ČSSD triumfuje. V průzkumu vede o 8 procent nad ODS

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
10. 11. 2008 11:42
Zelení jsou podle CVVM na hraně zvolení do sněmovny
Jiří Paroubek s manželkou Petrou při udílení státních vyznamenání na Pražském hradě.
Jiří Paroubek s manželkou Petrou při udílení státních vyznamenání na Pražském hradě. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Pokud by se v říjnu konaly volby do Poslanecké sněmovny, jednoznačně by vyhráli sociální demokraté.

Preferuje je 38,1 procent a před ODS vedou téměř o osm procent. Vyplývá to z říjnového průzkumu společnosti Median, která se na názor ptala 1338 lidí.

K volebním urnám by se podle průzkumu dostavila více než polovina lidí, tedy 59 procent. Oproti letním měsícům se tedy počet lidí ochotných volit mírně zvedl.

Do Poslanecké sněmovny by lidé poslali kromě vedoucí ČSSD a druhé ODS poslali také komunisty a lidovce.

"Strana zelených se ocitla těsně nad pětiprocentní hranicí, což vzhledem ke statistické chybě nemusí znamenat, že by se do parlamentu dostala," hodnotí výsledky Arništ Janeček z Medianu.

Ostatní strany získaly v průzkumu sedm procent.

ČSSD triumfuje, za poslední měsíc si naklonila další 3 procenta voličů

Pokud jde o celkový vývoj preferencí jednotlivých stran, průzkum ukazuje, že obliba ODS mezi voliči od srpna roku 2006 klesá.

Zatímco těsně po sněmovních volbách před dvěma lety by jí hlas dalo více než čtyřicet procent lidí, v říjnu loňského roku už to bylo jen kolem 35 procent a dnes se pohybuje na hranici 30 procent.

Naopak opoziční ČSSD v očích voličů stoupá. Její preference vzrostly od února 2007 zhruba o patnáct procent. Od posledního průzkumu v září tohoto roku si Paroubkova strana naklonila další tři procenta voličů.

Nejít k volbám bylo v říjnu rozhodnuto 41,3 procent voličů, dalších 8,5 procent si nebylo jistých.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy