ČSSD zvyšuje náskok. Volilo by ji dnes 43 procent lidí

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
9. 12. 2008 14:14
Průzkum: ČSSD zvýšila náskok o dalších 6 procent
Oslava manželů Paroubkových. ČSSD vs ODS - 13:0
Oslava manželů Paroubkových. ČSSD vs ODS - 13:0 | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pokud by se v listopadu konaly volby do Poslanecké sněmovny, s obrovským náskokem by zvítězili socialisté. Jejich preference od října vzrostly o dalších pět procent.

Vyplynulo to z pravidelného průzkumu společnosti Median, která se ptala 1306 lidí.

Z aktuálního průzkumu vyplývá, že v minulém měsíci by k volebním urnám přišla víc než polovina lidí, tedy 58 procent oprávněných voličů. To je o zhruba 6 procent méně než ve volbách v červnu 2006.

Téměř 42 procent lidí přiznala, že nemá představu, komu by ve volbách dala hlas. Z těch, kteří ale jasno mají, by 43 procent lidí volilo sociální demokracii. 

Občanští demokraté by získali 29 procent hlasů, tedy o procento méně než v říjnu. Rozdíl mezi dvěma nejsilnějšími stranami je tak dnes téměř 14 procent ve prospěch opoziční ČSSD. V říjnu to bylo 8 procent.

Komunisté by dostali důvěru 12 procent voličů, což je o necelá dvě procenta méně v porovnání s průzkumem říjnovým. Lidovce by volilo stejné množství lidí, tedy asi 6 procent dotázaných.

"Strana zelených se ocitla pod 5 % hranicí, což ale vzhledem k statistické chybě nemusí znamenat, že by se do parlamentu nedostala," uvádí zpráva Medianu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy