ČSSD triumfuje. V průzkumu vede o 8 procent nad ODS

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
10. 11. 2008 11:42
Zelení jsou podle CVVM na hraně zvolení do sněmovny
Jiří Paroubek s manželkou Petrou při udílení státních vyznamenání na Pražském hradě.
Jiří Paroubek s manželkou Petrou při udílení státních vyznamenání na Pražském hradě. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Pokud by se v říjnu konaly volby do Poslanecké sněmovny, jednoznačně by vyhráli sociální demokraté.

Preferuje je 38,1 procent a před ODS vedou téměř o osm procent. Vyplývá to z říjnového průzkumu společnosti Median, která se na názor ptala 1338 lidí.

K volebním urnám by se podle průzkumu dostavila více než polovina lidí, tedy 59 procent. Oproti letním měsícům se tedy počet lidí ochotných volit mírně zvedl.

Do Poslanecké sněmovny by lidé poslali kromě vedoucí ČSSD a druhé ODS poslali také komunisty a lidovce.

"Strana zelených se ocitla těsně nad pětiprocentní hranicí, což vzhledem ke statistické chybě nemusí znamenat, že by se do parlamentu dostala," hodnotí výsledky Arništ Janeček z Medianu.

Ostatní strany získaly v průzkumu sedm procent.

ČSSD triumfuje, za poslední měsíc si naklonila další 3 procenta voličů

Pokud jde o celkový vývoj preferencí jednotlivých stran, průzkum ukazuje, že obliba ODS mezi voliči od srpna roku 2006 klesá.

Zatímco těsně po sněmovních volbách před dvěma lety by jí hlas dalo více než čtyřicet procent lidí, v říjnu loňského roku už to bylo jen kolem 35 procent a dnes se pohybuje na hranici 30 procent.

Naopak opoziční ČSSD v očích voličů stoupá. Její preference vzrostly od února 2007 zhruba o patnáct procent. Od posledního průzkumu v září tohoto roku si Paroubkova strana naklonila další tři procenta voličů.

Nejít k volbám bylo v říjnu rozhodnuto 41,3 procent voličů, dalších 8,5 procent si nebylo jistých.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy