Katedrála není vaše, řekl soud církvi

ves, jar, čtk
16. 2. 2007 22:41
Praha - Nejvyšší soud zrušil rozsudek Městského soudu v Praze, který loni rozhodl, že katedrála svatého Víta patří církvi.

"Případem se nyní bude opět zabývat Obvodní soud pro Prahu 1," řekla mluvčí Nejvyššího soudu Marika Komoňová. Do nového pravomocného rozhodnutí by podle právníků církev měla katedrálu vrátit zpět Správě Pražského hradu.

Nejvyšší soud podle odůvodnění rozsudku, které má Aktuálně.cz k dispozici, vyhověl oběma hlavním argumentům státu ve sporu.

Totiž že církev nebyla po celou dobu jediným vlastníkem chrámu a že církev se neměla právo majetku domáhat prostřednictvím určovací žaloby, ale restituční.

Soudci odvolacího soudu loni v létě naopak při rozhodování sporu dospěli k závěru, že církev nikdy vlastníkem být nepřestala a že vlastnictví žádným právním aktem z doby totality na stát nepřešlo.

Katedrála sv. Víta
Katedrála sv. Víta | Foto: Aktuálně.cz

Nejvyšší soud ale dospěl k názoru že vládní nařízení z roku 1954, které z Pražského hradu udělalo sídlo prezidenta a "památku, náležející všemu československému lidu", stále platí. Proto podle Nejvyššího soudu chrám byl a zůstává majetkem státu.

Chronologie

 • 30. prosince 1992 - Náboženská matice podala proti Kanceláři prezidenta republiky (KPR) určovací žalobu o vlastnictví katedrály svatého Víta a dalších nemovitostí v areálu Pražského hradu. K žalobě se přidaly další náboženské organizace.
 • 19. prosince 1994 - Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že vlastníkem chrámu svatého Víta je Katolický metropolitní kostel u svatého Víta.
 • 9. února 1995 - Prezidentská kancelář se spolu se Správou Pražského hradu odvolala proti rozhodnutí obvodního soudu.
 • 30. října 1995 - Městský soud v Praze vrátil kvůli procesnímu pochybení případ obvodnímu soudu.
 • 2. března 1998 - Skupina 44 poslanců se obrátila na Ústavní soud se žádostí o zrušení tří legislativních norem z 50. let, na jejichž základě byl chrám církvi odebrán.
 • 22. dubna 1999 - Ústavní soud žádosti nevyhověl a zákony nezrušil.
 • 24. května 2001 - Metropolitní kapitula u svatého Víta stáhla žalobu na Správu Pražského hradu. Kapitula se od té doby soudí již pouze s KPR.
 • Srpen 2003 - Obvodní soud vyřadil ze sporu o katedrálu tři ze čtyř žalobců - Katolický kostel Všech svatých, Katolický metropolitní kostel u svatého Víta a Pražskou proboštskou benefici Metropolitního dómu. Podle soudu neměly právní subjektivitu. Církev se proti rozhodnutí odvolala.
 • 9. února 2004 - Pražský městský soud zrušil rozhodnutí obvodního soudu o vyřazení tří žalobců a vrátil případ obvodnímu soudu k novému jednání.
 • 23. červenec 2004 - Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že oprávnění žalovat stát ve sporu o katedrálu mají dva subjekty - Metropolitní kapitula u svatého Víta a Kolegiátní kapitula Všech svatých na Hradě pražském. Toto rozhodnutí potvrdil počátkem listopadu i městský soud.
 • Prosinec 2004 - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který ve sporu jedná za KPR, oznámil, že proti rozhodnutí soudů podá dovolání k Nejvyššímu soudu.
 • 27. srpna 2005 - Deník Mladá fronta Dnes informoval, že podle rozhodnutí Nejvyššího soudu bude církev ve sporu o katedrálu zastupovat Metropolitní kapitula u svatého Víta.
 • 25. října 2005 - Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že katedrála patří církvi. Proti rozsudku se Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových odvolal k městskému soudu.
 • 16. června 2006 - Pražský městský soud rozhodl, že katedrála s přilehlými nemovitostmi patří církvi.
 • 5. září 2006 - Správa Pražského hradu předala katedrálu církvi.
 • 27. září 2006 - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových oznámil, že proti verdiktu městského soudu podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Zároveň podal žalobu pro zmatečnost rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1.
 • 16. února 2007 - Nejvyšší soud oznámil, že 31. ledna zrušil rozsudky Obvodního soudu pro Prahu 1 i Městského soudu v Praze, které rozhodly, že katedrála svatého Víta patří církvi. Případem se nyní bude opět zabývat obvodní soud.

Vlastnictví katedrály podle Nejvyššího soudu přešlo nezpochybnitelně na stát nařízením o chráněné oblasti Pražského hradu a soudy nemůžou účinek takové právní normy popírat.

K Nejvyššímu soudu se dovolal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který se s církví o katedrálu pře.

Kardinál Vlk se podle úředníků pražské kapituly nebude k rozhodnutí soudu vyjadřovat. Stanovisko církve prý pro tisk připraví právník svatovítské kapituly.

Prezident Václav Klaus nebyl rozsudkem překvapen. Předpokládá hladké převedení katedrály zpět Správě Pražského hradu.

Dnešním verdiktem se znovu protahuje spor, který se táhne už téměř čtrnáct let.

Chrám církvi v červnu pravomocně přiřkl odvolací pražský městský soud. ÚZSVM už ovšem tehdy avizoval, že se k Nejvyššímu soudu určitě dovolá.

V září byla Svatovítská katedrála oficiálně předána do rukou církve. Katedrála s pozemkem a věž u chrámu sv. Víta s pozemkem podle loňského výroku soudu patří Metropolitní kapitule u svatého Víta.

Část přilehlých nemovitostí připadla Kolegiátní kapitule Všech svatých na Hradě Pražském. Kromě katedrály tak do vlastnictví církve spadá celá Vikářská ulice s kanovnickými domy až po Nové proboštství, dále Prašná věž a kaple Všech svatých.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy