Co víme po týdnu o Tychonovi Brahe? Měl artritidu a...

Veronika Lehovcová Suchá Simona Holecová, Veronika Lehovcová Suchá
19. 11. 2010 10:25
V hrobce se našly ostatky osmi dalších lidí, vědci chtějí rekonstruovat podobu hvězdáře
V dóze můžete vidět zbytky lebky dánského alchymisty a astronoma.
V dóze můžete vidět zbytky lebky dánského alchymisty a astronoma. | Foto: Reuters

Praha - Hrobka proslaveného astronoma Tychona Brahe v Týnském chrámu nebyla původně určena pro něj. Archeologové pod jeho rakví nalezli kosti dalších osmi lidí.

To je zatím hlavní poznatek z exhumace, která začala v pondělí a během které se kosterní pozůstatky na necelých pět dní dostaly do rukou badatelů.

Odebrané vzorky a pořízené CT a rentgenové snímky teď budou odborníci minimálně osm týdnů zkoumat. "Odebrali jsme vzorky kostí, vlasů a kníru. Jejich výzkumem chceme zjistit nejen jak Tycho Brahe zemřel, ale také jak žil," uvedl Jense Vellev z univerzity v dánském Aarhusu. Kromě zjištění příčiny smrti dánského vědce se jeho následovníci pokusí zrekonstuovat i možnou Tychonovu podobu.

Moudřejší jsou už archeologové. Zjistili, že hrobka nebyla původně vystavěna pro Tychona Brahe a jeho ženu. V hlubší části hrobky se našly ostatky dalších osmi lidí, z toho pět byly děti.

"Tycho Brahe a jeho manželka nebyli pohřbeni do nové hrobky, ale do starší, která byla zasypána. V tom zásypu byla řada kostí, nikoli celých koster," uvedl Zdeněk Dragoun z Národního památkového ústavu. Rakev s ostatky Tychonovy ženy byla rovněž prozkoumána a kosti byly zpět uloženy v anatomické podobě, předtím tvořily kosti zvláště v horní polovině těla jen jakousi změť.

"Z pietního hlediska tak bude situace po dnešku lepší než předtím," dodal Dragoun. 

V pátek odpoledne se uskuteční slavnostní mše, kterou povede pražský arcibiskup Dominik Duka, a schránka s ostatky bude uložena zpět do útrob chrámu.

Prohlédněte si fotografie z exhumace Tychona Brahe

Dánský tým vedený Jensem Vellevem z univerzity v Aarhusu se mezitím pokusil najít pomocí moderních technik odpověď na otázku, jak vlastně oblíbenec císaře Rudolfa II. zemřel.

Prasklý močový měchýř, který se traduje v českém prostředí, to dozajisté nebyl: Lékaři už dříve prokázali, že moč nelze zadržovat tak silně, aby měchýř praskl a tekutina se vylila do břišní dutiny.

Ve hře je přirozená smrt - selhání ledvin. Ale též vražda. Při první exhumaci astronoma totiž vzorky ukázaly vysokou koncentraci rtuti.

Zajímá vás život a smrt Tychona Brahe? Projděte si naši animaci.

Dánsko zajímá dávná smrt z několika důvodů. Jednak proto, že může ukázat - nikoli prokázat - stopy vraha v dánské královské rodině. Pokud byl Brahe roku 1601 zavražděn, mezi možnými viníky figuruje i někdejší král Kristián IV., figura v dánské historii dosud nesmírně ceněná.

Motiv? Bouřlivák Tycho prý svedl Kristiánovu matku, královnu Sofii. A král zjistil, že je nemanželským synem.

Stejná konspirační teorie dává dánskému týmu ještě jednu pohnutku, proč tolik stál o znovuotevřní kauzy Brahe. Vzorky DNA by prý mohly ukázat, zda se alchymistovi geny skutečně smísily s dánskou vladařskou rodinou...

Ale tady je zřejmě skutečně jen o konspiraci: "O analýze DNA v tuto chvíli neuvažujeme," prohlásil z kraje týdne na tiskové konferenci Jens Vellev. "Teď by řekla maximálně to, že jde o člověka ze severní Evropy."

Čtěte k tomuto tématu online rozhovor se spisovatelem Janem Rybářem: 37 odpovědí, proč je dobré znát pravdu o smrti Tychona Brahe

Co do této chvíle díky novému bádání víme?

Kostra Tychona Brahe se dochovala prakticky kompletní, chybělo pouze několik kůstek. V cínové schránce, do níž byly ostatky přemístěny při prvním průzkumu roku 1901, ležely ještě dvě nádobky a hedvábná látka.

Části Tychonova pohřebního oděvu jsou v depozitářích Muzea Hlavního města Prahy. Teď k nim přibyly další: Rouška jednoduchého střihu, kterou byla vyložena rakev, druhý střevíc, druhá punčocha.

"Bohužel se nenašlo nic z kabátce, který byl dobře ušit a musel být nošen za života zřejmě samotným Tychonem Brahe. Našel se naopak plášť z damašku, to ale bylo roucho zhotoveno pro příležitost pohřbu," popsala nález pracovnice muzea. Tým rovněž vyzval občany Česka i Dánska aby se ozvali pokud myjí doma části Tychonova oděvu, které byly rozdávány návštěvníkům na památku při první exhumaci v roce 1901.

První z nádob obsahovala část obličeje učence, ve výborném stavu uchovala vlasy i vousy.

"Některé byly až osm centimetrů dlouhé, pocházely zřejmě z kníru, kterým se astronom pyšnil. Z výzkumného hlediska budou důležité pro chemickou a nukleární analýzu," komentoval to Niels Linnerup z Kodaňské univerzity.

Prohlédněte si fotografie, které vědci poskytli během bádání.

Co se ovšem nenašlo, je protéza, kterou Brahe nosil připevněnou na nose. V mládí přišel při souboji o špičku nosu, a proti si nechal ze stříbra vyrobit náhražku. Ta se někde ztratila.

Že nejde o legendu, potvrzuje, že nosní kost má zelené zabarvení ukazující na příměs mědi ve stříbře.

Testy probíhaly z valné části v laboratoři Antropologického oddělení Národního muzea v Horních Počernicích. Ukázaly, že Brahe ve svých pětapadesáti letech nebyl vážně nemocný.

Ostatky prokázaly... zatím pouze degenerativní artritidu. Což u člověka učencova stáří a doby, v níž žil, není zrovna překvapivé.

 

Právě se děje

Další zprávy