ČSSD zvyšuje náskok. Volilo by ji dnes 43 procent lidí

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
9. 12. 2008 14:14
Průzkum: ČSSD zvýšila náskok o dalších 6 procent
Oslava manželů Paroubkových. ČSSD vs ODS - 13:0
Oslava manželů Paroubkových. ČSSD vs ODS - 13:0 | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pokud by se v listopadu konaly volby do Poslanecké sněmovny, s obrovským náskokem by zvítězili socialisté. Jejich preference od října vzrostly o dalších pět procent.

Vyplynulo to z pravidelného průzkumu společnosti Median, která se ptala 1306 lidí.

Z aktuálního průzkumu vyplývá, že v minulém měsíci by k volebním urnám přišla víc než polovina lidí, tedy 58 procent oprávněných voličů. To je o zhruba 6 procent méně než ve volbách v červnu 2006.

Téměř 42 procent lidí přiznala, že nemá představu, komu by ve volbách dala hlas. Z těch, kteří ale jasno mají, by 43 procent lidí volilo sociální demokracii. 

Občanští demokraté by získali 29 procent hlasů, tedy o procento méně než v říjnu. Rozdíl mezi dvěma nejsilnějšími stranami je tak dnes téměř 14 procent ve prospěch opoziční ČSSD. V říjnu to bylo 8 procent.

Komunisté by dostali důvěru 12 procent voličů, což je o necelá dvě procenta méně v porovnání s průzkumem říjnovým. Lidovce by volilo stejné množství lidí, tedy asi 6 procent dotázaných.

"Strana zelených se ocitla pod 5 % hranicí, což ale vzhledem k statistické chybě nemusí znamenat, že by se do parlamentu nedostala," uvádí zpráva Medianu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy