Praha - Pražské ruzyňské letiště zaplnily speciály, které přivezly zahraniční delegace na pohřeb Václava Havla. Do Prahy už dorazili všichni očekávání hosté, včetně manželů Clintonových i francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.
Jako první v pátek přiletěla do Prahy bulharská delegace. Její speciál dosedl na runvej Ruzyňského letiště krátce před půl desátou. Další letadla už následovala jako na běžícím pásu.
První z větších speciálů, který v Praze přistál, patřil nizozemské delegaci. Přiletěl v něm nizozemský korunní princ Vilém Alexandr Oranžský a ministr zahraničí Uri Rosenthal.
V Praze přistává jedna delegace za druhou, podívejte se:
Pět minut po desáté dorazilo letadlo s představiteli USA. Na Havlův pohřeb dorazil bývalý americký prezident Bill Clinton a ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Spolu s nimi přiletěla i bývalá šéfka diplomacie Madeleine Albrightová.
Americkou delegaci přivítal na letišti velvyslanec USA Norman Eisen. Všechny americké státníky pojilo s Václavem Havlem přátelství.
Po americké delegaci přistála na pražském letišti i francouzská výprava, kterou vede prezident Nicolas Sarkozy. Ten byl jeden z prvních, kdo oznámili svou účast na pohřbu.
"V osobě Václava Havla Česká republika ztrácí jednoho ze svých velkých vlastenců, Francie přítele a Evropa jednoho ze svých moudrých," napsal Sarkozy v dopise adresovaném prezidentu Klausovi. Spolu s francouzským prezidentem přiletěl i známý herec a přítel českého exprezidenta Alain Delon.
Krátce před jedenáctou hodinou dorazil ministerský předseda Velké Británie David Cameron a bývalý premiér John Major. Pohřbu se nezúčastní britský korunní princ Charles, který měl s exprezidentem přátelské vztahy.
Po Britech přiletěla i slovenská delegace. Vzhledem k tomu, že Havel byl i slovenským prezidentem, přicestoval do Prahy jak prezident Ivan Gašparovič, tak premiérka Iveta Radičová. Členem delegace je i bývalý prezident Rudolf Schuster a expremiér Mikuláš Dzurinda.
Téměř současně dosedl na letiště speciál, který na palubě vezl německého prezidenta Christiana Wulffa. Ze sousedního Polska přiletěl Lech Walesa, bývalý prezident a ikona protikomunistického odboje. Na pohřbu zastoupí současnou hlavu státu Bronislawa Komorowského.
"Děkuji, že mi osud dovolil tě poznat, děkuji, že jsi nás podpořil, bez tebe by se nám nepodařilo rozbít Sovětský svaz," vzkázal Havlovi Walesa v polském rádiu TOK FM. Spolu s Walesou přicestoval i maršálek Senátu Bogdan Borusewicz.
Do Prahy dorazily také speciály Litvy, Chorvatska, Slovinska, Rumunska, Belgie a Moldávie. Evropskou komisi bude na pohřbu reprezentovat její předseda José Barroso, Evropský parlament předseda Jerzy Buzek.
Italská delegace přistála chvíli po půl dvanácté. Vede ji předseda dolní komory parlamentu Gianfranco Fini. Po přistání se státníci limuzínami přesunuli do katedrály sv. Víta, kde ve dvanáct hodin začal smuteční ceremoniál.
Ruzyňské letiště očekávalo přílet celkem téměř 30 delegací, všechny před dvanáctou dorazili v pořádku do Prahy. Podle ministerstva zahraničí přicestuje dohromady téměř padesát výprav, mezi nimi 15 prezidentů.