Učí a kandidují za nenávistné strany. Ředitelům to nevadí

Markéta Hronová Radek Dragoun Martina Heroldová, Markéta Hronová, Radek Dragoun
8. 10. 2016 6:40
Na kandidátkách v letošních krajských volbách najdeme relativně velký počet učitelů. Desítky z nich však usilují o hlasy za uskupení šířící nenávist vůči uprchlíkům či migrantům. Ředitelé škol o jejich aktivitě často nevědí nebo se o ní dozvídají z tisku. Nechtějí však zasahovat do soukromí pedagogů. Šíření nenávistných názorů ve škole by tak řešili až v případě, kdy by o nich existoval důkaz. "Je to nešťastné a nevhodné. Není to ale důvod pro to, abychom to zakázali. Možná bychom se ale mohli zabývat tím, proč to tak je," říká o učitelích na kandidátkách extremistů expert na vzdělávací politiku z Univerzity Karlovy Arnošt Veselý.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha – Na kandidátkách hnutí otevřeně šířících nenávist vůči migrantům či muslimům se v letošních volbách do krajských zastupitelstev čím dál častěji objevují učitelé, a to někdy i na předních příčkách. Neexistuje sice zákon, který by učitelům kandidaturu v takovém uskupení zakazoval, oslovení odborníci ale upozorňují na potenciální hrozbu, aby si kantoři své nenávistné názory nepřenesli i do vyučovacích hodin.

Nejčastěji můžeme najít pedagogy na kandidátních listinách Úsvitu - Národní koalice, Bloku proti islamizaci či uskupení Ne ilegální migraci – Peníze raději pro naše lidi. Kandidují za ně učitelé ze základních a středních, ale i mateřských škol. Jen na kandidátkách stran, které mají boj proti islámu či migraci v názvu, jsou bezmála tři desítky kantorů.

Ředitelé o jejich politické prezentaci většinou ani nevědí nebo se o ní dozvědí z tisku. Prakticky ji však se svými zaměstnanci neřeší, neboť nechtějí ovlivňovat jejich soukromá rozhodnutí.

Pokud Andrej Babiš výrazně uspěje v krajských volbách, bude to zpráva, že se v jeho rodinnou firmu může proměnit celé Česko, tvrdí Petr Honzejk.
1:33
Pokud Andrej Babiš výrazně uspěje v krajských volbách, bude to zpráva, že se v jeho rodinnou firmu může proměnit celé Česko, tvrdí Petr Honzejk. | Video: Petr Honzejk

Kandidují například dva z pedagogů z Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově, a to za koalici stran Úsvit - Národní koalice s Blokem proti islamizaci. "O kandidatuře obou pedagogů jsem se dozvěděl z novin, osobně jsme to nijak nekonzultovali. Nicméně jsou to svobodní vzdělaní lidé a je to jejich soukromá věc. Řešil bych to až v případě, kdyby nenávistné postoje promítali do výuky, což se zatím neděje. Já sám kandiduji (za ODS – pozn. red.) a musím jít příkladem, takže politiku na půdě školy neřeším," řekl Aktuálně.cz ředitel školy Pavel Janus.

Překvapením pro ředitele byla politická aktivita učitelky Marty Lederové ze základní školy Bohemia v Chrudimi. Ta kandiduje za Ne ilegální migraci – Peníze raději pro naše lidi. "Já jsem apolitický a o osobní život pedagogů se nezajímám. Že paní učitelka kandiduje za takové uskupení, jsem dosud nevěděl. Je u nás nová, ale předpokládám, že má dost rozumu, aby zvážila všechna pro a proti takové kandidatury. Nebojím se, že by své politické postoje ve škole šířila, ale pakliže ano, teprve tehdy bych se tím zabýval," konstatuje ředitel školy Jaromír Pecina. Podobně jako on reagovali i další oslovení ředitelé.

Deník Aktuálně.cz se pokoušel všechny jmenované kandidující pedagogy kontaktovat, na dotazy neodpověděli nebo ředitelé odmítli poskytnout kontakt.

Kandidatura učitelů za tato hnutí je nešťastná, ale mají na to právo

Podle experta na vzdělávací politiku z Univerzity Karlovy Arnošta Veselého ale určitě není dobře, že tolik učitelů kandiduje za hnutí šířící nenávist. "Je to nešťastné a nevhodné. Není to ale důvod pro to, abychom to zakázali. Možná bychom se ale mohli zabývat tím, proč to tak je," říká Veselý.

Čekají volby do krajských zastupitelstev. Jak správně volit? A jaké mají kraje kompetence? Podívejte se na video Katedry politologie FSS MU.
2:44
Čekají volby do krajských zastupitelstev. Jak správně volit? A jaké mají kraje kompetence? Podívejte se na video Katedry politologie FSS MU. | Video:

K vysokému počtu kandidujících učitelů se pro Aktuálně.cz vyjádřilo také ministerstvo školství. "Obecně lze říci, že pokud jde o strany a hnutí, která nejsou státem zakázaná, nelze zástupcům jakýchkoliv profesí zakazovat či přikazovat, za koho by měli kandidovat. To souvisí i s tím, že jsou na ústavněprávní úrovni zaručena také politická práva a mezi nimi i práva na svobodu projevu a sdružování. U učitelů je důležité, že jejich případná politická činnost nesmí přesahovat do jejich školní práce," uvedl resort. 

Podle ministerstva je pak zejména na ředitelích škol, aby zajistili, že politická činnost pedagogů neovlivní výuku. Zároveň upozorňuje, že jedním z kvalifikačních předpokladů pro výkon činnosti pedagogického pracovníka je bezúhonnost.

"Bezúhonnost pedagogického pracovníka soudní praxe nechápe jen úzce jako bezúhonnost trestněprávní, nýbrž jako bezúhonnost širší – občanskou i morální, která souvisí s důstojností, autoritou a obecnou slušností," uvádí ministerstvo s tím, že pokud ředitel dojde k názoru, že učitel tuto podmínku neplní, může ho vyhodit. 

Podle Arnošta Veselého by měl ředitel vždy zvážit, jestli učitel jen kandiduje, nebo veřejně hlásá nenávistné projevy. "Je na řediteli, aby posoudil, jestli učitel může mít na žáky špatný vliv," uvádí Veselý.

Učitel je veřejná osoba

Oslovení ředitelé tolerují i vyhraněné názory svých podřízených, pokud je nepřenáší do školní výuky. Učitel je však veřejná osoba a žáci ho vnímají jako učitele, i když není ve škole. Pokud by třeba romská dívka uviděla svou učitelku na demonstraci křičet "Cikáni do plynu", bude se jí bát.

S tím souhlasí i předseda České středoškolské unie Štěpán Kment: "Není to jen předmětová výuka, která tvoří žáka, ale je to i příklad učitele. Pokud by žák zjistil, že učitel, který mu je vzorem, kandiduje za takové hnutí, je to v rozporu s duchem vzdělávacího programu. Tím stát určuje, jak má vzdělání a výchova vypadat."

Podle vzdělávacího programu by učitelé měli žáky nabádat mimo jiné k "respektování odlišných názorů a pohledů jiných lidí na svět" nebo "být solidární s lidmi žijícími v obtížných podmínkách", což je zjevně v rozporu s hlavním zaměřením těchto stran.

V nedávné době se také uskutečnily studentské volby, kde hnutí jako Ne ilegální migraci překvapivě uspěla. Studenti sice nejvíce volili Piráty, v 10 ze 14 krajů se však v první pětici nejúspěšnějších stran umístila hnutí, která brojí proti uprchlíkům.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy