16:50 - jen čas
Liberec - Sedí proti sobě v padnoucích kostýmech a oblecích. Liberecký hejtman s modrou siluetou Ještědu ve znaku na klopě posouvá přes stůl papír s osmimístnou cifrou. Vrátí se mu přepsaná na vyšší. Pokus o transakci končí vrtěním hlav.
Tak asi vypadají jednání mezi Libereckým krajem a Českými radiokomunikacemi o prodeji horského hotelu a vysílače na Ještědu.
Co se však u vyjednávacího stolu děje doopravdy, to je momentálně tajné. Na informace ohledně jednání uvalily obě strany informační embargo.
Liberečtí zastupitelé již loni řekli, že chtějí cenami ověnčenou stavbu, která je již nyní národní kulturní památkou, koupit a zachránit. Do Ještědu údajně teče a v původních plánech minulého krajského vedení byl také například návrat dobového designu do interiérů.
Radiokomunikace totiž potřebují jen technickou část kvůli vysílání. Hotel a restaurace jsou pro ně tak nějak navíc. A tak se o dominantu Liberce začalo ucházet právě hejtmanství, které chtělo zrestaurovat stavbu pomocí evropských dotací.
„Momentálně nemohu poskytnout žádné informace, protože jsme se s Českými radiokomunikacemi rozešli s určitými návrhy, a dohodli jsme se na embargu do doby, než se Radiokomunikace rozhodnou co dál," uvedla po poslední schůzce radní pro kulturu a cestovní ruch Lýdie Vajnerová (Strana pro otevřenou společnost).
„Jednání se zastupitelstvem Libereckého kraje nejsou ukončena, České Radiokomunikace je proto nebudou komentovat," zaslala redakci Aktuálně strohé vyjádření mluvčí společnosti Marie Fianová.
Koupit celý nebo půlku?
Vysílač a hotel Ještěd
- autor: Karel Hubáček
- tvar: rotační hyperboloid
- 1966 - položení základního kamene
- 1969 - udělení prestižní mezinárodní Perretovy ceny za architekturu
- 1973 - otevřen veřejnosti
- 2006 - národní kulturní památka
Aktuálně.cz se však přesto podařilo zjistit, jak současné varianty koupě zní. První je koupit Ještěd celý, novinkou je koupit pouze část a stát se tak spoluvlastníkem, a třetí možností je nechat stav tak jak je, tedy že by Ještěd zůstal Radiokomunikacím.
V minulosti se jednalo i o variantě dlouhodobého pronájmu. Od té ale krajští radní sami ustoupili.
„Kdyby byl Ještěd jen pronajat, tak by se na jeho opravu nedalo žádat o evropské peníze. A zapsání na seznam Unesca by byl také velmi obtížný," přiznala Vajnerová.
Není tak ani zřejmé, jestli se po více jak roce chýlí ke konci či je naopak řešení budoucnosti unikátní stavby v nedohlednu. A jak památky nebo aspiranti na toto označení v Liberci dopadají, ukazuje i případ nedávno zbořeného jmenovce OD Ještěd, který vznikl také v atelieru Karla Hubáčka a Miroslava Masáka.
Přitom ještě před rokem si odborníci, kteří připravují podklady pro zapsání unikátní stavby tyčící se nad Libercem na seznam Unesco, libovali, že odsunutím kandidatury až na rok 2010 se alespoň stihne dořešit otázka vlastnictví stavby.
Dořešit a hlavně brzy
Za rok se ale v jednání nic nepohnulo a z ministerstva kultury přichází alarmující zprávy: „K dořešení majetkových vztahů by mělo dojít co nejdříve, neboť od toho se bude odvíjet i zpracování nominační dokumentace, která je vlastně startovním bodem celého procesu," uvedl jeho mluvčí Jan Ciesler.
„Vyjasnění majetkových vztahů je opravdu klíčové, je třeba stanovit jasnou odpovědnost. Na základě toho bude tvořen i takzvaný management plán, tedy plán budoucí péče o památku," zdůraznil mluvčí.
Vedle toho přiznává, že pokud by památku vlastnil kraj, byl by celý nominační proces jednodušší.
„S ohledem na dlouhodobou péči je pro nás důležité najít stabilního vlastníka a vlastník ve formě veřejnoprávní instituce se jako taková záruka jeví. U kraje nehrozí v takové míře riziko, že by objekt např. prodal, zastavil či přestal plnit závazky," vysvětlil Cieslar.
Ještěd potřebuje opravy
Radiokomunikace v minulosti sice deklarovaly, že záměr zapsat Ještěd na seznam Unesca podporují, ale že by památku v souvislosti s tím opravili, se od nich očekávat nedá. Přitom právě rekonstrukce se zapsáním na seznam světových památek také úzce souvisí.
A sám liberecký hejtman Stanislav Eichler přednedávnem odhadl rekonstrukci Ještědu na přibližně stejnou částku, jako by za stavbu kraj zaplatil. V rozpočtu hejtmanství je přitom jen na koupi vyčleněno 100 milionů korun.
A co by se stalo, pokud by jednání mezi Radiokomunikacemi s hejtmanstvím dále prodlužovala?
„Dostala by samozřejmě přednost ta památka, která by byla momentálně nejlépe připravena," uvedl mluvčí ministerstva kultury. Která ale už nechce spekulovat. „Věříme ale, že v případě Ještědu vše dobře dopadne," dodal.
Kdo by Ještěd nahradil lze přesto odhadnout podle seznamu, který Aktuálně.cz zveřejnilo právě před rokem. Odborníci podle něj připravují na nominace do Unesca například barokní pevnost v Terezíně, Millerovu vilu v Praze nebo soustavu třeboňských rybníků.
Televizní vysílač by se pak mohl bojovat o místo na seznamu Unesco nejdříve v roce 2012.
Vyjednávání o koupi Ještědu odstartovala loni v létě na 75 milionech. Později kraj konstatoval, že bude nutné započítat i investice vlastníka během roku 2008, ale že by výsledná suma neměla překročit 83 milionů, na Libereckém kraji se ale hovoří i o 90 milionech.