Cizí duchovní by měli jít povinně na školení o českých hodnotách, navrhují koaliční poslanci

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
Aktualizováno 14. 11. 2016 9:49
Skupina koaličních poslanců chce bránit šíření radikálního islámu. Navrhuje proto, aby zahraniční duchovní museli u nás povinně na školení. Dozvědět se v něm mají o českých hodnotách, právu a zvycích. A to ještě před tím, než začnou v Česku jako kazatelé působit. Povinnost se má týkat všech nově příchozích církevních a náboženských představitelů. Autoři předlohy přiznávají, že je primárně namířená proti rozvoji radikálního islámu u nás. Stanovisko vlády, o kterém budou ministři jednat v úterý, doporučuje návrh zamítnout.
Školení zahraničních duchovních má podle plánu poslanců omezit rozvoj náboženského extremismu.
Školení zahraničních duchovních má podle plánu poslanců omezit rozvoj náboženského extremismu. | Foto: Reuters

Praha – Duchovní a představitelé církví ze zahraničí by měli procházet školením o českém právu a kulturních hodnotách. Usiluje o to část poslanců hnutí ANO a ČSSD. V novele zákona o církvích chtějí zakotvit povinnost, aby před tím, než tito duchovní začnou promlouvat k tuzemským věřícím i nevěřícím, museli absolvovat “poučení o právním, kulturním a zvykovém prostředí v ČR”. A poté podepsat čestné prohlášení, že jejich působení v České republice nebude v rozporu s tuzemskými normami. Jejich příchod na území Česka by pak měly příslušné církve dopředu ohlásit ministerstvu kultury.

“Obáváme se, že by evropská kultura nemusela být zachovaná. Chceme, aby mělo ministerstvo kultury vliv na to, co se tady odehrává,” říká jeden z předkladatelů návrhu, poslanec ANO Ladislav Okleštěk. Ten je spolu s dalšími poslanci členem Platformy pro zachování evropské kultury, která bojuje proti islamizaci a masové migraci.

Důvodová zpráva k návrhu otevřeně přiznává, že novela má zabránit radikalizaci evropských islámských obcí. “K té přispívají hlavně duchovní ze zemí ortodoxního islámu,” píše se ve zdůvodnění, které se odkazuje na obdobné legislativní regule v Dánsku nebo Rakousku.

Že jde primárně o návrh reagující na migrační vlnu muslimů a vzestup islámského terorismu, otevřeně připouští i další s předkladatelů a další člen platformy, poslanec ANO Karel Rais. “Ano, samozřejmě se primárně bavíme o islámu,” reagoval na dotaz. Znění návrhu ale o žádné konkrétní církvi nemluví. Povinnosti by unikly pouze zástupci církví, kterým zákon u nás přiznává zvláštní práva. Mezi ně patří třeba katolická církev, kněží z Polska a Slovenska, kteří často přicházejí na tuzemské farnosti, by se tak školení netýkala.

Jakou formu školení má mít, kdo mají být školitelé nebo jakou má mít osnovu, ale návrh ani předkládající poslanci zatím neřeší. “To by stanovovala až případná prováděcí směrnice, v tuto chvíli jde teprve o prvotní impuls,” vysvětluje Rais.

Naopak sankce už návrh obsahuje. Církev nebo náboženský spolek, jehož kazatel nebo duchovní by školení neabsolvoval nebo nepodepsal zmíněné čestné prohlášení, by přišla o svou registraci.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), pod jehož resort církve spadají, zatím nechtěl návrh komentovat. “Budu v zahraničí, zatím vám k tomu nic neřeknu,” uvedl pouze. Stanovisko, o kterém budou ministři hlasovat, ale doporučuje novelu odmítnout: “Ačkoliv má vláda porozumění pro cíl snížit riziko šíření nebezpečných náboženských směrů (...), předložený návrh tento cíl nejenže nenaplňuje, ale zároveň představuje nepřijatelné omezení svobody projevu a náboženského vyznání,” píše se v dokumentu vlády.

Pokud ve středu ministři návrh odmítnou, jsou poslanci z Platformy pro zachování evropských kultur připraveni předložit novou verzi. 

 

Právě se děje

Další zprávy