ČSSD triumfuje. V průzkumu vede o 8 procent nad ODS

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
10. 11. 2008 11:42
Zelení jsou podle CVVM na hraně zvolení do sněmovny
Jiří Paroubek s manželkou Petrou při udílení státních vyznamenání na Pražském hradě.
Jiří Paroubek s manželkou Petrou při udílení státních vyznamenání na Pražském hradě. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Pokud by se v říjnu konaly volby do Poslanecké sněmovny, jednoznačně by vyhráli sociální demokraté.

Preferuje je 38,1 procent a před ODS vedou téměř o osm procent. Vyplývá to z říjnového průzkumu společnosti Median, která se na názor ptala 1338 lidí.

K volebním urnám by se podle průzkumu dostavila více než polovina lidí, tedy 59 procent. Oproti letním měsícům se tedy počet lidí ochotných volit mírně zvedl.

Do Poslanecké sněmovny by lidé poslali kromě vedoucí ČSSD a druhé ODS poslali také komunisty a lidovce.

"Strana zelených se ocitla těsně nad pětiprocentní hranicí, což vzhledem ke statistické chybě nemusí znamenat, že by se do parlamentu dostala," hodnotí výsledky Arništ Janeček z Medianu.

Ostatní strany získaly v průzkumu sedm procent.

ČSSD triumfuje, za poslední měsíc si naklonila další 3 procenta voličů

Pokud jde o celkový vývoj preferencí jednotlivých stran, průzkum ukazuje, že obliba ODS mezi voliči od srpna roku 2006 klesá.

Zatímco těsně po sněmovních volbách před dvěma lety by jí hlas dalo více než čtyřicet procent lidí, v říjnu loňského roku už to bylo jen kolem 35 procent a dnes se pohybuje na hranici 30 procent.

Naopak opoziční ČSSD v očích voličů stoupá. Její preference vzrostly od února 2007 zhruba o patnáct procent. Od posledního průzkumu v září tohoto roku si Paroubkova strana naklonila další tři procenta voličů.

Nejít k volbám bylo v říjnu rozhodnuto 41,3 procent voličů, dalších 8,5 procent si nebylo jistých.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliard korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covidu-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy