Církev bude dál bojovat o katedrálu, řekl kardinál

gaz
2. 10. 2007 19:05
Vlk věří, že se blíží majetkové vyrovnání
Kardinál Miloslav Vlk oslavil své sedmdesáté páté narozeniny vyhlídkovým letem z kbelského letiště.
Kardinál Miloslav Vlk oslavil své sedmdesáté páté narozeniny vyhlídkovým letem z kbelského letiště. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Církev se odvolá proti rozhodnutí soudu, které vrátilo katedrálu svatého Víta státu. Rádiu Impuls to dnes večer řekl kardinál a pražský arcibiskup Miloslav Vlk.

Podle Vlka je smutné, že soud přihlédl k zákonu, který byl napsán v době hlubokého stalinismu.

"Já bych přál každému z posluchačů, aby si ten zákon z roku 1954 přečetl. Pro pobavení," řekl kardinál.

Dále čtěte:

Chronologie sporu:

 • 30. prosince 1992 - Náboženská matice podala proti Kanceláři prezidenta republiky (KPR) určovací žalobu o vlastnictví katedrály svatého Víta a dalších nemovitostí v areálu Pražského hradu. K žalobě se přidaly další náboženské organizace.
 • 19. prosince 1994 - Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že vlastníkem chrámu svatého Víta je Katolický metropolitní kostel u svatého Víta.
 • 9. února 1995 - Prezidentská kancelář se spolu se Správou Pražského hradu odvolala proti rozhodnutí obvodního soudu.
 • 30. října 1995 - Městský soud v Praze vrátil kvůli procesnímu pochybení případ obvodnímu soudu.
 • 2. března 1998 - Skupina 44 poslanců se obrátila na Ústavní soud se žádostí o zrušení tří legislativních norem z 50. let, na jejichž základě byl chrám církvi odebrán.
 • 22. dubna 1999 - Ústavní soud žádosti nevyhověl a zákony nezrušil.
 • 24. května 2001 - Metropolitní kapitula u svatého Víta stáhla žalobu na Správu Pražského hradu. Kapitula se od té doby soudí již pouze s KPR.
 • Srpen 2003 - Obvodní soud vyřadil ze sporu o katedrálu tři ze čtyř žalobců - Katolický kostel Všech svatých, Katolický metropolitní kostel u svatého Víta a Pražskou proboštskou benefici Metropolitního dómu. Podle soudu neměly právní subjektivitu. Církev se proti rozhodnutí odvolala.
 • 9. února 2004 - Pražský městský soud zrušil rozhodnutí obvodního soudu o vyřazení tří žalobců a vrátil případ obvodnímu soudu k novému jednání.
 • 23. červenec 2004 - Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že oprávnění žalovat stát ve sporu o katedrálu mají dva subjekty - Metropolitní kapitula u svatého Víta a Kolegiátní kapitula Všech svatých na Hradě pražském. Toto rozhodnutí potvrdil počátkem listopadu i městský soud.
 • Prosinec 2004 - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který ve sporu jedná za KPR, oznámil, že proti rozhodnutí soudů podá dovolání k Nejvyššímu soudu.
 • 27. srpna 2005 - Deník Mladá fronta Dnes informoval, že podle rozhodnutí Nejvyššího soudu bude církev ve sporu o katedrálu zastupovat Metropolitní kapitula u svatého Víta.
 • 25. října 2005 - Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že katedrála patří církvi. Proti rozsudku se Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových odvolal k městskému soudu.
 • 16. června 2006 - Pražský městský soud rozhodl, že katedrála s přilehlými nemovitostmi patří církvi.
 • 5. září 2006 - Správa Pražského hradu předala katedrálu církvi.
 • 27. září 2006 - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových oznámil, že proti verdiktu městského soudu podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Zároveň podal žalobu pro zmatečnost rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1.
 • 16. února 2007 - Nejvyšší soud oznámil, že 31. ledna zrušil rozsudky Obvodního soudu pro Prahu 1 i Městského soudu v Praze, které rozhodly, že katedrála svatého Víta patří církvi. Případem se nyní bude opět zabývat obvodní soud.
 • 27. září 2007 - Obvodní soud pro Prahu 1 potvrdil, že vlastníkem kadedrály svatého Víta je stát. Uznal argumenty Nejvyššího soudu, že církev nebyla po celou dobu jediným vlastníkem chrámu a tudíž neměla právo se majetku domáhat prostřednictvím určovací žaloby. Měla využít žaloby restituční. Český primas Miloslav Vlk oznámil, že tak církev učiní. Spor tedy pokračuje.

"Tenhleten zákon, který jste citovali, o který jde, ten nic zvláštního nestanovuje...jsou tam úkoly o tom, kolik prasat se má vyrobit... a kolik cihel navíc... tam právě o Pražském Hradu není vůbec žádná zmínka," dodal.

Vláda tehdy dostala za úkol zákon uvést v praxi - sepsala tedy prováděcí nařízení a teprve v něm je zmínka o Pražském hradu. "Pražský Hrad, sídlo prezidenta Republiky Československé, náleží všemu československému lidu," citoval kardinál z nařízení, ke kterému nyní soud přihlédl.

Podle Vlka ale ze Zemských desek vyplývá, že Katedrála k Pražskému Hradu nepatří.

Český primas se dotkl i celkového majetkového vypořádání státu a církve. Ekumenická i státní komise, které vypracovávají návrhy, jak dlouhotrvající spor řešit, prý mohou brzy dospět k dohodě týkající se finančního ohodnocení církevního majetku.

Podle kardinála půjde zřejmě o částku 80 miliard korun, ze které by měla být čtvrtina vrácena v nemovitostech a zbytek skrze finanční kompenzaci.

 

Právě se děje

Další zprávy