byla jedna z kamer umístěná v Čechách.
Sitour je společnost, která pro ČT zajišťuje výrobu pořadu Panorama. Pop poznamenal, že Sitour vidí určitou spojitost - i když je to jen domněnka - mezi nedělním útokem na vysílání ČT a tím, že před rokem byla v oblasti Krkonoš ukradena jedna z kamer systému. "Je podezření, zda si tím někdo už nepřipravoval technologii, jak postupovat při narušení systému," poznamenal.
Příští útok? Na 80 % nemožný
ČT proto přijala opatření k větší technické i obsahové kontrole pořadu, která by podle Popa měla zabránit zneužití pořadu na 80 procent. Na základě dalších opatření, která začnou platit od soboty, už by měl být systém zabezpečen na sto procent.
Skupina Ztohoven v prohlášení k akci uvedla, že není teroristickou ani politickou skupinou a nebylo účelem společnost jakkoli zastrašit či manipulovat. "Dne 17. června napadla mediální prostor, prostor televize. Narušila ho, zpochybnila jeho pravdivost, uvěřitelnost. Upozornila na možnou záměnu mediálního obrazu světa za svět jako takový, reálný," uvedla skupina.
V úterním rozhovoru pro Aktuálně.cz pak jeden z aktérů akce, který chtěl zůstat v anonymitě, potvrdil, že příprava nedělního ataku trvala několik let. "Každý měl dost svých starostí a projekt byl dost náročný. Museli jsme objet všechna ta místa, nešlo to realizovat kdykoli v roce a nakonec se dost dlouho řešil konkrétní druh konektoru," uvedl.
Akce se podle aktéra neuskutečnila bez potíží. "Ani tady to nešlo napoprvé. V sobotu nastaly komplikace, o kterých nemůžu nic napsat, protože neznám jejich pravý původ," uvedl.
Před očima tisíců
Diváci sledující v neděli ráno živé vysílání Panoramy mohli mezi běžnými záběry na české hory vidět nejdříve oslnivý záblesk a poté charakteristický hřib simulovaného atomového výbuchu. Ve chvíli, kdy skončily záběry z Černého dolu, naskočilo vysílání z Jeseníků. To mohlo u řady lidí vyvolat dojem, že výbuch se odehrál právě v tomto pohoří.
Pořad Panorama vysílá ČT2 každé ráno od 07:50. Diváci si v něm mají možnost prohlédnout prostřednictvím záběrů z panoramatických kamer mnoho míst republiky. Pořad přináší informace o počasí i nabídky pro turisty. V tuto roční dobu se sledovanost relace pohybuje pod 50.000 diváky.