ČR chce zablokovat Albánii sblížení s EU kvůli sporu ČEZu

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 6. 2014 16:35
Albánie loni odebrala ČEZu licenci, firma proto se zemí vede mezinárodní arbitráž.
Logo firmy ČEZ.
Logo firmy ČEZ. | Foto: Reuters

Praha/Brusel - Česká republika je připravena zablokovat Albánii přidělení statusu kandidátské země Evropské unie kvůli sporu firmy ČEZ s albánským státem.

Sdělily to vysoce postavené zdroje v EU. Albánie loni ČEZu odebrala licenci a firma kvůli tomu vede s Tiranou mezinárodní arbitráž.

Evropská komise na začátku června doporučila udělit Albánii status kandidátské země, o kterém má jednat summit EU na konci měsíce. Firma ČEZ postoj vlády nebude komentovat, sdělila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Praze se nelíbí, že rozhovory mezi Albánií a ČEZem ve Vídni nikam nepostupují. Už před časem vyslala Albáncům signál, že by tento spor mohl mít vliv na schvalování přidělení statusu kandidátské země. Ten musí odsouhlasit všech 28 členských zemí Unie.

ČEZ přišel o licenci

O tomto problému se ještě povedou jednání, Česko je ale údajně v krajním případě připraveno sáhnout i k blokování albánských aspirací.

Albánský regulační úřad odebral loni v lednu společnosti CEZ Shpërndarje licenci a dosadil do jejího vedení státního administrátora, čímž ČEZ ztratil nad společností kontrolu.

Česká firma pak v květnu zahájila mezinárodní arbitráž na základě Smlouvy o energetické chartě, kterou ratifikovaly Česko i Albánie a která upravuje ochranu mezinárodních investic v oblasti energetiky. V ní ČEZ požaduje náhradu škody za to, že nebyla ochráněna jeho investice do distribuční společnosti CEZ Shpërndarje.

Albánie o kandidátský status požádala v roce 2009

Ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD) se nechal slyšet, že Česko obecně podporuje rozšíření EU na Balkáně. "Českou republiku v této souvislosti každopádně bude zajímat otázka ochrany zahraničních investic v Albánii, otázka stability podnikatelského prostřední, otázka boje s organizovaným zločinem," uvedl také.

Každá země, která získá kandidátský status, by podle něj měla splňovat podmínky pro jeho udělení "a nepochybně to budeme zkoumat i v souvislosti s Albánií". Sobotka předpokládá, že český postoj bude na programu některého z příštích zasedání vlády

"Každá země, která důvěryhodně plní své závazky, má právo postupovat na cestě evropské integrace a pevně věříme, že se Albánii podaří na té cestě se posunout," napsal státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Albánie o kandidátský status požádala v roce 2009, proces jejího přibližování EU ale ovlivnila pomalost reforem justice a boje s korupcí a zločinností v balkánské zemi.

Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009, když za zhruba 102 milionů eur (dnes asi 2,8 miliardy Kč) koupila 76 procent v tamním distributorovi CEZ Shpërndarje.

Loni v lednu odebral albánský regulační úřad společnosti licenci s odůvodněním, že firma nezajistila dovoz elektřiny a neinvestovala do rozvodné sítě. Do vedení distributora dosadil státního administrátora, čímž ČEZ ztratil nad společností kontrolu.

Česká vláda už dříve postup albánských úřadů kritizovala.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk firmy se loni snížil o 12,3 procenta na 35,2 miliardy korun. ČEZ se na Balkáně dlouhodobě potýká s problémy, odebrání licence hrozí firmě v Bulharsku

 

Právě se děje

Další zprávy