Co s devianty? Britové vzali za vzor kastrace v Česku

Eliška Bártová Eliška Bártová
20. 5. 2009 17:35
Po listu The Sun o nich dnes píše i The Daily Telegraph. Večer odvysílá dokument o kastracích také britská TV Channel 4
Takto vypadala zprava o kastracích v deníku Telegraph.
Takto vypadala zprava o kastracích v deníku Telegraph. | Foto: Aktuálně.cz

Praha/Londýn - Během posledních dvou dnů se Česko dostalo kvůli kastracím znovu do centra pozornosti britských médiích.

Přední britský konzervativní deník The Daily Telegraph dnes přinesl zprávu, ve které se britský expert Don Grubin po návštěvě Česka zastává kastrací. "...i v Británii může být malý počet pachatelů, kteří by z toho mohli mít prospěch," uvedl pro britský list.

Dnes večer, ve 21 hodin našeho času, odvysílá veřejnoprávní TV stanice Channel 4 další reportáž - tentokrát o sexuálních deviantech ve věznici Kuřim.

Britský expert v Kuřimi

Článek s titulkem Expert na sexuální zločiny podporuje kastrace, vyšel v Daily Telegraph den poté, co bulvární deník The Sun zveřejnil reportáž z české psychiatrické léčebny s provokativním názvem vyzývajícím k provádění kastrací v Británii.


The Sun postavil článek na výpovědi čtyř českých deviantů, kteří podstoupili kastraci a vychvalují ji. Do krajnosti pak problém kastrací dovedl včera moderátor rádia, které spadá pod tento bulvární list.

Kontroverzní sloupkař a moderátor John Gaunt totiž během vysílání uvedl, že čeští devianti by měli popraveni, stejně jako Saddám Husajn."Nejsem rád, že jsou v Česku propouštěni kastrovaní pedofilové. Šel bych mnohem dál," uvedl Gaunt v pořadu rádia SunTalk. "Měli by jim udělat 'Saddámovo šoupání nohama'."

To Daily Telegraph se řadí k seriózním britským novinám. Článek, který byl dnes na jeho stránkách zveřejněn, vychází z názoru britského profesora psychiatrie Dona Grubina.

Rozhovor s ním přinesl na počátku týdne i deník Aktuálně.cz, poté, co jeho reportéři společně s profesorem Grubinem navštívil českou věznici pro devianty v Kuřimi.

Kastrace ku prospěchu

Grubin v Telegraphu konstatuje, že pro určitý malý počet deviantů by mohla být chirurgická kastrace řešením.

Profesor Grubin s reportérkou Channel 4 Jenny Kleeman
Profesor Grubin s reportérkou Channel 4 Jenny Kleeman | Foto: Ludvík Hradilek

"Pokud jste se mě zeptali před dvěma lety, řekl bych ne," říká Grubin. Poté, co minulý týden navštívil Česko, však svůj názor mírně změnil. „Když jsem přemýšlel, co se tu (v Česku) odehrává a za jakých okolností je kastrace používána, přicházím k názoru, že i v Británii může být malý počet pachatelů, kteří by z toho mohli mít prospěch."

Grubin už v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že pokud je situace v českých věznicích stejná jako v Kuřimi, kterou navštívil, pak „nebyla kritika CPT správná."

Grubin nyní pracuje pro britské ministerstvo spravedlnosti, pro které připravil projekt testování účinnosti chemických kastrací na deviantech již v průběhu trestu.

Odklon od lidskosti

Telegraph zároveň cituje ředitelku Trustu pro reformu vězeňství Julii Lyon, která má ze zavedení kastrací obavy. Podle Lyon by to znamenalo odklon od právního systému, který je založen na lidskosti, důstojné a účinné léčby pachatelů.

"Chcete-li snížit riziko recidivy, měli bychom stavět na osvědčených programech léčby ve věznicích a intenzivním probačním dohledu," cituje Telegraph Lyon.

Kastrace na Channel 4

Dnes večer bude britské noviny následovat také veřejnoprávní Channel 4. Ve 20 hodin britského času uvede v rámci pořadu More4 News dokument o českých sexuálních deviantech.

Reportérka Jenny Kleeman navštívila minulý týden věznici v Kuřimi, kde žije na 80 sexuálních deviantů. V pořadu se kromě již zmíněného profesora Grubina objeví také výpověď Václava, jenž kastraci podstoupil a dnes žije na svobodě.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Požár kamionu na D1 na Benešovsku způsobil škodu téměř milion korun

Škodu téměř milion korun způsobil v sobotu ráno požár kamionu na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Nikdo nebyl zraněn, dálnice byla dočasně uzavřena. Příčinu vyšetřovatelé zjišťují, řekla mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Událost byla hlášena po 7:00. Plameny zachvátily i návěs, hasiči požár uhasili a vozidlo ochlazovali. Dálnice byla v úseku mezi Loktem a Hořicemi ve směru na Brno zhruba půl hodiny neprůjezdná. Vytvořila se dlouhá kolona, která ještě po 8:00 sahala až na 66. kilometr.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozbrojenci v Turecku zavraždili sedm členů kurdské rodiny

Neznámí ozbrojenci v pátek zavraždili sedm členů kurdské rodiny ve městě Konya v centrální části Turecka. Podle místních médií vtrhli do jejich domu se zbraněmi a stavení následně zapálili. Činitelé organizací na ochranu lidských práv hovoří o útoku z nenávisti, turecké úřady tvrdí, že šlo o vyřizování dlouhodobých sporů mezi dvěma místními rodinami bez rasistického podtextu, napsala agentura AFP.

Někteří členové napadené rodiny utrpěli těžká zranění již při podobném incidentu v květnu. Podle jednoho z napadených členů rodiny byli tehdejší útočníci turečtí nacionalisté, kteří křičeli, že nechtějí, aby v jejich sousedství žili Kurdové.

Guvernér provincie Konya v médiích prohlásil, že úřady pachatele co nejrychleji chytí a předvedou je před soud.

Předchozí výpady vůči kurdské rodině přehlíželi policisté i místní soudy, což dalo pachatelům pocit beztrestnosti, řekl médiím právník obětí, podle nějž se všichni členové rodiny báli v poslední době o život. "Je to bezpochyby rasistický útok. Soudy a úřady nesou část zodpovědnosti za to, co se stalo," řekl v místní televizi Arti TV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy