Praha - Sociální demokraté chystají bojkot komise pro zdravotnictví, která měla po diskusi parlamentních stran říct, jak se bude vyvíjet české zdravotnictví po roce 2010. Píší to dnešní Hospodářské noviny.
Podle zástupců ČSSD se Julínkovi nedá věřit.
Koordinátor komise Ondřáj Mátl přizává, že neúčast ČSSD by byla velkým problémem. Postup ČSSD kritizuje ministerstvo zdravotnictví.
S Julínkem nikdy
ČSSD ministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi, který nechal minulý týden na vládě komisi ustavit, od povolebních vyjednávání nevěří. "Julínek je pro nás neseriózní partner. Když jsme jednali po volbách o velké koalici, rozhlašoval pak lživě, že jsme souhlasili s poplatky u lékaře. Nevěříme, že něco podobného nezkusí znovu. Proto jsme se s předsedou Paroubkem dohodli, že do komise nikoho nepošleme," zdůvodnil stínový ministr zdravotnictví David Rath pro HN.
Podle HN má kromě nedůvěry sociální demokracie k ignorování komise i další pohnutky: nesouhlasí například s tím, že Julínek do komise nepozval organizace, jako jsou lékařská komora, odbory nebo pacientské organizace. Neúspěšná povolební jednání navíc podle ČSSD ukázala, že koncepce dvou nejsilnějších stran jsou natolik odlišné, že jejich dohoda nemá šanci na úspěch. "My se na zdravotnictví díváme jako na veřejnou službu, zatímco ODS ho vnímá jako byznys," tvrdí Rath.
Ministerstvo: To není Julínkova komise
Hlavní koordinátor zdravotnické komise Ondřej Mátl přiznává, že neúčast ČSSD by byla velkým problémem. "Bez ČSSD jako silné strany by bylo jednání komise mnohem obtížnější. Osobně se budu ČSSD snažit vysvětlit, že se nemá čeho bát," řekl Hospodářským novinám Mátl.
Rozhodnutí ČSSD kritizuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. "Pan poslanec Rath nechce pochopit zaměření a strukturu té komise. To není komise Tomáše Julínka. Návrhy politiků v ní budou podobně jako u důchodové reformy posuzovat i nezávislí experti," říká Cikrt a pro HN dodal: "Rath se bojí, že bude muset odpovídat na otázky expertů, a ne jen předvádět slovní ekvilibristiku."
Vyřeší budoucnost zdravotnictví?
Komise bude řešit, jak se má zdravotnictví po roce 2010 vyrovnat se stárnutím obyvatel nebo s rostoucí cenou špičkových technologií a nových léků. Každá z pěti stran, které jsou zastoupeny ve sněmovně, do ní má do konce června za úkol poslat dva politiky a dva zdravotnické odborníky.
Plán ministra Julínka dohodnout budoucnost zdravotnictví u kulatého stolu se všemi parlamentními stranami výtají experti. Pochybují však, že se něco dohodne. "Bylo by ale chybou očekávat, že se strany na reformě shodnou," řekl Miroslav Zámečník. Zdravotnictví je totiž mnohem víc politická záležitost než například penze.
Právě takzvanou Bezděkovou komisí, která řešila budoucnost penzijního systému, se inspiroval ministr Julínek.