ČSSD zvyšuje náskok. Volilo by ji dnes 43 procent lidí

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
9. 12. 2008 14:14
Průzkum: ČSSD zvýšila náskok o dalších 6 procent
Oslava manželů Paroubkových. ČSSD vs ODS - 13:0
Oslava manželů Paroubkových. ČSSD vs ODS - 13:0 | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pokud by se v listopadu konaly volby do Poslanecké sněmovny, s obrovským náskokem by zvítězili socialisté. Jejich preference od října vzrostly o dalších pět procent.

Vyplynulo to z pravidelného průzkumu společnosti Median, která se ptala 1306 lidí.

Z aktuálního průzkumu vyplývá, že v minulém měsíci by k volebním urnám přišla víc než polovina lidí, tedy 58 procent oprávněných voličů. To je o zhruba 6 procent méně než ve volbách v červnu 2006.

Téměř 42 procent lidí přiznala, že nemá představu, komu by ve volbách dala hlas. Z těch, kteří ale jasno mají, by 43 procent lidí volilo sociální demokracii. 

Občanští demokraté by získali 29 procent hlasů, tedy o procento méně než v říjnu. Rozdíl mezi dvěma nejsilnějšími stranami je tak dnes téměř 14 procent ve prospěch opoziční ČSSD. V říjnu to bylo 8 procent.

Komunisté by dostali důvěru 12 procent voličů, což je o necelá dvě procenta méně v porovnání s průzkumem říjnovým. Lidovce by volilo stejné množství lidí, tedy asi 6 procent dotázaných.

"Strana zelených se ocitla pod 5 % hranicí, což ale vzhledem k statistické chybě nemusí znamenat, že by se do parlamentu nedostala," uvádí zpráva Medianu.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy