Evropa zbytečně vytýkala Česku kastrace, tvrdí expert

Eliška Bártová Eliška Bártová
14. 5. 2009 8:32
Psychiatr Don Grubin se v Kuřimi setkal s odsouzenými sexuálními delikventy
Speciální oddělení pro sexuální devianty
Speciální oddělení pro sexuální devianty | Foto: Ludvík Hradilek

Kuřim - Britský psychiatr Don Grubin výrazně zmírnil tvrdou kritiku Rady Evropy, že se v českých věznicích nedodržují práva sexuálních delikventů. 

„Tady jsem neviděl nic, z čeho bych měl být nervózní," uvedl britský expert po návštěvě věznice v Kuřimi, kde odpykává trest na 80 lidí odsouzených za sexuální delikty.

Zatímco výbor Rady Evropy CPT Česko nedávno ostře kritizoval kvůli provádění chirurgických kastrací, profesor Grubin byl po návštěvě v Kuřimi smířlivější.

„Pokud je toto typická česká věznice, nemyslím si, že by zpráva CPT byla správná," řekl po návštěvě.

Profesor Grubin nyní pro britskou vládu testuje způsob takzvané chemické kastrace, kdy se deviantům snižuje sexuální apetit hormonálními léky už během výkonu trestu.

Británie stejně jako další evropské země uvažují o jejím  zavedení. V Česku se chemické kastrace běžně provádějí.

Nešťastný milenec

Britský psychiatr se v Kuřimi setkal přímo s odsouzenými delikventy, kteří žijí na speciálním oddělení K9. Don Grubin se mezi vězni, kteří ve stejnobarevných mundůrech postávají na chodbě, pohybuje bez rozpaků.

Překvapí jej jen to, když na něj jeden z nich promluví anglicky. Na chvíli vchází do otevřené cely a dává se s vězněm do řeči.

Jan:
Jan: | Foto: Ludvík Hradilek

Jan (58) si právě odpykává třetí rok z pětiletého trestu za znásilnění. Nad pečlivě ustlanou postelí má pověšený obrázek - vůni do auta s motivem polonahé dámy, na poličce CD Kelly Family, vedle kniha Něšťastný milenec.

„Jak dlouho tyhle prášky berete?" ptá se profesor Grubin odsouzeného a prohlíží si Janovu pilulku na snížení hladiny testosteronu. „Asi půl roku," říká. „Beru to proto, abych se už nemusel vracet do vězení."

Podstoupit fyzickou kastraci Jan nikdy nechtěl. „Přeci jenom je to větší zásah do těla," říká. „Pokud nechci furt sedět, tak musím začít přemýšlet jinak, abych byl zas normální, a k tomu mi pomáhají prášky."

Křehké rozhodování

Profesor Grubin je sice propagátorem léčby medikamenty, ale je kritický k její indikaci.

Věznice v Kuřimi

Věznice Kuřim
  • Ve vězení žije na 600 odsouzených
  • 80 z nich jsou sexuální devianti a delikventi
  • 53 jich žije na speciálním oddělení K9
  • 2 z odsouzených podstoupili fyzickou kastraci
  • 2 z odsouzených o fyzickou kastraci zažádali

„Nebyl jsem si jist, proč pan Jan vlastně ony léky bere," říká Grubin. „Nevím, zda je náhodou nebere jen proto, aby se cítil šťastnější. Medikace by se měla užívat jen u opodstatněných případů a pouze jako léčba."

Grubin zároveň upozorňuje na křehkost rozhodování v uzavřeném prostředí vězení, kde je obtížné zajistit skutečně svobodnou volbu.

„Je to oblast, kde může velmi snadno dojít k zneužívání jak léčby, tak psychiatrie jako takové," říká. „V tomto prostředí je navíc těžké mít jistotu, že se to neděje."

Kastrace? To se prostě nedělá

Právě kvůli obavám z nesvobodného rozhodnutí s nevratnými následky se podle Grubina v Británii prakticky neprovádí fyzické kastrace, za které je Česko kritizováno.

„Zákon to sice nezakazuje, ale v Anglii se to prostě nedělá," říká. „Chirurg může tento zákrok udělat teprve poté, co dva psychiatři řeknou, že to je opodstatněné. A já si nejsem jist, že byste v Anglii našla dva psychiatry, kteří by na sebe zodpovědnost za tento nevratný zákrok vzali."

Zároveň je podle Grubina obtížné odlišit pacienta, který skutečně kastraci chce podstoupit, od pacienta, kterého k takovému rozhodnutí nutí jeho mentální postižení.

Britský projekt

Don Grubin je profesor forenzní psychiatrie na univerzitě v Newcastlu. V současné době pracuje pro ministerstvo spravedlnosti na dvou speciálních projektech.

Jeden z nich byl zahájen na počátku dubna a potrvá tři roky. Během této doby bude testováno na 350-450 vězňů, kteří se po ukončení trestu budou pravidelně podrobovat testu na detektoru lži. Cílem je snížit tak riziko, že sexuální devianti svůj čin zopakují.

Zároveň profesor Grubin pod patronací ministerstva usiluje o zavedení možnosti léčit sexuální devianty již v průběhu výkonu trestu.

Profesor Don Grubin
Profesor Don Grubin | Foto: Ludvík Hradilek

„Medikace není v Británii součástí léčebných postupů ve vězení, ty nyní stojí především na důkladné psychoterapii," popisuje Grubin. „Já chci v rámci našeho projektu umožnit vězňům větší přístup k medikaci. Odhaduji, že by byla vhodná pro zhruba 5-10% pachatelů."

Profesorův tým se nyní snaží zvýšit odbornost psychiatrů tak, aby byli schopni rozpoznat, který z pachatelů tuto léčbu opravdu potřebuje a aby byli schopni správně léčbu indikovat.

„Společnost chce často sexuální devianty trestat," říká profesor Grubin. „Medikace by ale neměla být předepisována jako trest, musí být indikována jen těm, kteří ji opravdu potřebují."

Zároveň chce také efekt léčby ukázat na skupině dobrovolníků, které pro projekt získal. Během půl roku by měl znát první výsledky experimentu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
Další zprávy