ČEZ nechce dál rozvíjet byznys na Balkáně

ČTK ČTK
4. 6. 2014 16:13
Pokud podle něho firmu něco zajímá, tak jsou to akvizice v sousedních zemích. Ale ani do nich se ČEZ nechce pouštět bezhlavě.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Energetický gigant ČEZ nechce do budoucna rozvíjet byznys na balkánských trzích. Na zasedání sněmovního rozpočtového výboru to ve středu řekl generální ředitel společnosti Daniel Beneš.

Pokud podle něho firmu něco zajímá, tak jsou to akvizice v sousedních zemích. Ale ani do nich se ČEZ nechce pouštět bezhlavě. "Pokud bychom něco rozjeli třeba na Slovensku nebo v Polsku, musí to dávat smysl," řekl Beneš.

ČEZ se na Balkáně dlouhodobě potýká s problémy. V Albánii přišla společnost o licenci a pokračuje tam arbitráž. Odebrání licence hrozí i v Bulharsku. V regionu působí firma ještě v Rumunsku. Mimo Balkán má akvizice na Slovensku, Polsku a Turecku.

Podíl zahraničních aktiv na celkových aktivech skupiny klesl z 21 procent v roce 2012 na loňských 17 procent. Celková expozice, tj. rozdíl mezi tím, co společnost za akvizice zaplatila, a penězi, které inkasovala na dividendách, činila ke konci loňského roku 55,7 miliardy korun. To je asi 11 procent stálých aktiv společnosti.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem společnosti je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk skupiny se v prvním čtvrtletí meziročně snížil o 44 procent na 9,9 miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy